Aplikacja mobilna Alarm112 niedostępna dla osób niepełnosprawnych

artykul

Aplikacja mobilna Alarm112 jest niedostępna dla osób niepełnosprawnych, co wpływa bezpośrednio na stan ochrony i bezpieczeństwa w sytuacjach zagrożenia.

Aplikacja mobilna Alarm112 

Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia w sytuacji zagrożenia życia, zdrowia, mienia, środowiska, bezpieczeństwa i porządku publicznego przekazanie zgłoszenia alarmowego do Centrum Powiadamiania Ratunkowego, przez osoby, które nie mogą wykonać połączenia głosowego, w szczególności osoby głuche i niedosłyszące. Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji uruchomiło ją w styczniu 2020 roku. 

Aplikacja mobilna Alarm112 umożliwia, poprzez wybór odpowiednich piktogramów, określenie rodzaju i miejsca zdarzenia oraz wskazanie służby, której pomoc jest konieczna.  Aby skorzystać z aplikacji, wystarczy ją pobrać i dokonać rejestracji.  Aplikacja mobilna Alarm112 dostępna jest dla dwóch systemów operacyjnych Android i iOS. Niestety okazuje się, że mimo słusznych motywów, z aplikacji nie mogą korzystać ci, dla których powstała.

Aplikacja mobilna Alarm112 rodzi problemy

Jak wskazują użytkownicy, Aplikacja mobilna Alarm112 rodzi szereg problemów. Ze skarg wynika, że  osoba głucha, po zgłoszeniu zdarzenia przez aplikację otrzymała informację o przyjęciu zgłoszenia. Po kilku minutach operator do niej zadzwonił, ale nie mogła odebrać połączenia i porozumieć się z operatorem. Jak podnoszą skarżący, pomimo możliwości zgłoszenia zdarzeń przy pomocy oznaczeń graficznych, ograniczona liczba ikon nie pozwala na zgłoszenie potencjalnie wszystkich zagrożeń. A możliwość komunikacji przy pomocy SMS z operatorem numeru 112 nie uwzględnia potrzeb osób głuchych i słabosłyszących, które nie porozumiewają się swobodnie w języku polskim. W związku z tym, osoby głuche postulują wprowadzenie możliwości wybrania połączenia z infolinią w polskim języku migowym, w przypadku gdy zamieszczone piktogramy okazałyby się w danej sytuacji niewystarczające. Zasadnym wydaje się również umożliwienie przekazania operatorowi informacji, że zgłaszający nie może odbierać połączeń telefonicznych na etapie zgłoszenia zdarzenia.

RPO interweniuje i wskazuje na Konwencję o prawach osób niepełnosprawnych

Nq skutek wniesionych skarg, odpowiednie działania podjął Rzecznik Praw Obywatelskich.  Rzecznik nie tylko w pełni popiera przedstawione wyżej postulaty osób głuchych, ale przypomina też, że art. 10 Konwencji ONZ o prawach osób niepełnosprawnych uznaje niezbywalne prawo do życia osób z niepełnosprawnościami i zobowiązuje państwa, które ją ratyfikowały, do podjęcia wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia korzystania tym osobom z tego prawa na równych zasadach z osobami bez niepełnosprawności.

Konwencja ONZ o prawach osób niepełnosprawnych wskazuje też, że zadaniem władz publicznych jest podjęcie wszelkich niezbędnych środków w celu zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami w sytuacjach zagrożenia. Obowiązek ten obejmuje między innymi przyjęcie wszelkich odpowiednich środków ustawodawczych, administracyjnych i innych, w celu zapobiegania zagrożeniom dla życia osób z niepełnosprawnościami. RPO wskazuje przy tym,  że rozwiązania skierowane do ogółu społeczeństwa, jak aplikacja mobilna Alarm112, powinny również uwzględniać zasady dostępności, o których mowa w art. 9 Konwencji. Ze skarg wynika, że aplikacja ta wymaga dopracowania w zakresie dostępności dla osób z niepełnosprawnością słuchu. Dostępność numeru alarmowego 112 dla osób głuchych i niedosłyszących jest bowiem kluczowa dla zapewnienia ochrony i bezpieczeństwa tej grupie osób w sytuacjach zagrożenia.

 

Źródło:

- komunikat prasowy RPO, https://bip.brpo.gov.pl/

- informacja MSWiA "Aplikacja mobilna Alarm112", https://www.gov.pl/web/numer-alarmowy-112/aplikacja-moblina-alarm112

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej