Zasadą jest, że czynności kontrolne wykonuje się w obecności kontrolowanego. Prawo określa, kiedy można od zasady tej odstąpić.
Spółka handlowa w organizacji nie stanowi w istocie żadnego dodatkowego typu spółki handlowej. Jest to podmiot, którego jeszcze nie wpisano do rejestru. Stanowi więc swego rodzaju spółkę handlową "niepełną". Nie oznacza to, że spółka w organizacji nie może skutecznie funkcjonować w obrocie. Wręcz przeciwnie.
Dyskryminacja w zatrudnieniu objęta jest w Polsce ustawowym zakazem. Wyjaśniamy, jak rozpoznać niewłaściwe zachowania w miejscu pracy oraz jakie prawne instrumenty przysługują pracownikom dotkniętym dyskryminacją.
Upadłość jest jak swoista śmierć przedsiębiorstwa. Z punktu widzenia zobowiązań spółki handlowej i subsydiarnej odpowiedzialności zarządu złożenie wniosku o jej ogłoszenie może jednak okazać się konieczne. Dziś piszemy o tym, jak tego dokonać.
Jeżeli zawierasz umowę o dzieło i jesteś w jej ramach zamawiającym, to wchodzisz do podmiotowego zakresu zastosowania przepisów dotyczących obowiązku zgłoszenia do ZUS umowy o dzieło.
Umowa o dzieło jest kontraktem o wszechstronnym zastosowaniu. Często stosuje się ją w obszarze zatrudnienia niepracowniczego. Zasadniczo jednak została ona pomyślana jako źródło jednorazowego zobowiązania rezultatu.
Umowa zlecenia może być analizowana na gruncie potocznego oraz prawnego rozumienia terminu "zlecenie". Niejednokrotnie też granica pomiędzy stosunkiem cywilnym zlecenia a stosunkiem pracy może się zacierać. Podpowiadamy, jak tego uniknąć.
Są sposoby umożliwiające utrzymanie w ruchu przedsiębiorstwa po śmierci przedsiębiorcy wpisanego do CEiDG. Może to nastąpić w drodze wykonywania zarządu sukcesyjnego, względnie w drodze wykonywania czynności zachowawczych. Zapraszamy do lektury!