Adwokaci nie będą zbierać punktów za udział w szkoleniach zawodowych

artykul

Adwokatów czeka kolejna "rewolucja". Tym razem chodzi o punkty za udział w szkoleniach zawodowych.

Szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego bez punktów

Jak poinformowano w oficjalnym komunikacie, prezydium NRA podczas posiedzenia w dniu 3 sierpnia 2023 r. przyjęło projekt uchwały „Regulamin doskonalenia zawodowego adwokatów”, który miałby zastąpić dotychczasową uchwałę w tym przedmiocie.Najważniejsza zmiana polega na tym, że projekt znosi obowiązek zbierania punktów doskonalenia zawodowego, choć samo zobowiązanie do doskonalenia zawodowego pozostaje. 

Obowiązkiem adwokata jest stałe podnoszenie kwalifikacji zawodowych, poprzez samokształcenie oraz udział w szkoleniu zawodowym organizowanym przez samorząd adwokacki lub w innych formach przewidzianych w Uchwale, określanym dalej jako obowiązek doskonalenia zawodowego. Obowiązkiem doskonalenia zawodowego objęci są wszyscy adwokaci wykonujący zawód oraz wykonujący stałą praktykę prawnicy z Unii Europejskiej wpisani na listę prowadzoną przez okręgową radę adwokacką, z wyjątkiem osób, którym nadano stopień naukowy doktora habilitowanego. Co istotne, jedynie dziekan okręgowej rady adwokackiej może - w szczególnie uzasadnionych przypadkach - zwolnić adwokata w całości lub w części z obowiązku doskonalenia zawodowego w danym roku kalendarzowym.

Uzasadnieniem obowiązku doskonalenia zawodowego jest założenie, że najwyższe kwalifikacje zawodowe adwokata, obok kwalifikacji etycznych, stanowią warunek, a jednocześnie gwarancję realizacji jego społecznej roli w Rzeczypospolitej Polskiej. Podnoszenie kwalifikacji zawodowych jest więc niezbywalnym prawem i obowiązkiem każdego adwokata, a realizacja tego prawa i obowiązku następuje poprzez samokształcenie oraz udział adwokatów w różnych formach szkolenia, w tym zwłaszcza organizowanych przez samorząd adwokacki, na zasadach określonych w niniejszej Uchwale „O doskonaleniu zawodowym adwokatów”.

Nowy „Regulamin doskonalenia zawodowego adwokatów”

Projekt uchwały, podobnie jak obowiązujące regulacje, przewiduje, że adwokat wykonujący zawód oraz prawnik zagraniczny wpisany na listę ORA, objęty jest obowiązkiem doskonalenia zawodowego. Prawo do uczestniczenia w systemie doskonalenia zawodowego adwokatów mają aplikanci adwokaccy, którzy na równi z adwokatami będą mogli korzystać z oferty szkoleniowej. Dziekan może zwolnić adwokata w całości lub w części z obowiązku doskonalenia zawodowego, jeżeli jest to uzasadnione szczególnymi okolicznościami.

Projekt regulaminu określa formy i przedmiot realizacji obowiązku doskonalenia zawodowego, które realizuje się w ramach:

1)    samokształcenia;
2)    udziału w szkoleniach organizowanych przez samorząd adwokacki;
3)    udziału w szkoleniach, seminariach, konferencjach lub wykładach, a także innych formach, organizowanych przez inne podmioty;
4)    prowadzenia zajęć szkoleniowych dla aplikantów adwokackich w ramach szkolenia organizowanego przez samorząd adwokacki;
5)    zajęć szkoleniowych, w tym edukacji prawnej, w ramach akcji społecznych organizowanych przez samorząd lub prowadzonych z jego udziałem.

jak zwiększyć dochody kancelarii prawnej

Wymienione przedmioty to:

1)    poszczególne dziedziny prawa, w tym praktyka jego stosowania;
2)    zagadnienia prawno-porównawcze;
3)    zagadnienia etyki adwokackiej;
4)    umiejętności prawnicze, takie jak metody wykładni prawa, wystąpienia publiczne i retoryk, nauka obcego języka prawniczego.

W ramach projektu wymieniono również obowiązki Naczelnej Rady Adwokackiej oraz okręgowych rad adwokackich dotyczące organizacji szkoleń zawodowych. Każda ORA jest zobowiązana do zorganizowania szkoleń w wymiarze nie mniejszym niż 20 godzin rocznie. Szkolenia w minimalnym wymiarze mają być nieodpłatne dla adwokatów. Za szkolenia, które organizowane są w formie odpłatnej, koszty udziału ponosi adwokat. Projekt wskazuje także iż okręgowa rada adwokacka jest uprawniona do weryfikowania spełnienia obowiązku doskonalenia zawodowego przez adwokata, a weryfikacja spełnienia tego obowiązku następuje podczas wizytacji prowadzonej przez wizytatora. Projekt znosi jednak obowiązek zbierania punktów doskonalenia zawodowego.

Projekt uchwały został przez Prezydium skierowany na wrześniowe posiedzenie plenarne Naczelnej Rady Adwokackiej.

 

Źródło:

- komunikat NRA, https://www.adwokatura.pl/z-zycia-nra/zniesienie-punktow-za-szkolenia-zawodowe-przewiduje-projekt-nowego-regulaminu-doskonalenia-zawodowego/

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej