5 pytań do prawnika: PROKURA

artykul

Rozpoczynamy nową serię artykułów o najciekawszych kwestiach dotyczących polskiego prawa. Dziś interesuje nas prokura. Czym jest, kto może ją ustanowić, co może, a czego nie może dokonać w naszym imieniu prokurent? Te i inne zagadnienia w niniejszym artykule, który przeczytasz w minutę!

Czym jest prokura?

Prokura (art. 109[1] - 109[9] k.c.) to pełnomocnictwo udzielane w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej. Prokura może zostać ustanowiona przez przedsiębiorcę podlegającego obowiązkowi wpisu do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej albo do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego. Ten rodzaj pełnomocnictwa obejmuje umocowanie do czynności sądowych i pozasądowych, jakie są związane z prowadzeniem przedsiębiorstwa.

Ze względu na analogiczne stosowanie do prokury przepisów o pełnomocnictwie, do jej udzielenia wystarczy jednostronne oświadczenie woli przedsiębiorcy. 

Istnieją różne rodzaje prokury. Wśród nich znajduje się prokura łączna, zakładająca współdziałanie co najmniej dwóch prokurentów.  

Kto może zostać prokurentem?

Prokurentem może zostać osoba fizyczna posiadająca pełną zdolność do czynności prawnych.

Jaka forma jest odpowiednia do udzielenia prokury?

Prokura może być udzielona w formie pisemnej pod rygorem nieważności. Oczywiście można skorzystać z formy bardziej solennej.  

Czy prokurent może zbyć przedsiębiorstwo?

Do zbycia przedsiębiorstwa, do dokonania czynności prawnej, na podstawie której następuje oddanie go do czasowego korzystania, oraz do zbywania i obciążania nieruchomości jest wymagane pełnomocnictwo do poszczególnej czynności. Tym samym z samej prokury takie uprawnienie nie wynika.  

Czy można udzielić prokury w okresie zawieszenia działalności gospodarczej?

Tak. Można udzielić prokury w okresie zawieszenia działalności gospodarczej, ponieważ zawieszenie nie powoduje utraty przez mocodawcę przymiotu przedsiębiorcy. Aż do wznowienia działalności gospodarczej prokurent powinien jednak wstrzymać się z wykonywaniem czynności, ponieważ stałoby to w sprzeczności z istotą zawieszenia działalności gospodarczej.

 

Stan prawny: 16.1.2023 r.

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej