Deprecated: strripos(): Passing null to parameter #2 ($needle) of type string is deprecated in /home/scripta/domains/planetaprawo.pl/public_html/core/classes/bootstrap/Initializer.php on line 61
KSSiP podsumowuje pierwszy etap konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską

KSSiP podsumowuje pierwszy etap konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską

artykul

Krajowa Szkoła Sądownictwa i Prokuratury dokonała podsumowania egzaminu na aplikacje sędziowską i prokuratorską, który odbył się 3 listopada.

Pierwszy etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2023 r.

Pierwsza część konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2023 r. odbyła się 3 listopada na terenie „Targów w Krakowie” Sp. z o. o. przy ul. Galicyjskiej 9 w Krakowie (Międzynarodowe Centrum Targowo – Kongresowe EXPO Kraków). Tego dnia do egzaminu przystąpiło  1210 kandydatów, rywalizujących o 220 miejsc – 150 na aplikacji sędziowskiej i 70 na aplikacji prokuratorskiej. Pierwszy etap konkursu przeprowadziła komisja konkursowa powołana przez Ministra Sprawiedliwości, której przewodniczyła dr Anna Dumas – sędzia Naczelnego Sądu Administracyjnego.

 

Jakie dziedziny prawa obejmował test?

Test składał się ze 150 pytań, a na jego rozwiązanie uczestnicy konkursu mieli 150 minut. Sprawdzał on wiedzę z następujących dziedzin:

 -   prawa konstytucyjnego wraz z zagadnieniami z zakresu ustroju sądów, prokuratury, organów kontroli państwowej i ochrony prawa;
 -   prawa cywilnego materialnego wraz z prawem rodzinnym i opiekuńczym;
 -   postępowania cywilnego;
 -   prawa pracy;
 -   prawa gospodarczego publicznego i prywatnego;
 -   prawa karnego materialnego wraz z materialnym prawem wykroczeń;
 -   postępowania karnego oraz postępowania w sprawach o wykroczenia;
 -   prawa administracyjnego materialnego, postępowania administracyjnego i postępowania sądowoadministracyjnego;
 -   prawa międzynarodowego publicznego – prawa traktatów i międzynarodowej ochrony praw człowieka;
 -   ustroju Unii Europejskiej wraz z zagadnieniami ustroju organów ochrony prawnej Unii Europejskiej.

Liczba punktów uzyskanych przez kandydatów z testu konkursowego warunkująca dopuszczenie do drugiego etapu konkursu, stosownie do regulacji zawartej w art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury wyniosła w tym roku 110.

Drugi etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską

Drugi etap konkursu na aplikacje sędziowską i prokuratorską odbędzie się 22 listopada. Egzamin rozpocznie się o godzinie 9.00 i potrwa 180 minut. Uczestnikom drugiego etapu zostanie udostępniony wyciąg z aktów prawnych. Ponadto uczestnicy otrzymają oznakowany papier w postaci czystopisu oraz brudnopisu. W dniu 22 listopada do kolejnej części egzaminu przystąpi 465 osób.

 

Źródło:

Komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/node/9195

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej