Umowa o dzieło jest kontraktem o wszechstronnym zastosowaniu. Często stosuje się ją w obszarze zatrudnienia niepracowniczego. Zasadniczo jednak została ona pomyślana jako źródło jednorazowego zobowiązania rezultatu.
Umowa zlecenia może być analizowana na gruncie potocznego oraz prawnego rozumienia terminu "zlecenie". Niejednokrotnie też granica pomiędzy stosunkiem cywilnym zlecenia a stosunkiem pracy może się zacierać. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Są sposoby umożliwiające utrzymanie w ruchu przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy wpisanego do CEiDG. Może to nastąpić w drodze wykonywania zarządu sukcesyjnego, względnie w drodze wykonywania czynności zachowawczych. Zapraszamy do lektury!
Pomagasz innym uczestnikom ruchu w trudnych sytuacjach? Pamiętaj, czasami to Twój obowiązek. Dziś kilka słów o nieudzieleniu pomocy ofiarom wypadków drogowych.
Polski ustawodawca nie zastrzega, że obowiązek alimentacyjny rodziców względem ich dziecka wygasa automatycznie z dniem osiągnięcia przez nie pełnoletności. Osiągnięcie przez dziecko pełnoletności pozwala jednak w niektórych przypadkach uchylić się przez rodziców od realizacji tego obowiązku.
Ubezwłasnowolnienie to instytucja prawna, po którą sięga się w ostateczności. Została ona pomyślana jako instrument służący osobom fizycznym, które nie mogą kierować swoim postępowaniem z różnych powodów, takich jak np. zaburzenia psychiczne.
Groźba bezprawna jest wystarczającym powodem uchylenia się od skutków złożonego pod jej wpływem oświadczenia woli. Oto istota groźby oraz jej przykłady. Zachęcamy do lektury!
W niniejszym artykule przedstawiamy istotę procederu podkupywania pracowników. Podpowiadamy, jak rozpoznać niedozwolone zachowania oraz wskazujemy roszczenia przysługujące pokrzywdzonemu w ten sposób przedsiębiorcy.