Jeżeli rozwód, to często i wina. W artykule przedstawiamy istotę winy rozkładu pożycia małżeńskiego oraz jej skutki prawne. Wyjaśniamy też, że nie zawsze stosunek seksualny odbyty z inną osobą może prowadzić do twierdzenia, iż doszło do zdrady małżeńskiej.
Instytucja pracy zdalnej powstała na potrzeby walki z pandemią SARS CoV-2. Dziś wiemy, że ten sposób wykonywania obowiązków pracowniczych okazał się korzystny i ma szansę przetrwać jako stała regulacja prawa pracy. Pojęcie pracy zdalnej nie jest równoznaczne z pojęciem telepracy, o czym m.in. mowa w niniejszym artykule.
W niniejszym artykule przedstawiamy formy niepieniężnego wkładu do spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, czyli tzw. aportu.
W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega wydziedziczenie oraz czym różni się od testamentu negatywnego.
Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenosić tego prawa na inne osoby. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest prawo podmiotowe do wynagrodzenia za pracę oraz dlaczego sama wypłata do rąk innego osoby nie jest zabroniona.
Wobec upadłego utrudniającego prowadzenie postępowania upadłościowego sąd może zastosować środki przymusu w formie grzywny z zamianą na areszt. Ten sposób wywierania wpływu na upadłego należy odróżnić od innych jego obowiązków, takich jak choćby zakaz opuszczania terytorium państwa.
Prawo do błędu to ukłon ustawodawcy w stronę początkujących przedsiębiorców. Jest to instytucja prawna ograniczona czasowo, o czym szerzej w niniejszym artykule.
Zdarza się, że dłużnik ukrywa swój majątek uniemożliwiając zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W postępowaniu upadłościowym można zabezpieczyć majątek dłużnika uniemożliwiając jego uszczuplenie. Podstawową formą zabezpieczenia majątku dłużnika jest ustanowienie nadzorcy sądowego.