11 stycznia SN oceni ważność wyborów parlamentarnych

artykul

Sąd Najwyższy zajmie się kwestią ważności wyborów parlamentarnych na posiedzeniu jawnym zaplanowanym na 11 stycznia.

Posiedzenie SN w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów do Sejmu i Senatu

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie SN, posiedzenie jawne w celu podjęcia uchwały w przedmiocie stwierdzenia ważności wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej i do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r. (sygn. akt I NSW 1237/23) zostało wyznaczone na 11 stycznia 2024 r. o godz. 11:00 w sali A. Należy podkreślić, że osoby zainteresowane udziałem w charakterze publiczności, w tym przedstawiciele mediów, obowiązane są do zgłoszenia z podaniem sygnatury sprawy na adres poczty elektronicznej sn@sn.pl lub telefonicznie do sekretariatu Wydziału I Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych w terminie do 10 stycznia 2024 r.

Wybory parlamentarne 2023

Państwowa Komisja Wybrocza opublikowała 17 października obwieszczenia o wynikach wyborów do Sejmu i Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r., z których wynika, że wybory przeprowadziły: Państwowa Komisja Wyborcza, 41 okręgowych komisji wyborczych oraz 31 497 obwodowych komisji wyborczych. W skład obwodowych komisji wyborczych powołano 262 525 wyborców. W dniu 15 października Polacy wybierali także 460 posłów spośród 6 333 kandydatów zgłoszonych na 303 listach kandydatów przez 12 komitetów wyborczych oraz 100 senatorów spośród 360 kandydatów zgłoszonych przez 49 komitetów wyborczych.

Ważność referendum ogólnokrajowego

​Warto także przypomnieć, że w dniu 7 grudnia 2023 r. Sąd Najwyższy, działając w pełnym składzie Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu jawnym, wydał uchwałę, mocą której stwierdził ważność referendum ogólnokrajowego, także przeprowadzonego w dniu 15 października 2023 r. Przed wydaniem uchwały, Sąd Najwyższy zapoznał się z treścią protokołu o wyniku referendum i sprawozdaniem z referendum ogólnokrajowego przedłożonymi przez Państwową Komisję Wyborczą oraz opiniami wydanymi przez Sąd Najwyższy w wyniku rozpoznania protestów referendalnych. Zarówno do uchwały, jak i jej uzasadnienia, wniesiono wówczas zdania odrębne.

 

Źródło:
- Komunikat SN, http://www.sn.pl/aktualnosci/SitePages/Wydarzenia.aspx?ItemSID=961-0dc69815-3ade-42fa-bbb8-549c3c6969c5&ListName=Wydarzenia
- Obwieszczenia PKW z dnia 17 października 2023 r. o wynikach wyborów do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r., https://pkw.gov.pl/aktualnosci/informacje/obwieszczenie-pkw-z-dnia-17-pazdziernika-2023-r-o-wynikach-wyborow-do-sejmu-rzeczypospolitej-polskie
- Obwieszczenia PKW z dnia 17 października 2023 r. o wynikach wyborów do Senatu Rzeczypospolitej Polskiej przeprowadzonych w dniu 15 października 2023 r., https://pkw.gov.pl/aktualnosci/informacje/obwieszczenie-pkw-z-dnia-17-pazdziernika-2023-r-o-wynikach-wyborow-do-senatu-rzeczypospolitej-polski

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 
>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej