Źródło grafiki: https://pixabay.com/photos/home-kitchen-interior-5835289/
Kontynuujemy serię artykułów o najciekawszych kwestiach dotyczących polskiego prawa. Dziś interesują nas czynności podejmowane przez upadłego w stosunku do mienia należącego do masy upadłości. Czy po ogłoszeniu upadłości można dysponować takim mieniem?
Po ogłoszeniu upadłości majątek upadłego wchodzi do masy upadłości, która podlega ustaleniu przez syndyka. Docelowo służy ona zaspokojeniu wierzycieli poprzez likwidację. Najczęściej występującą formą likwidacji masy upadłości jest sprzedaż wchodzącego w jej skład mienia.
Naturalną konsekwencją ogłoszenia upadłości jest odebranie upadłemu prawa zarządu jego majątkiem. Zgodnie z art. 75 ust. 1 Prawa upadłościowego (PrUp) z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu oraz możliwość korzystania z mienia wchodzącego do masy upadłości i rozporządzania nim. Zarząd majątkiem upadłego przechodzi w ten sposób przede wszystkim w ręce syndyka, przy znaczącym udziale wyznaczonego w sprawie sędziego-komisarza. Ewentualne odzyskanie przez upadłego prawa zarządu jego majątkiem następuje dopiero z chwilą prawomocnego umorzenia, zakończenia albo uchylenia postępowania upadłościowego.
Odebranie prawa zarządu mieniem należącym do masy upadłości powoduje także ten skutek, że nie jest możliwe skuteczne rozporządzenie nim przez samego upadłego. Od dnia ogłoszenia upadłości, a więc od godziny 0.00 w dniu wydania przez sąd postanowienia o ogłoszeniu upadłości, zbycie składnika masy upadłości może nastąpić w drodze czynności prawnej dokonanej przez syndyka. Zgodnie z art. 77 ust. 1 PrUp czynności prawne upadłego dotyczące mienia wchodzącego do masy upadłości są nieważne (wyjątek – zob. art. 77 ust. 4 PrUp). Nieważność, o której mowa, następuje z mocy samego prawa i nie ma przy tym znaczenia to, czy dana czynność była dla masy upadłości korzystna, czy nie.
Zdarza się, że po ogłoszeniu upadłości upadły próbuje zbyć mienie wchodzące w skład masy upadłości. Jeżeli tak się stanie, to druga strona czynności prawnej co do zasady ma obowiązek zwrotu do masy upadłości nabytego składnika majątkowego. Jest to konsekwencja nieważności czynności dokonanych przez upadłego po ogłoszeniu upadłości. Odzyskanie świadczenia spełnionego do rąk upadłego staje wówczas pod znakiem zapytania. Konieczne jest wpisanie wierzytelności na listę sporządzaną przez syndyka i oczekiwanie na podział funduszów zgromadzonych w toku likwidacji masy upadłości. Czasami jednak druga strona czynności prawnej może zażądać zwrotu świadczenia wzajemnego, co stanowi korzystniejsze z punktu widzenia jej interesów rozwiązanie. W świetle art. 77 ust. 2 i 3 PrUp następuje to na wniosek złożony do sędziego-komisarza, który może nakazać zwrot z masy upadłości świadczenia wzajemnego. Zwrot świadczenia, o którym mowa, można nakazać, o ile są spełnione następujące przesłanki:
1) czynność prawna została podjęta po ogłoszeniu upadłości i przed obwieszczeniem w Krajowym Rejestrze Zadłużonych postanowienia o ogłoszeniu upadłości,
2) druga strona przy zachowaniu należytej staranności nie mogła wiedzieć o ogłoszeniu upadłości.
Tak, ale należy pamiętać, że także mieszkanie wchodzi do masy upadłości. Możliwość korzystania z lokalu mieszkalnego wchodzącego w skład masy upadłości jest odstępstwem od reguły, zgodnie z którą z dniem ogłoszenia upadłości upadły traci prawo zarządu mieniem należącym do masy upadłości. Zgodnie z art. 75 ust. 2 PrUp sędzia-komisarz określa zakres i czas korzystania przez upadłego lub osoby mu bliskie, którzy w dacie ogłoszenia upadłości zamieszkiwali w mieszkaniu znajdującym się w lokalu lub w budynku wchodzącym do masy upadłości, z tego mieszkania.
>> Zobacz też: 6 pytań do prawnika: MIENIE WYŁĄCZONE Z MASY UPADŁOŚCI
_________________________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Umowa pożyczki na przykładach
2023-04-04 10:00RPO pyta o kontrole rachunków bankowych obywateli
2022-10-07 19:55Uprawnienia właściciela pojazdu skradzionego
2022-11-06 14:18Zmiany w mandatach - nowe uprawnienia straży miejskiej
2023-10-18 13:31Dodatek węglowy tylko dla wybranych
2022-07-29 16:05Schron wybudujesz bez pozwolenia na budowę
2024-03-01 10:12Zwolnienie z PCC nabycia pierwszego mieszkania już niebawem
2023-08-15 11:15