Apel o uruchomienie programu europejskiej tarczy obrony przeciwlotniczej

Apel o uruchomienie programu europejskiej tarczy obrony przeciwlotniczej

Źródło grafiki: https://pixabay.com

Premierzy Polski i Grecji wystosowali do Przewodniczącej Komisji Europejskiej wspólny list w sprawie powstania programu europejskiej tarczy obrony przeciwlotniczej. Unia Europejska potrzebuje przełomu i odważnej inicjatywy – wskazują Donald Tusk i Kyriakos Mitsotakis.

List Premierów Polski i Grecji do Przewodniczącej Komisji Europejskiej

„Agresja Rosji na Ukrainę dogłębnie naruszyła architekturę bezpieczeństwa i obrony na naszym kontynencie. Dowiodła, że wszyscy ci, którzy uważali pokój za coś oczywistego, byli w błędzie. Ostatnie tragiczne wydarzenia, które miały miejsce na Bliskim Wschodzie, przypomniały nam, jak bardzo niestabilne jest nasze sąsiedztwo, podczas gdy kryzysy w innych częściach świata, takich jak Sahel czy Róg Afryki, są dowodem na szersze konsekwencje, które dotkną nas wszystkich. Rywalizacja w wymiarze geopolitycznym jest powszechna, a podstawowe zasady prawa międzynarodowego są kwestionowane przez niepokojąco rosnącą liczbę podmiotów rewizjonistycznych na całym świecie. Bardziej niż kiedykolwiek wcześniej stało się jasne, że Unia Europejska i jej państwa członkowskie muszą podejmować intensywniejsze i lepsze działania w zakresie bezpieczeństwa i obrony. Aktualny, rozproszony krajobraz nie jest bowiem w stanie sprostać dzisiejszym potrzebom i wymaganiom. Musimy być gotowi i przygotowani”. Premierzy Polski i Grecji wystosowali wspólny list do Przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen.

Unia Europejska potrzebuje przełomu

„Unia Europejska potrzebuje przełomu, odważnej inicjatywy, która wyśle jasny i silny sygnał do naszych przyjaciół i wrogów, zarówno do naszych sojuszników, jak i konkurentów, że Unia Europejska poważnie podchodzi do kwestii swojej obronności” – piszą w liście Premierzy. Donald Tusk i Kyriakos Mitsotakis apelują o powstanie programu europejskiej tarczy obrony przeciwlotniczej, czyli kompleksowego systemu obrony przeciwrakietowej chroniącego przestrzeń powietrzną Unii Europejskiej przed wszelkimi zagrożeniami, w tym samolotami, pociskami rakietowymi i dronami.

W obecnej sytuacji geopolitycznej unii gospodarczej i walutowej powinna towarzyszyć unia obronna, z czym trudno się nie zgodzić. Program ma wzmocnić ogólne zdolności obronne Unii Europejskiej oraz zachęcić europejskie firmy zbrojeniowe do rozwijania najnowocześniejszych technologii. Premierzy oczekują, że dalsza dyskusja na temat proponowanej inicjatywy odbędzie się podczas czerwcowego posiedzenia Rady Europejskiej.

 

Źródło:
- list Premierów Polski i Grecji do Przewodniczącej Komisji Europejskiej z dnia 23 maja 2024 r. dostępny w języku polskim w Serwisie Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/premier/list-premierow-polski-i-grecji-do-przewodniczacej-komisji-europejskiej [dostęp: 27.5.2024 r.].

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej