Rząd pracuje nad nowelizacją, która pozwoli przyznawać rekompensaty weteranom poszkodowanym w związku z działaniami poza granicami państwa.
Chodzi o ustawę zmieniającą ustawę z dnia 19 sierpnia 2011 r. o weteranach działań poza granicami państwa. Projektowany akt prawny zakłada wprowadzenie do ww. ustawy nowego rozwiązania o charakterze systemowym, polegającego na możliwości przyznania weteranom poszkodowanym, których ustalony uszczerbek na zdrowiu, wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, wynosi co najmniej 30%, świadczenia w postaci rekompensaty w wysokości nie niższej niż 200 000 zł oraz nie wyższej niż 600 000 zł.
Konieczność zapewnienia takiej formy pomocy ze strony Skarbu Państwa wynika z faktu, że uzyskanie zadośćuczynienia ze strony podmiotów lub osób odpowiedzialnych za spowodowanie zdarzeń skutkujących doznaniem przez poszkodowanych weteranów jest w istocie niemożliwe – czytamy w uzasadnieniu projektu.
Projektowane regulacje przewidują, że rekompensata będzie przyznawana i wypłacana na podstawie decyzji administracyjnej właściwego organu, tj. Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego oraz Szefa Agencji Wywiadu. Uprawnionymi do ubiegania się o nią będą osoby posiadające status weterana poszkodowanego, u których ustalony uszczerbek na zdrowiu wynosi co najmniej 30% i został doznany wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa, lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa.
Warunkiem ubiegania się o przyznanie rekompensaty będzie złożenie odpowiednio do Ministra Obrony Narodowej, ministra właściwego do spraw wewnętrznych, Szefa Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego albo Szefa Agencji Wywiadu wniosku wraz z wymienionymi w przepisach dokumentami. Dokumenty te będą służyły ocenie sytuacji, w której znajduje się weteran poszkodowany oraz wpływu doznanego uszczerbku na jego dalsze życie.
Projektodawca przyjął, że wniosek będzie miał formę pisemną i zostanie sporządzony zgodnie ze wzorem określonym w przepisach wykonawczych. Należy zgodzić się z projektodawcą, że wprowadzenie wzoru wniosku oraz oświadczeń dołączanych do wniosku pozwoli na usprawnienie procesu ich składania, a osobie ubiegającej się o przyznanie rekompensaty dużo łatwiej będzie przygotować komplet wymaganych dokumentów. Warto dostrzec, że wniosek o rekompensatę nie będzie podlegał opłacie.
Wydanie decyzji ws. rekompensaty poprzedzone będzie wydaniem opinii przez Zespół do opiniowania spraw dotyczących przyznania rekompensaty, tworzony w przedmiotowym projekcie. Do zadań Zespołu będzie należało wydawanie, w terminie 3 miesięcy od dnia otrzymania kompletnego wniosku, opinii w przedmiocie zasadności przyznania rekompensaty oraz jej wysokości. Opinia ta będzie zawierała szczegółowy opis okoliczności i dokumentów, które Zespół wziął pod uwagę przy jej wydawaniu. Właściwy organ w terminie 2 miesięcy od otrzymania ww. opinii Zespołu, będzie wydawał decyzję administracyjną w sprawie rekompensaty, przy czym opinia Zespołu nie będzie dla organu wiążąca.
Jednocześnie proponuje się wprowadzenie regulacji, zgodnie z którą przez czas trwania postępowania bieg przedawnienia roszczeń o zadośćuczynienie związane z uszczerbkiem na zdrowiu, którego dotyczy wniosek o rekompensatę, nie rozpoczyna się, a rozpoczęty ulega zawieszeniu. Rozwiązanie to jest wzorowane na regulacjach dotyczących postępowania w sprawie świadczenia kompensacyjnego dotyczącego zdarzeń medycznych, zawartych w ustawie z dnia 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
W projekcie przewidziano także rozwiązanie, zgodnie z którym postępowanie nie będzie wszczynane, a wszczęte zostanie umorzone, w przypadku gdy w związku z doznanym uszczerbkiem na zdrowiu poniesionym wskutek wypadku pozostającego w związku z działaniami poza granicami państwa lub choroby nabytej podczas wykonywania zadań lub obowiązków służbowych poza granicami państwa, które jest objęte wnioskiem o rekompensatę:
1) wydano prawomocny wyrok albo zawarto ugodę w sprawie o zadośćuczynienie;
2) toczy się postępowanie sądowe w sprawie o zadośćuczynienie;
3) zainteresowany uzyskał zadośćuczynienie od sprawcy czynu powodującego szkodę;
4) sąd w postępowaniu karnym orzekł na rzecz zainteresowanego zadośćuczynienie za doznaną krzywdę.
Źródło:
Projekt ustawy o zmianie ustawy o weteranach działań poza granicami państwa wraz z uzasadnieniem, RCL – nr z wykazu UD124, https://legislacja.gov.pl.
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Zmiany w PIT a wyższe zaliczki na podatek dochodowy od 1 lipca
2022-07-07 08:40Wakacje kredytowe od sierpnia - jakie kredyty obejmą?
2022-07-05 08:45Jedyny lek znika z aptek - RPO interweniuje
2022-08-26 20:59Czym jest bezwarunkowy dochód podstawowy?
2022-06-06 21:00KIA Polska ma kłopoty. Trwa postępowanie Prezesa UOKiK
2022-09-08 07:50