Deprecated: strripos(): Passing null to parameter #2 ($needle) of type string is deprecated in /home/scripta/domains/planetaprawo.pl/public_html/core/classes/bootstrap/Initializer.php on line 61
Do 10 grudnia adwokaci i radcowie prawni muszą mieć zarejestrowany adres elektroniczny do e-doręczeń

Do 10 grudnia adwokaci i radcowie prawni muszą mieć zarejestrowany adres elektroniczny do e-doręczeń

artykul

Od grudnia 2023 r. adwokaci i radcowie prawni muszą mieć adres do e-Doręczeń wpisany do bazy adresów elektronicznych (BAE).

Obowiązkowy adres do e-Doręczeń

e-Doręczenia są równoważne prawnie z tradycyjną przesyłką poleconą za zwrotnym potwierdzeniem odbioru. Są usługą zaufania świadczoną na podstawie rozporządzenia eIDAS i norm ETSI. Docelowo zastąpią korespondencję na Elektronicznej Platformie Usług Administracji Publicznej (ePUAP).

W dniu 29 maja 2023 r. został wydany Komunikat Ministra Cyfryzacji w sprawie określenia terminu wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym (Dz. U. poz. 1077). Na podstawie art. 155 ust. 10 ustawy z dnia 18 listopada 2020 r. o doręczeniach elektronicznych (Dz. U. z 2023 r. poz. 285) Minister Cyfryzacji określił na dzień 10 grudnia 2023 r.  termin wdrożenia rozwiązań technicznych niezbędnych do doręczania korespondencji z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej oraz udostępnienia w systemie teleinformatycznym punktu dostępu do usług rejestrowanego doręczenia elektronicznego w ruchu transgranicznym. Oznacza to, że od 10 grudnia adwokaci - podobnie jak radcowie prawni - będą zobligowani komunikować się z podmiotami publicznymi przez skrzynkę do e-Doręczeń.

Nie tylko adwokaci i radcowie prawni

W efekcie wprowadzonych zmian od 10 grudnia adres do doręczeń elektronicznych wpisany do bazy adresów elektronicznych, powiązany z publiczną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego albo kwalifikowaną usługą rejestrowanego doręczenia elektronicznego będą musieli posiadać:

- adwokat wykonujący zawód,
- radca prawny wykonujący zawód;
- doradca podatkowy wykonujący zawód;
- doradca restrukturyzacyjny wykonujący zawód;
- rzecznik patentowy wykonujący zawód;
- notariusz wykonujący zawód;
- radca Prokuratorii Generalnej Rzeczypospolitej Polskiej wykonujący czynności służbowe.

jak zwiększyć dochody kancelarii prawnej

e-Doręczenia nie we wszystkich sprawach

Nie każda korespondencja będzie objeta skrzynką do e-Doręczeń. Ze skrzynki do e-Doręczeń nie skorzystają profesjonalni pełnomocnicy w sytuacji komunikacji z sądami, komornikami, prokuraturą, organami ścigania czy służby więziennej – w tych przypadkach wprowadzenie e-Doręczeń z wykorzystaniem publicznej usługi rejestrowanego doręczenia elektronicznego lub publicznej usługi hybrydowej planowane jest na 1 października 2029 r. Komunikacja za pośrednictwem e-Doręczeń nie dotyczy też wnoszenia lub doręczania korespondencji z wykorzystaniem innych niż adres do doręczeń elektronicznych rozwiązań techniczno-organizacyjnych, w szczególności na konta w systemach teleinformatycznych obsługujących postępowania sądowe (np. tzw. portal informacyjny) lub do repozytoriów dokumentów.

 

Źródło:

- Komunikat NRA, https://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/informacja-o-e-doreczeniach/
- Doręczenia elektroniczne, https://www.oirpkielce.pl/aktualnosci/aktualnosc/uwaga-doreczenia-elektroniczne

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej