Przepisy ustawy Prawo o adwokaturze i ustawy o radcach prawnych przewidują możliwość odraczania aplikacji jedynie matce nowo narodzonego dziecka.
Do RPO wpłynęła skarga dotyczącą przepisów umożliwających odroczenie aplikacji adwokackiej i radcowskiej. Wskazano w niej, że przepisy umożliwiają jedynie aplikantce odroczenie aplikacji, jeśli w ciągu ostatniego roku urodziła dziecko. Ma to zapewnić matce spokojny czas w celu sprawowania opieki nad nowo narodzonym dzieckiem. Zdaniem skarżącego brzmienie tych przepisów dyskryminuje jednak ojców, którzy również mogą opiekować się takim dzieckiem.
W związku z otrzymaną skargą, RPO zwrócił się do Ministra Sprawiedliwości z prośbą o odniesienie się do problemu i rozważenie zainicjowana zmiany przepisów w tym zakresie.
Zdaniem RPO, ustawodawca niesłusznie pominął w przepisach Prawa o adwokaturze oraz ustawy o radcach prawnych prawa ojca. Mężczyzna powinien mieć również możliwość wydłużenia terminu przystąpienia do egzaminu z uwagi na urodzenie dziecka lub planowany poród matki jego dziecka, gdyż ma równe obowiązki rodzicielskie wobec niego. W tym szczególnym czasie powinien również wspierać swoją partnerkę.
W wystąpieniu do Ministra Sprawiedliwości RPO przypomina, że stosownie do art. 18 Konstytucji RP macierzyństwo i rodzicielstwo znajdują się pod ochroną i opieką Rzeczypospolitej Polskiej. Macierzyństwo oznacza szczególną więź matki i dziecka, wynikającą przede wszystkim z biologicznych uwarunkowań organizmu kobiety. Obejmuje ono również okres ciąży. Trwa więc zarówno przed, jak i po urodzeniu dziecka.
Rodzicielstwo, jako określenie konstytucyjne, zostało wprowadzone do art. 18 Konstytucji RP przede wszystkim dlatego, by nie nastąpiło konstytucyjne pominięcie roli ojca. Rodzicielstwo odnosi się więc zarówno do matki, jak i do ojca. Jest to szczególne uzupełnienie i rozwinięcie innych norm konstytucyjnych dotyczących równego traktowania (art. 32 Konstytucji RP oraz art. 33 Konstytucji RP).
Źródło:
- pismo RPO do MS z 23.1.2023 r., VII.561.20.2022
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Egzamin adwokacki 2023 - zadania, które dały wynik negatywny
2023-06-01 16:20O groźbie na gruncie prawa cywilnego
2022-03-12 15:31Egzamin adwokacki 2024: Najnowsze wyniki - aktualizacja
2024-05-28 11:00Ochrona praw studenta i doktoranta tematem rozmów z RPO
2023-03-10 11:50