Deprecated: strripos(): Passing null to parameter #2 ($needle) of type string is deprecated in /home/scripta/domains/planetaprawo.pl/public_html/core/classes/bootstrap/Initializer.php on line 61
Narodowe Święto Niepodległości w 2023 roku

Narodowe Święto Niepodległości w 2023 roku

artykul

Co roku, w dniu 11 listopada, obchodzimy Narodowe Święto Niepodległości. Jakie wydarzenia zaplanowano w 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości?

Narodowe Święto Niepodległości i jego historia

Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 1937 roku o Święcie Niepodległości. Jednak tuż po II wojnie światowej, dnia 22 lipca 1945 r., zniesiono je ustawą Krajowej Rady Narodowej, dlatego też w okresie PRL-u obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe, a ich organizatorzy i uczestnicy często byli represjonowani przez ówczesne władze. Wyjątek stanowiły lata 1980–81, kiedy za sprawą „Solidarności” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej. Ustanowienie Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada było jedną z pierwszych decyzji procesu transformacji ustrojowej w 1989 roku.

Obchody Narodowego Święta Niepodległości w 2023 roku

W tym roku obchodzimy 105. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w całym kraju zaplanowano szereg wydarzeń i uroczystości.

W samo południe w ramach akcji „Niepodległa do hymnu” w blisko 1 000 miejscach w Polsce i na świecie zabrzmi „Mazurek Dąbrowskiego”. Na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie, w ramach Festiwalu Niepodległa, zaplanowane zostały m.in. koncerty na scenie muzycznej na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego, podczas których będzie można posłuchać duetu KARAŚ/ROGUCKI, Sary James, Baranovskiego, a także Kamila Bednarka. Na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych na najmłodszych będą czekać atrakcje przygotowane w ramach sceny dla dzieci, a na dziedzińcu Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego chętni będą mogli uczyć się polskich tańców.

Uczestniczący w Festiwalu Niepodległa będą mogli również podziwiać parady, m.in. paradę zabytkowych samochodów, szczudlarzy, taneczną z motywem przewodnim poloneza i muzyczną z udziałem orkiestr. Ponadto zaplanowana została prezentacja mody retro i pokazy bicykli, a także występy taneczne Zespołu Pieśni i Tańca „Warszawianka”.

W całym kraju będą odbywać się m.in. wydarzenia organizowane przez instytucje kultury prowadzone i współprowadzone przez MKiDN. Można będzie wziąć udział w festiwalach, koncertach, spektaklach, wystawach, a także w rodzinnych piknikach czy warsztatach. Szczegółowy harmonogram wszystkich uroczystkości można znależć na oficjalnej stronie niepodlegla.gov.pl .

Obchody 11 listopada w Szczecinie

Uroczystych obchodów Święta Niepodległości nie zabraknie także w Szczecinie. Punktualnie w południe, przed Zachodniopomorskim Urzędem Wojewódzkim, rozpoczną się uroczystości państwowe z udziałem pododdziałów wojskowych 12. Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, 14. Zachodniopomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej, 8. Flotylli Obrony Wybrzeża, a także strażaków z Komendy Wojewódzkiej PSP, policjantów z Komendy Wojewódzkiej Policji, harcerzy i studentów Politechniki Morskiej w Szczecinie. W ramach wydarzenia zaplanowano:

  -  wspólne odśpiewanie hymnu państwowego w ramach akcji „Niepodległa do hymnu”,
  -  wręczenie medali i odznaczeń,
  -  meldunek pododdziałów i Apel Pamięci,
  -  defilada Wojska Polskiego i służb mundurowych.

Ponadto, w godzinach 12.00 - 16.00, na Wałach Chrobrego i na ul. Szczerbcowej odbędzie się Festyn Niepodległościowy. W tych godzinach Wojsko Polskie oraz służby mundurowe zaprezentują swój sprzęt, m.in. transportery opancerzone Rosomak, haubice Dana, czy moździerz samobieżny Rak, a przy nabrzeżu, u stóp Wałów Chrobrego zacumuje okręt z 8. Flotylli Obrony Wybrzeża. Dla uczestników wydarzenia przygotowano kokardy narodowe oraz wiele edukacyjnych atrakcji.

 

Źródło:
- 105. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/105-rocznica-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci
- Narodowe Święto Niepodległości – zaproszenie do wspólnego świętowania 105. rocznicy odzyskania niepodległości, , https://www.gov.pl/web/kultura/narodowe-swieto-niepodleglosci--zaproszenie-do-wspolnego-swietowania-105-rocznicy-odzyskania-niepodleglosci

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej