1 czerwca osoby niepełnosprawne mogą stracić prawo do ulg i uprawnień

artykul

Nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie zawiera przepisy, które bezpośrednio ingerują w posiadane prawa przez osoby niepełnosprawne.

Specustawa covidowa a orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności

Specustawa covidowa z 2 marca 2020 r. zawiera przepis art.15h, zgodnie z którym orzeczenie o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności - którego ważność upłynęła w terminie do 90 dni przed dniem wejścia w życie ustawy pod warunkiem złożenia w tym terminie kolejnego wniosku o wydanie orzeczenia albo upływa w terminie od dnia wejścia w życie ustawy - zachowuje ważność do upływu 60. dnia od dnia odwołania stanu zagrożenia epidemicznego lub stanu epidemii, jednak nie dłużej niż do dnia wydania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo orzeczenia o stopniu niepełnosprawności.

Należy również przypomnieć, że ogłoszony od 16 maja 2022 r. do odwołania stan zagrożenia epidemicznego w związku z zakażeniami wirusem SARS-CoV-2 nadal obowiązuje. Tymczasem w trakcie prac sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny nad projektem nowelizacji przepisów o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie wprowadzono art. 13, który z dniem 1 czerwca 2023 r. uchyla art. 15h specustawy, mimo że materia zmiany w art. 13 ustawy wykracza poza zakres przedmiotowy projektowanej ustawy  o czym alarmowało Biuro Legislacyjne Sejmu. Tym samym nowelizacja ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie uchyla przepis specustawy covidowej, uderzając w ten sposób w nabyte uprzednio prawa osób niepełnosprawnych, takie jak prawo do świadczeń opiekuńczych, prawo do kart parkingowych czy prawo do świadczeń z ustawy o pomocy społecznej,

Prawo do świadczeń opiekuńczych, kart parkingowych oraz świadczeń z ustawy o pomocy społecznej wygaśnie 1 czerwca 2023 roku

Konsekwencją projektowanych zmian jest konieczność złożenia przez osoby, których ważność orzeczeń o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności została przedłużona, wniosków o wydanie nowego orzeczenia w celu zachowania prawa do ulg i uprawnień. Osoby, które ich nie złożą, stracą 1 czerwca 2023 r. prawo do świadczeń opiekuńczych, prawo do kart parkingowych oraz prawo do świadczeń z ustawy o pomocy społecznej.

Powyższe oznacza, że do czasu uzyskania nowego orzeczenia o niepełnosprawności albo o stopniu niepełnosprawności - co wiążę się z koniecznością przygotowania dokumentacji medycznej i oczekiwania na termin posiedzenia zespołu orzekającego o niepełnosprawności – osoby te zostaną pozbawione pomocy, co bezsprzecznie wpłynie na pogorszenie ich sytuacji życiowej.

Nadzieję na rozwiązanie problemu dają planowane prace połączonych senackich Komisji: Praw Człowieka, Praworządności i Petycji; Rodziny, Polityki Senioralnej i Społecznej oraz Ustawodawczej. Specjalne wystąpienie do Przewodniczących skierował Rzecznik Praw Obywatelskich, prosząc o uwzględnienie uwag w trakcie prac nad ustawą o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw. Tym samym jest szansa, że odpowiednia modyfikacja przepisów projektu pozwoli zachować prawa osobom niepełnosprawnym, spełniając tym samym ogólny postulat ochrony osób najsłabszych, wymagających szczególnego wsparcia.  

 

Źródło:

- ustawa z dnia 2 marca 2020 r. o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19, innych chorób zakaźnych oraz wywołanych nimi sytuacji kryzysowych, Dz.U. z 2021 r. poz. 2095 ze zm.;
- projekt ustawy o zmianie ustawy o przeciwdziałaniu przemocy w rodzinie oraz niektórych innych ustaw (druk nr 898);
- pismo RPO z dnia 2 lutego 2023 r., III.7064.30.2023.DS.

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej