Najczęściej występującym powodem odrzucenia spadku jest przewaga pasywów nad aktywami spadku. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak odrzucić spadek.
Granica pomiędzy mobbingiem a niektórymi czynami zabronionymi nie jest łatwo dostrzegalna. Mobbing, jak negatywne zjawisko w miejscu zatrudnienia, czasami wykracza poza relacje służbowe, a wtedy może odpowiadać również znamionom przestępstwa znęcania się lub przestępstwa stalkingu.
Dokumentowa forma czynności prawnej to wciąż swoiste novum w polskim prawie cywilnym. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ta forma czynności prawnej oraz czym różni się ona od zwykłej formy pisemnej.
Działalność nieewidencjonowana to nie działalność gospodarcza, a jednak po stronie tego, kto ją prowadzi, istnieje szereg obowiązków bardzo podobnych do obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy. Oto blaski i cienie działalności nieewidencjonowanej.
Naruszenie podstawowych obowiązków pracowniczych stanowi podstawę tzw. dyscyplinarnego rozwiązania umowy o pracę. W niniejszym artykule wyjaśniamy, na czym polega ten sposób rozwiązania umowy o pracę oraz podajemy przykłady zachowań uzasadniających zastosowanie art. 52 k.p.
Ogłosić upadłość może także osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej. Cały dorobek jej życia podlega wówczas likwidacji, a więc sprzedaży w celu oddłużeniowym. Są jednak pewne wyjątki, gdyż nie wszystkie aktywa mogą służyć zaspokojeniu roszczeń wierzycieli. Między innymi wynagrodzenie za pracę nie wchodzi do masy upadłości jako źródło utrzymania upadłego.
Monitoring poczty elektronicznej pracownika to czynność mająca ogromne znaczenie w obszarze dóbr osobistych. Racjonalny ustawodawca określa szczegółowo zasady jej stosowania w zakładzie pracy wskazując na szereg spoczywających na pracodawcy obowiązków.
Obecność w Urzędzie Stanu Cywilnego wcale nie jest konieczna, by zawrzeć małżeństwo. Przepisy prawa rodzinnego wskazują, jak zawrzeć małżeństwo przez pełnomocnika.