Będzie ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej w 2023 roku

artykul

Rada Ministrów zapoznała się z informacją o projekcie ustawy umożliwiającej ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej w 2023 roku.

Maksymalna ceny za energię elektryczną

Jednym z założeń przyszłej ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku jest tzw. mechanizm maksymalnej ceny na energię elektryczną. Maksymalna ceny za energię elektryczną obowiązywać będzie wskazane w ustawie podmioty uprawnione.

Zgodnie z projektem, cena maksymalna będzie stosowana przez sprzedawców w rozliczeniach z:

  -  gospodarstwami domowymi – od momentu przekroczenia limitów, który rząd wprowadził już w ustawie o szczególnych rozwiązaniach służących ochronie odbiorców energii elektrycznej w 2023 r. w związku z sytuacją na rynku energii elektrycznej – do 31 grudnia 2023 r.
 -  podmiotami użyteczności publicznej i samorządami – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii.
 -   małych i średnich przedsiębiorców – od 1 grudnia 2022 r. do 31 grudnia 2023 r. r. – przy czym cena będzie dotyczyła poboru nie większego niż 90% średniego zużycia energii.

Cena maksymalna prądu w 2023 roku

Cena maksymalna prądu w 2023 roku wyniesie nie więcej, niż:
-    693 zł za MWh dla gospodarstw domowych,
-    785 zł za MWh dla pozostałych uprawnionych odbiorców.

Jak wskazano w uzasadnieniu, wprowadzony mechanizm ma pomóc małym i średnim przedsiębiorcom, w związku ze wzrostem cen energii elektrycznej. Ale wspracie otrzymają także samorządy oraz podmioty użyteczności publicznej.

Kościoły, szkoły, szpitale, czyli inne podmioty uprawnione do ceny maksymalnej

Rządowe wsparcie obejmie podmioty użyteczności publicznej, które zużywają energię na potrzeby swojej podstawowej działalności. Będą to m.in.:

-    podmioty systemu oświaty oraz szkolnictwa wyższego i nauki,
-    podmioty, które prowadzą żłobki i kluby dziecięce, a także dzienni opiekunowie,
-    podmioty, które udzielają świadczeń opieki zdrowotnej, finansowanych ze środków publicznych,
-    ochotnicze straże pożarne,
-    kościoły i inne związki wyznaniowe,
-  placówki, które zapewniają całodobową opiekę osobom niepełnosprawnym, przewlekle chorym lub osobom w podeszłym wieku,
-    rodzinne domy pomocy oraz mieszkania chronione,
-   centra i kluby integracji społecznej, warsztaty terapii zajęciowej oraz spółdzielnie socjalne,
-   jednostki organizacyjne pomocy społecznej, a także wspierania rodziny i systemu pieczy zastępczej,
-   noclegownie i ogrzewalnie.

 

 

Źródło:

projekt ustawy o środkach nadzwyczajnych mających na celu ograniczenie wysokości cen energii elektrycznej oraz wsparciu niektórych odbiorców w 2023 roku.

 

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej