Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury dokonała podsumowania egzaminu na aplikacje sędziowską i prokuratorską, który odbył się 3 listopada.
Pierwsza część konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2023 r. odbyła się 3 listopada na terenie „Targów w Krakowie” Sp. z o. o. przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie (Międzynarodowe Centrum Targowo – Kongresowe EXPO Kraków). Tego dnia do egzaminu przystąpiło 1210 kandydatów, rywalizujących o 220 miejsc – 150 na aplikacji sędziowskiej i 70 na aplikacji prokuratorskiej. Pierwszy etap konkursu przeprowadziła komisja konkursowa powołana przez Ministra Sprawiedliwości, której przewodniczyła dr Anna Dumas – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Test składał się ze 150 pytań, a na jego rozwiązanie uczestnicy konkursu mieli 150 minut. Sprawdzał on wiedzę z następujących dziedzin:
- prawa konstytucyjnego wraz z zagadnieniami z zakresu ustroju sądów, prokuratury, organów kontroli państwowej i ochrony prawa;
- prawa cywilnego materialnego wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym;
- postępowania cywilnego;
- prawa pracy;
- prawa gospodarczego publicznego i prywatnego;
- prawa karnego materialnego wraz z materialnym prawem wykroczeń;
- postępowania karnego oraz postępowania w sprawach o wykroczenia;
- prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego i postępowania sądowoadministracyjnego;
- prawa międzynarodowego publicznego – prawa traktatów i międzynarodowej ochrony praw człowieka;
- ustroju Unii Europejskiej wraz z zagadnieniami ustroju organów ochrony prawnej Unii Europejskiej.
Liczba punktów uzyskanych przez kandydatów z testu konkursowego warunkująca dopuszczenie do drugiego etapu konkursu, stosownie do regulacji zawartej w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wyniosła w tym roku 110.
Drugi etap konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską odbędzie się 22 listopada. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa 180 minut. Uczestnikom drugiego etapu zostanie udostępniony wyciąg z aktów prawnych. Ponadto uczestnicy otrzymają oznakowany papier w postaci czystopisu oraz brudnopisu. W dniu 22 listopada do kolejnej części egzaminu przystąpi 465 osób.
Źródło:
Komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/node/9195
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Egzaminy wstępne na aplikacje prawnicze: Konstytucja RP
2023-09-20 18:00Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – prawo pracy
2022-11-04 11:50Egzamin notarialny 2022 - podano wyniki
2022-10-14 18:00Ruszyła rejestracja na próbny egzamin radcowski
2023-02-01 13:00