Źródło grafiki: https://pixabay.com
Dziś obchodzimy 20. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej.
W dniu 16 kwietnia 2003 roku w Atenach został podpisany Traktat akcesyjny, na mocy którego doszło do poszerzenia Unii Europejskiej o dziesięć państw. Uroczystego podpisania dokumentu dokonała wówczas polska delegacja, w skład której wchodzili ówczesny Premier Leszek Miller, Minister Spraw Zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz oraz Minister ds. europejskich Danuta Hübner. Szczególnie istotnym momentem towarzyszącym ratyfikacji traktatu ateńskiego było przeprowadzenie ogólnokrajowego referendum. W trwającym 2 dni głosowaniu do urn wyborczych poszło prawie 59 proc. uprawnionych do głosowania, a ponad 77 proc. głosujących opowiedziało się za przystąpieniem Polski do wspólnoty unijnej. W dniu 23 lipca 2003 roku traktat akcesyjny został więc ratyfikowany, a 1 maja 2004 roku Polska wraz z dziewięcioma innymi państwami: Cyprem, Czechami, Estonią, Litwą, Łotwą, Maltą, Słowacją, Słowenią i Węgrami stała się pełnoprawnym członkiem UE.
Z okazji 20. rocznicy specjalną uchwałę przyjął także Sejm RP. Czytamy w niej, że Sejm Rzeczypospolitej Polskiej wyraża głęboką wdzięczność wszystkim obywatelom, siłom politycznym, organizacjom oraz tym, którzy swoją pracą i zaangażowaniem przyczynili się do tego historycznego wydarzenia. Podkreślono w niej także, że członkostwo w Unii Europejskiej przez minione dwie dekady stanowiło dla Polski okazję do wzmacniania i intensyfikowania współpracy międzynarodowej, jak również do przyspieszenia rozwoju gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Jednocześnie wyrażon również pragnienie, aby 20. rocznica akcesji Polski do Unii Europejskiej stała się bodźcem do kontynuowania wysiłków na rzecz lepszej, silniejszej, sprawiedliwej i zjednoczonej Europy, w której Polska odgrywa aktywną i odpowiedzialną rolę. W obliczu wielu napięć, wyzwań, zagrożeń i niebezpieczeństw, jakich jesteśmy świadkami, nasze członkostwo w Unii Europejskiej powinno być fundamentem bezpieczeństwa, dobrobytu i stabilności naszego państwa.
Choć w przestrzeni publicznej nie brakuje dziś krytycznych głosów eurosceptyków, to wszyscy musimy pamiętać, że przystąpienie Polski do Unii Europejskiej było punktem kulminacyjnym wieńczącym długoletni okres transformacji po upadku systemu komunistycznego w Europie Środkowo–Wschodniej. Warto także przypomnieć słowa, które padły z ust ówczesnego Prezydenta RP, gdy w nocy z 30 kwietnia na 1 maja 2004 roku na placu Marszałka Józefa Piłsudskiego w Warszawie miała miejsce uroczystość wciągnięcia na maszt flagi Unii Europejskiej. Powiedziano wtedy, że „nasze członkostwo w Unii otwiera ogromne możliwości – dla nas, naszych dzieci, wnuków i przyszłych pokoleń”. Słowa te zachowały swą aktualność.
Źródło:
Uchwała Sejmu RP z dnia 26 kwietnia 2024 r. w sprawie uczczenia 20. rocznicy członkostwa Polski w Unii Europejskiej.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Egzamin wstępny na aplikację notarialną: Test
2024-09-25 10:00Trwa ustna część egzaminu prokuratorskiego 2024
2024-05-17 08:00Trwa rekrutacja do 3. edycji Summer Camp
2025-04-26 10:00