1 sierpnia - Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

artykul

1 sierpnia obchodzimy święto państwowe, upamiętniające bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego.

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to święto państwowe, obchodzone corocznie od 2010 roku i upamiętniające bohaterstwo uczestników Powstania Warszawskiego. W Preambule ustawy z dnia 9 października 2009 roku wskazano, że dzień 1 sierpnia ustanawia się Dniem Pamięci  Powstania Warszawskiego w hołdzie jego bohaterom, którzy w obronie bytu państwowego, z bronią w ręku walczyli o wyzwolenie stolicy, dążąc do odtworzenia instytucji niepodległego Państwa Polskiego i sprzeciwiając się okupacji niemieckiej i widmu sowieckiej niewoli zagrażającej następnym pokoleniom Polaków.

Powstanie Warszawskie

Narodowy Dzień Pamięci Powstania Warszawskiego to hołd oddawany bohaterom sierpniowych wydarzeń. Powstanie Warszawskie  wybuchło 1 sierpnia 1944 roku o godzinie 17.00. Zorganizowane przez Armię Krajową w ramach akcji „Burza”, było zbrojnym wystąpieniem przeciwko okupującym Warszawę wojskom niemieckim. Powstanie zakończyło się w dniu 3 października 1944 r. kapitulację polskich oddziałów powstańczych. Co roku, o godzinie W, w całej Polsce słychać dźwięk syren alarmowych na znak  pamięci i wdzięczności .

Obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego

W całym kraju planowane są liczne wydarzenia mające upamiętnić bohaterstwo uczestników powstania. Jak informuje resort nauki, w ramach obchodów Dnia Pamięci przeprowadzonych zostanie wiele inicjatyw rocznicowych, akcji edukacyjnych i wydarzeń  kulturalnych, a wśród nich:
-    Godzina „W” - o godz. 17:00 w całym kraju zawyją syreny alarmowe. W ten sposób Polacy, a szczególnie Warszawiacy, oddadzą hołd powstańcom w godzinę wybuchu Powstania Warszawskiego; centralne obchody „Godziny W” odbędą się pod Pomnik Gloria Victis na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach.
 -  „Kartka z Powstania” – pokazy filmu w wirtualnej rzeczywistości w MEiN; bezpłatne pokazy filmu fabularnego „Kartka z Powstania” zrealizowanego w technologii wirtualnej rzeczywistości i prezentującego autentyczną historię jednego z powstańców warszawskich, kpt. Władysława Sieroszewskiego „Sabały”; film będzie można obejrzeć 1 sierpnia od godz. 14:30 w gmachu Ministerstwa Edukacji i Nauki przy ul. Wspólnej 1/3.
 -   Koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” ; 1 sierpnia, w rocznicę wybuchu Powstania, mieszkańcy Warszawy wspólnie z Chórem Warszawiaków i Orkiestrą Warszawy zaśpiewają powstańcze pieśni. We wzruszającym koncercie na Placu Piłsudskiego zabrzmią pamiętne utwory, m.in.: „Sanitariuszka Małgorzatka”, „Warszawianka”, „Pałacyk Michla”, „Warszawskie dzieci”;  koncert „Warszawiacy śpiewają (nie)zakazane piosenki” będzie można obejrzeć w poniedziałek, 1 sierpnia godz. 20:30 w TVP1.
 -  Bezpłatna publikacja popularnonaukowa Krzysztof Kamil Baczyński na stronie IP;  na stronie IPN dostępna jest popularnonaukowa publikacja poświęcona Krzysztofowi Kamilowi Baczyńskiemu – poecie i powstańcowi warszawskiemu; Autor opracowania wskazał najważniejsze czynniki, które ukształtowały poetę: dom rodzinny, środowisko i wiara. Drugą część opracowania poświęcił przybliżeniu twórczości poety;  na stronie IPN znajduje się bogaty zasób materiałów edukacyjnych poświęconych przebiegowi Powstania Warszawskiego; są wśród nich m.in.: infografiki Zagłada Warszawy, seria komiksowa Wojenna odyseja Antka Srebrnego 1939–1946, „Biuletyn IPN” nr 7-8/2019 – Powstanie Warszawskie, mobilna gra „Baczyński” dostępna w trybie stacjonarnym i terenowym.  
 -   Koncert w 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego – Opole ; koncert w Sali Kameralnej Narodowego Centrum Polskiej Piosenki w Opolu rozpocznie się o godz. 17.00; wydarzenie będzie transmitowane na żywo na kanale IPNtv w serwisie You Tube ; wprogramie: spektakl muzyczny „Morowe Panny” oraz wspólne śpiewanie piosenek powstańczych z udziałem publiczności. Na scenie pojawią się: artystki Nyskiego Studia Piosenki Zespół Wokalny Pro Patria z Opola oraz Kwintet Dęty Blaszany Varsovia Brass Quintet.
-    „Labirynt Ęź44” - wydarzenie dla rodzin z dziećmi będące grą plenerową, która łączy w sobie elementy gry miejskiej, escape roomu, gry na czas oraz rekonstrukcji historycznej z udziałem aktorów i statystów; scenariusz gry powstał na podstawie autentycznych wydarzeń wojennych i wspomnień Powstańców Warszawskich; inicjatywa jest organizowana przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Udział po rejestracji na: rejestracja.1944.pl.

 

 

Źródło:
- ustawa z dnia 9 października 2009 r. o ustanowieniu Narodowego Dnia Pamięci Powstania Warszawskiego, Dz. U z 2009 r., nr 206, poz. 1588.
- hasło Powstanie Warszawskie,https://pl.wikipedia.org/wiki/Powstanie_warszawskie

- obchody 78. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka

 

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej