Źródło grafiki: https://pixabay.com
W Dzienniku Ustaw opublikowano rozporządzenie zmieniające rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych w zakresie programów zdrowotnych. Nowela nadaje wszystkim kobietom w ciąży prawo do badań prenatalnych.
Mowa o rozporządzeniu Ministra Zdrowia z dnia 14 maja 2024 r. zmieniającym rozporządzenie w sprawie świadczeń gwarantowanych z zakresu programów zdrowotnych (Dz.U. z 2024 r. poz. 767), które wchodzi w życie w dniu 5 czerwca 2024 r.
Dotychczas badania prenatalne przysługiwały kobietom od 35. roku życia (badanie przysługiwało kobiecie począwszy od roku kalendarzowego, w którym kończy 35 lat). Nowela znosi to ograniczenie. Rozporządzenie wskazuje terminy, w których powinny zostać wykonane badania prenatalne:
- na etapie poradnictwo i badania biochemiczne pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży,
- na etapie poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych w I trymestrze pomiędzy 11. a 14. tygodniem ciąży, oraz w II trymestrze pomiędzy 18. a 22. tygodniem ciąży i 6. dniem ciąży.
Do udziału w programie wymagane jest skierowanie wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę, zawierające informację o zaawansowaniu ciąży w tygodniach.
W przypadku etapu poradnictwo i badania genetyczne oraz pobranie materiału płodowego do badań genetycznych (amniopunkcja lub biopsja trofoblastu lub kordocenteza) wymagane jest skierowanie z informacją o wskazaniach do objęcia programem wraz z opisem nieprawidłowości i dołączonymi wynikami badań potwierdzającymi zasadność skierowania do programu, wystawione przez lekarza prowadzącego ciążę lub z etapu poradnictwo i badania biochemiczne lub poradnictwo i USG płodu w kierunku diagnostyki wad wrodzonych.
Kryteria
Zgodnie z nowym stanem prawnym badania genetyczne wykonuje się u kobiet w ciąży spełniających co najmniej jedno z poniższych kryteriów:
1) wystąpienie w poprzedniej ciąży aberracji chromosomowej płodu lub dziecka;
2) stwierdzenie wystąpienia strukturalnych aberracji chromosomowych u ciężarnej lub u ojca dziecka;
3) stwierdzenie znacznie większego ryzyka urodzenia dziecka dotkniętego chorobą uwarunkowaną monogenowo lub wieloczynnikową;
4) stwierdzenie w czasie ciąży nieprawidłowego wyniku badania USG lub badań biochemicznych wskazujących na zwiększone ryzyko aberracji chromosomowej lub wady płodu.
Badania prenatalne pozwalają na wczesne wykrycie wad płodu oraz podjęcie leczenia jeszcze w okresie płodowym.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Redefinicja przestępstwa zgwałcenia
2024-03-05 00:01Badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży
2024-05-24 00:04Procedura ubezwłasnowolnienia
2022-03-12 15:44Resort rodziny chce promować rodzicielstwo zastępcze
2023-04-14 09:00Bon turystyczny (nie) dla wszystkich dzieci
2023-03-23 08:00Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika
2022-03-10 17:31Poczta Polska zmienia dane abonentów RTV, interweniuje RPO
2023-05-04 12:10