11 listopada 2024 r. -106. rocznica odzyskania niepodległości

artykul

W tym roku obchodzimy 106. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Z tej okazji w wielu miejscach przewidziano szereg wydarzeń, które mają uczcić ten szczególny dzień i uczynić go niezapomnianym.

11 listopada w Senacie RP

By uczcić 11 listopada, Senat RP postanowił zorganizować Dzień Otwarty. Otwierając swe podwoje dla zwiedzających oprowadzanych przez senackich przewodników, Senat postanowił uczcić tegoroczne Narodowe Święto Niepodległości. Goście, w godzinach od 10.00 do 16.00,  będą mogli zwiedzić siedzibę Izby wyższej polskiego parlamentu, a także wziąć udział w specjalnie na tę okazję przygotowanych atrakcjach o tematyce patriotycznej.

Podczas Dnia Otwartego z gośćmi Senatu spotka się również marszałek Małgorzata Kidawa-Błońska. Zwiedzający będą mogli zobaczyć gabinet marszałek Senatu, a także miejsca, gdzie na co dzień pracują senatorowie, m.in. salę obrad plenarnych i sale posiedzeń komisji czy hol, w którym odbywają się konferencje prasowe. Zwiedzający będą mogli również obejrzeć wystawę poświęconą Witoldowi Gombrowiczowi, zorganizowaną z okazji ustawionego przez Senat w 2024 roku tego wybitnego pisarza. Dla gości przygotowano ponadto materiały edukacyjne i wydawnictwa popularyzatorskie dotyczące Senatu i jego działalności. Będzie też punkt „Adoptuj książkę”, w którym zwiedzający otrzymają książki z zasobów Kancelarii Senatu.

>> Czytam też: Te kraje również odzyskały niepodległość w 1918 roku

Muzeum Historii Polski także zaprasza na wspólne świętowanie

Przystanek Niepodległość, koncert Wspólna Niepodległa, nowa wystawa czasowa i radosne świętowanie - to atrakcje, które przygotowało Muzeum Historii Polski.

Wystawa „1025. Narodziny Królestwa” zostanie otwarta 11 listopada, upamiętniając 1000. rocznicę koronacji Bolesława Chrobrego na króla Polski. W ramach jednej przestrzeni ekspozycyjnej prezentowane będą zarówno wysokiej klasy zabytki sztuki, jak i eksponaty pozyskane dzięki badaniom archeologicznym. Z myślą o najmłodszych Polakach, MHP przygotowało grę terenową „Zagubiony skarb” oraz przedstawienie teatralne dla dzieci „Bohaterski miś”. Gra terenowa, która zajmie około 1 godzinę, to fabularna rozgrywka dla całych rodzin. Z kolei przedstawienie teatralne, które przygotowano dla najmłodszych, oparte jest na fragmentach książki „Bohaterski miś” Bronisławy Ostrowskiej. Głównym bohaterem spektaklu jest pluszowy miś, którego historia zaczyna się w 1910 roku, w szwalni we Lwowie.

Tegoroczne Święto Niepodległości uczci również specjalny, folkowy koncert na Cytadeli Warszawskiej „Wspólna niepodległa”. Podczas koncertu16 artystów będzie reprezentować 16 województw prezentując tradycyjne utwory w nowoczesnej aranżacji.

Wszystkie atrakcje są bezpłatne i ogólnodostępne.

Obchody wojewódzkie

Również na szczeblu lokalnym przewidziano szereg wydarzeń, które mają upamiętnić rocznicę odzyskania niepodległości. W planach są koncerty, pokazy i wystawy.

 

Źródło:

Dzień Otwarty w Senacie – 11 listopada 2024 r., https://www.senat.gov.pl/aktualnoscilista/art,16526,dzien-otwarty-w-senacie-11-listopada-2024-r-.html

106. rocznica odzyskania niepodległości - świętujmy razem z MHP!, https://niepodlegla.gov.pl/aktualnosci/106-rocznica-odzyskania-niepodleglosci-swietujmy-razem-z-mhp/

Narodowe Święto Niepodległości - wojewódzkie obchody w Szczecinie, https://www.gov.pl/web/uw-zachodniopomorski/narodowe-swieto-niepodleglosci---wojewodzkie-obchody-w-szczecinie

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody prawnik

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej