Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/smartphone-brain-control-5655715/
Aplikacja mObywatel to nie tylko usługi. Rada Ministrów zdecydowała, że baza dostępnych tam dokumentów niebawem się zwiększy. A dodatkowo pomoże nam asystent AI.
To co z pewnością zachwyci fanów technologii to rozszerzenie funkcjonalności o uruchomienie wirtualnego asystenta AI w mObywatelu. Jak wskazał Wiceminister Cyfryzacji, wprowadzenie domyślności cyfrowej usług publicznych otworzy także drogę do znaczenie szybszego dodawania kolejnych usług i funkcji w mObywatelu. Wśród najważniejszych zmian, jakie umożliwi przyjęta przez rząd nowelizacja ustawy o aplikacji mObywatel, znalazły się nowe dokumenty oraz funkcje, które zwiększą wygodę, dostępność i bezpieczeństwo korzystania z usług publicznych.
Jak informuje resort cyfryzacji, w aplikacji pojawi się rewolucyjne rozwiązanie – wirtualny asystent obywatela oparty na sztucznej inteligencji godnej zaufania. Ma on ułatwiać użytkownikom korzystanie z mObywatela, czyli wskaże właściwe usługi i poprowadzi przez załatwienie sprawyoraz odpowie na pytania i pomoże w poruszaniu się po aplikacji. Działanie asystenta nie wiąże się z przetwarzaniem danych osobowych. Do jego uruchomienia w mObywatelu wykorzystany zostanie polski model językowy PLLuM, a pierwsze testy jego funkcjonowania zostały już przeprowadzone. Uruchomienie asystenta planowane jest jeszcze w tym roku.
W aplikacji już niebawem znajdą się cyfrowe legitymacje. Jak poinformowano w ofricjalnym komunkacie, mLegitymacja ucznia to cyfrowy odpowiednik tradycyjnej legitymacji szkolnej, dostępny bezpośrednio w aplikacji mObywatel i tworzony we współpracy z Ministerstwem Edukacji Narodowej. Umożliwia ona potwierdzenie tożsamości ucznia, korzystanie z przysługujących ulg oraz ułatwi kontakt z placówką edukacyjną. Dzięki zmianom legislacyjnym mLegitymacje zostaną wprowadzone na szerszą skalę, a aplikacja mObywatel będzie powszechnie dostępna także dla osób niepełnoletnich, bez konieczności zakładania profilu zaufanego czy spełniania dodatkowych formalności. Podobnie nauczyciele będą mogli również skorzystać z cyfrowego dokumentu. Warto przypomnieć, że mLegitymacja nauczyciela to elektroniczne potwierdzenie statusu zawodowego, zintegrowane z systemami edukacyjnymi. Dokument - jak podkreślono - pozwala m.in. na szybką weryfikację uprawnień do zniżek oraz pomoże w kontaktach z instytucjami publicznymi.
Dzięki nowelizacji ustawy, użytkownicy będą mogli nie tylko skorzystać z podpisu osobistego, ale również podpisać dokument podpisem kwalifikowanym lub podpisem zaufanym. Rozszerzenie umożliwi również weryfikację złożonych podpisów elektronicznych.
W aplikacji pojawi się również nowa usługa - mStłuczka. Zakłada się, że uprości ona formalności po drobnych zdarzeniach drogowych. Ponadto usługa ma umożliwić kierowcom szybkie złożenie oświadczenia o kolizji z wykorzystaniem aplikacji mObywatel – bez potrzeby drukowania dokumentów czy szukania formularzy. Dzięki integracji z rejestrami państwowymi, większość danych pojazdów i uczestników zostanie automatycznie uzupełniona. Zdaniem projektodawców, daje to pełną gwarancję, że informacje są prawdziwe i aktualne na moment zgłoszenia kolizji. Użytkownik będzie mógł dołączyć dokumentację zdjęciową i natychmiast przekazać kompletne zgłoszenie do ubezpieczyciela osoby poszkodowanej.
Jak wskazuje resort cyfryzacji wprowadzenie nowych funkcjonalności w aplikacji mObywatel to odpowiedź na dynamicznie zmieniające się potrzeby społeczeństwa i administracji. Rozszerzenie katalogu dokumentów, uproszczenie dostępu do usług publicznych oraz zwiększenie ich bezpieczeństwa to elementy, które umacniają pozycję mObywatela jako nowoczesnego narzędzia codziennego użytku – dostępnego dla coraz szerszego grona obywateli.
>> Czytaj więcej w: Sztuczna Inteligencja
Źródło:
Komunikat, https://pap-mediaroom.pl/polityka-i-spoleczenstwo/mc-rozwoj-aplikacji-mobywatel-wazna-nowelizacja-ustawy-przyjeta-przez-rzad
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Czym jest ochotniczy zaciąg do wojska?
2024-05-18 10:57Czternasta emerytura-podano termin wypłaty
2022-05-18 15:00Otwarto pierwsze Biuro Krajowe Prokuratury Europejskiej
2025-04-02 10:00Rząd zmienia ustawę o rachunkowości
2024-02-28 21:58Nie każdy otworzy lombard
2022-06-20 14:35