Zdarza się, że dłużnik ukrywa swój majątek uniemożliwiając zaspokojenie roszczeń wierzycieli. W postępowaniu upadłościowym można zabezpieczyć majątek dłużnika uniemożliwiając jego uszczuplenie. Podstawową formą zabezpieczenia majątku dłużnika jest ustanowienie nadzorcy sądowego.
Nie tylko właściciel, lecz także posiadacz samoistny nieruchomości może być podatnikiem podatku od nieruchomości. W niniejszym artykule wyjaśniamy pojęcie posiadania samoistnego i wskazujemy okoliczności, w których posiadacz samoistny nieruchomości jest zobowiązany zapłacić podatek.
Obowiązek zachowania szczególnej ostrożności na przejściu dla pieszych spoczywa zarówno na kierującym pojazd, jak i na samym pieszym. W niniejszym artykule wyjaśniamy istotę pierwszeństwa na przejściu dla pieszych szczególnie z punktu widzenia nowelizacji Prawa o ruchu drogowym z 2021 r.
Dłużnik jest niewypłacalny nie tylko wtedy, gdy nie realizuje spoczywających na nim zobowiązań. Pojęcie niewypłacalności jest szersze, co wyjaśniamy w niniejszym artykule.
Najczęściej występującym powodem odrzucenia spadku jest przewaga pasywów nad aktywami spadku. W niniejszym artykule podpowiadamy, jak odrzucić spadek.
Granica pomiędzy mobbingiem a niektórymi czynami zabronionymi nie jest łatwo dostrzegalna. Mobbing, jak negatywne zjawisko w miejscu zatrudnienia, czasami wykracza poza relacje służbowe, a wtedy może odpowiadać również znamionom przestępstwa znęcania się lub przestępstwa stalkingu.
Dokumentowa forma czynności prawnej to wciąż swoiste novum w polskim prawie cywilnym. W artykule wyjaśniamy, na czym polega ta forma czynności prawnej oraz czym różni się ona od zwykłej formy pisemnej.
Działalność nieewidencjonowana to nie działalność gospodarcza, a jednak po stronie tego, kto ją prowadzi, istnieje szereg obowiązków bardzo podobnych do obowiązków spoczywających na przedsiębiorcy. Oto blaski i cienie działalności nieewidencjonowanej.