4 pytania do prawnika: BUDOWA NA CUDZYM GRUNCIE

4 pytania do prawnika: BUDOWA NA CUDZYM GRUNCIE

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Kontynuujemy serię artykułów o interesujących zagadnieniach polskiego prawa. Dziś pytamy o roszczenia wynikające z budowy na cudzym gruncie. Zastanawiamy się, na czym one polegają i komu przysługują. O tym szerzej w niniejszym artykule, który przeczytasz w minutę!

Czy można legalnie wznieść budynek na cudzym gruncie?

Wybudowanie budynku lub innego urządzenia na cudzym gruncie jest nielegalne, jeżeli następuje bez zgody właściciela gruntu. Może się jednak zdarzyć, że na skutek błędów inwestora dojdzie do naruszenia cudzej własności. 

Jakie są skutki prawne wzniesienia budynku na cudzym gruncie?

Stosownie do zasady superficies solo cedit budynek lub urządzenie wzniesione na cudzym gruncie staje się częścią składową tego gruntu. Powstaje wówczas problem rozliczeń pomiędzy stronami, ponieważ w świetle prawa rzeczowego taka budowa stanowi nakład na cudzą rzecz.

W jaki sposób może dojść do rozliczeń?

Odpowiedź na to pytanie zawarta jest w art. 231 k.c. Samoistny posiadacz gruntu w dobrej wierze, który wzniósł na powierzchni lub pod powierzchnią gruntu budynek lub inne urządzenie o wartości przenoszącej znacznie wartość zajętej na ten cel działki, może żądać, aby właściciel przeniósł na niego własność zajętej działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Z drugiej strony właściciel gruntu ma prawo żądać od tego, kto wzniósł na nim budynek lub inne urządzenie, aby nabył on własność działki za odpowiednim wynagrodzeniem. Rozlicznie następuje więc w drodze odpłatnego przeniesienia własności.

Dotyczy to sytuacji, w której naruszyciel pozostaje w dobrej wierze. Jeżeli jest inaczej, właściciel gruntu ma prawo do ochrony własności w szczególności w drodze przywrócenia stanu poprzedniego (zob. art. 222 k.c.).

Czy przekroczenie granicy działki przez sąsiada jest uregulowane odrębnie?

Tak. W takim przypadku w grę wchodzi zastosowanie art. 151 k.c. Jeżeli naruszenia nastąpiło z winy nieumyślnej, właściciel gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego, chyba że niezwłocznie sprzeciwił się przekroczeniu granicy albo grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda. Z art. 151 wynika, że właściciel gruntu sąsiedniego może żądać wynagrodzenia za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej. Alternatywnie może on żądać wykupienia zajętej części gruntu, jak i pozostałej jego części, jeżeli na skutek budowy utraciła ona dla niego znaczenie gospodarcze. 

 

Stan prawny: 28.1.2023 r.

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej