W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega wydziedziczenie oraz czym różni się od testamentu negatywnego.
Pracownik nie może zrzec się prawa do wynagrodzenia ani przenosić tego prawa na inne osoby. W niniejszym artykule wyjaśniamy, czym jest prawo podmiotowe do wynagrodzenia za pracę oraz dlaczego sama wypłata do rąk innego osoby nie jest zabroniona.
Wobec upadłego utrudniającego prowadzenie postępowania upadłościowego sąd może zastosować środki przymusu w formie grzywny z zamianą na areszt. Ten sposób wywierania wpływu na upadłego należy odróżnić od innych jego obowiązków, takich jak choćby zakaz opuszczania terytorium państwa.
Prawo do błędu to ukłon ustawodawcy w stronę początkujących przedsiębiorców. Jest to instytucja prawna ograniczona czasowo, o czym szerzej w niniejszym artykule.
Zdarza się, że dłużnik ukrywa swój majątek uniemożliwiając zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W postępowaniu upadłościowym można zabezpieczyć majątek dłużnika uniemożliwiając jego uszczuplenie. Podstawową formą zabezpieczenia majątku dłużnika jest ustanowienie nadzorcy sądowego.
Nie tylko właściciel, lecz także posiadacz samoistny nieruchomości może być podatnikiem podatku od nieruchomości. W niniejszym artykule wyjaśniamy pojęcie posiadania samoistnego i wskazujemy okoliczności, w których posiadacz samoistny nieruchomości jest zobowiązany zapłacić podatek.
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych spoczywa zarówno na kierującym pojazd, jak i na samym pieszym. W niniejszym artykule wyjaśniamy istotę pierwszeństwa na przejściu dla pieszych szczególnie z punktu widzenia nowelizacji Prawa o ruchu drogowym z 2021 r.
Dłużnik jest niewypłacalny nie tylko wtedy, gdy nie realizuje spoczywających na nim zobowiązań. Pojęcie niewypłacalności jest szersze, co wyjaśniamy w niniejszym artykule.