W tym roku 11 listopada obchodzimy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Jakie inne kraje wiążą swą niepodległość z rokiem 1918?
W tym roku obchodzimy 104 rocznicę odzyskania przez państwo Polskie niepodległości. W związku z tym w całym kraju trwają dziś obchody święta narodowego. Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z 1937 r. o Święcie Niepodległości. Jednak tuż po II wojnie światowej, dnia 22 lipca 1945 r., zniesiono to święto ustawą Krajowej Rady Narodowej, dlatego w okresie PRL-u obchody rocznicy odzyskania niepodległości 11 listopada organizowane były nielegalnie przez środowiska niepodległościowe, a ich organizatorzy i uczestnicy często byli represjonowani przez ówczesne władze. Wyjątek stanowiły lata 1980–81, kiedy za sprawą „Solidarności” przywrócono Świętu Niepodległości należne miejsce w świadomości społecznej.
Decyzja o ustanowieniu Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada była jedną z pierwszych procesu transformacji ustrojowej w 1989 r.
Polska nie jest jedynym krajem, który łączy Święto Niepodległości z rokiem 1918. Państwa, które także wiążą swą niepodległość z tą datą to:
- Republika Estońska; Dzień Niepodległości (24 lutego 1918)
- Republika Litewska; Dzień Odrodzenia Państwa Litewskiego (16 lutego 1918)
- Republika Azerbejdżanu; Rocznica Proklamacji Republiki (28 maja 1918)
- Republika Czeska; Proklamacja Niepodległości (28 października 1918)
- Republika Łotewska; Dzień Niepodległości (18 listopada 1918).
W Polsce Narodowe Święto Niepodległości obchodzi się uroczyście. Również i w tym roku nie zabraknie wydarzeń, które mają uczcić rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Wśród nich wymienić można chociażby Koncert Pieśni Patriotycznych, który rozpocznie się o godzinie 13.30 na Placu Piłsudskiego Ponadto, zorganizowano także specjalny koncert w Operze i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, gdzie wystąpią soliści, chór, balet i Orkiestra Symfoniczna Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, a gościnnie - żołnierze raperzy: Vito WS, Unikatos i Szosto. 11 i 13 listopada odbędą się także w kościołach garnizonowych koncerty, podczas których nastąpi wspólne śpiewania pieśni patriotycznych.
W Warszawie, oprócz oficjalnych obchodów państwowych, 11 listopada odbędzie się m.in. Festiwal Niepodległa na Krakowskim Przedmieściu. Łazienki Królewskie z kolei zapraszają na piknik historyczny z udziałem kawalerzystów Pierwszego Pułku Szwoleżerów i Honorowego Szwadronu Przybocznego Prezydenta Rzeczypospolitej oraz na widowisko plenerowe „Noc Listopadowa” Stanisława Wyspiańskiego. Natomiast Muzeum Historii Polski organizuje w tym roku już 17. Przystanek Niepodległość, którego głównymi atrakcjami są dwie gry miejskie: dla dorosłych – „Zmierzch przed burzą” oraz dla dzieci – „Mali reporterzy”.
W Szczecinie z kolei, do dyspozycji zwiedzających będą wystawy stałe i czasowe w dwóch oddziałach – Muzeum przy Wałach Chrobrego oraz Centrum Dialogu Przełomy. Zaplanowane zostały także specjalne rodzinne wydarzenia, warsztaty oraz muzealna gra:
- godz. 12.00 – Wspólne odśpiewanie Hymnu Narodowego w hallu MNS–CDP
- od godz. 12.30 – warsztaty rodzinne: kolorowanki z orzełkami, wyklejanie orzełków, układanki z orzełkami
- godz. 12.45 – rodzinny spacer po wystawie stałej „Miasto sprzeciwu–miasto protestu” oraz czasowych: „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego” i „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”
Wystawy czasowe: „Polskie orły. Symbole narodowe z kolekcji Tomasza Glińskiego”, „Nasze czasy. Fotokolaże Cezarego Dubiela”
W związku z obchodami Narodowego Święta Niepodległości W Szczecinie przygotowana została także gra muzealna „eMeNeS NIEPODLEGŁA. Rodzinna szarada”, w której można brać udział już od 5 listopada 2022 roku. Gra jest dostępna także 11 listopada w godzinach otwarcia Muzeum, między 10.00 a 16.00. Gra polega na rozwiązywaniu zagadek dotyczących muzealnych kolekcji prezentowanych w gmachu przy ul. Wały Chrobrego 3. Uzyskane podczas zwiedzania odpowiedzi na wszystkie pytania umożliwią uczestnikom rozszyfrowanie głównego hasła, które jest podtytułem jednej z wystaw prezentowanych w muzeum. Przedstawione w tej przestrzeni dzieła sztuki nawiązują do wydarzeń z 11 listopada 1918 roku.
Źródło:
- Święta narodowe pańśtw obcych, https://www.gov.pl
- Obchody 104. rocznicy odzyskania przez Polskię niepodległości, https://www.gov.pl/web/obrona-narodowa/wspolnie-uczcijmy-104-rocznice-odzyskania-przez-polske-niepodleglosci
- Obchody Narodowego Święta Niepodległości, https://www.gov.pl/web/kultura/obchody-narodowego-swieta-niepodleglosci
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
KRN ogłosiła rok 2024 Rokiem Aktu Notarialnego
2024-01-08 15:50Wzrosną świadczenia z funduszu alimentacyjnego
2024-07-16 11:23Zielone światło dla renty wdowiej
2024-07-24 11:0810 mln osób otrzyma dodatkowe pieniądze
2022-04-01 10:00Rząd zapowiada "urlop dla przedsiębiorcy"
2024-01-12 10:00