Czy wiesz jak eksponować flagę państwową? Najważniejsze reguły protokołu flagowego.
W MSWiA wyróżniono katalog użytecznych zasad posługiwania się weksyliami, do których należy flaga państwowa RP. Jak wywieszać flagę? Poniżej prezentujemy niektóre zasady.
W przypadku eksponowania więcej niż jednej flagi należy przestrzegać hierarchii:
1) flaga państwowa Rzeczypospolitej Polskiej,
2) flaga innego państwa,
3) flaga województwa,
4) flaga powiatu,
5) flaga gminy,
6) flaga Europejska,
7) flaga organizacji międzynarodowej (np. flaga NATO),
8) flaga służbowa (np. Policji),
9) flaga instytucji, firmy, organizacji, uczelni, szkoły, klubu sportowego itp.,
10) flaga grupy narodowościowej, flaga okolicznościowa.
Flagę eksponuje się poprzez jej umieszczenie na maszcie, ustawienie w pomieszczeniu, wywieszenie na budynku. Często w przestrzeni publicznej flagę prezentuje się wywieszając ją na drzewcu. Jak wskazuje MSWiA, każdy obywatel RP ma prawo wywiesić flagę państwową na swoim domu, a także w oknie, czy na balkonie swego mieszkania. Szerokość flagi eksponowanej na drzewcu nie powinna być mniejsza niż 1/3 długości drzewca lub większa niż 1/2 jego długości. Najczęściej drzewce jest umieszczone w uchwycie pod kątem ok. 45° do ściany budynku. Można również umieścić drzewce poziomo na balkonie lub w oknie. Gospodarze domów wywieszają flagi państwowe RP nad wejściem do budynku lub obok wejścia, na wysokości górnej framugi drzwi wejściowych.
Posługując się symbolem narodowym należy pamiętać, że publiczne znieważanie, niszczenie, uszkadzanie lub usuwanie godła, sztandaru, chorągwi, bandery, flagi lub innego znaku państwowego zagrożone jest karą grzywny, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku (zob. art. 137 § 1 k.k.). Symbole narodowe są wartością obecną w systemie moralnym polskiego społeczeństwa. Stanowią one wyraz tożsamości narodowej oraz historii narodu. Ustawodawca w ramach art. 137 § 1 k.k. chroni interesy RP związane z poszanowaniem symboli państwowych, chroniąc jednocześnie uczucia osób żywiących szacunek dla tych znaków, co podkreśla się w praktyce stosowania prawa.
Źródła:
Miniprzewodnik Departamentu Komunikacji Społecznej MSWiA pt. "Biało-Czerwona", opracowany przez A. Znamierowskiego, https://www.gov.pl/web/mswia/miniprzewodnik-bialo-czerwona (dostęp: 10.11.2023 r.),
wyrok SA w Szczecinie z 4.7.2013 r., II AKa 114/13, Legalis.
__________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Niegodność dziedziczenia w nowelizacji
2023-02-23 11:22Planujesz wakacje? Pamiętaj o EKUZ
2022-07-03 09:00Jedyny lek znika z aptek - RPO interweniuje
2022-08-26 20:59Ruszył sklep Planety Prawo!
2023-06-30 10:00