Źródło grafiki: https://pixabay.com
Ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze czeka na podpis Prezydenta. Kto otrzyma pomoc? Jakie warunki należy spełnić?
Skażenie Odry wywołało nie tylko szkody środowiskowe, ale również doprowadziło do poważnych strat finansowych przedsiębiorców, którzy prowadzili działalność wzdłuż jej brzegów. Rozwiązaniem problemu ma być ustawa o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze, którą ostatecznie przegłosował wczoraj Sejm.
Nowa ustawa przewiduje wypłatę jednorazowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3010 zł za każdego ubezpieczonego pracownika. Jest jednak warunek. Firma otrzyma świadczenie, jeżeli jej przychód spadł o co najmniej 50 proc. Oznacza to, że Sejm odrzucil poprawkę Senatu, która zakładała, że o wsparcie będą mogli starać się przedsiębiorcy, których przychód w sierpniu, wrześniu i październiku 2022 r., będzie niższy o co najmniej 40% w stosunku do przychodu uzyskanego w lipcu 2022 r. Ostatecznie Sejm zdecydował jednak, że pomoc otrzyma ta firma, która wykaże spadek przychodów o przynajmniej 50 procent w stosunku do przychodu uzyskanego w jednym z dwóch miesięcy poprzedzających ten miesiąc albo w analogicznym miesiącu poprzedniego roku.
Sem odrzucił także inną, istotną z punktu widzenia przedsiebiorców poprawkę Senatu. Zakładała ona, że wysokość świadczenia ma być równa wysokości przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia w sektorze przedsiębiorstw bez wypłat nagród z zysku w lipcu 2022 r. Ostatecznie jednak Sejm przywrócił pierwotne brzmienie przepisu, w świetle którego wysokość jednorazowego świadczenia pieniężnego to 3010 zł.
Obecnie nie wiadomo także, którzy przedsiębiorcy otrzymają wsparcie finansowe. Zgodnie z ustawą, pomoc przysługuje firmom, które posiadają PKD określone w rozporządzeniu oraz, których działalność znajduje się na obszarze powiatów nadodrzańskich, również wymienionych w rozporządzeniu. Tym samym pełną listę pomiotów uprawnionych do pomocy poznamy dopiero po publikacji rozporządzenia Rady Ministrów.
Tymczasem zgodnie z zapowiedzią ,o świadczenie będą mogli ubiegać się przedsiębiorcy m.in. z branży:
- turystycznej (hotele i inne obiekty noclegowe, działalność organizatorów turystyki itd.),
- gastronomicznej (restauracje, bary itd.),
- sportowo-rekreacyjnej (wypożyczalnie i dzierżawa sprzętu rekreacyjnego i sportowego, wynajem i dzierżawa środków transportu wodnego itd.).
Jednorazowe świadczenie będzie przyznawane na wniosek płatnika składek, złożony do końca roku. Wnioski będzie można składać wyłącznie online – za pomocą profilu informacyjnego utworzonego w systemie udostępnionym przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
.
Źródło:
- informacje dotyczące ustawy o szczególnym wsparciu podmiotów poszkodowanych w związku z sytuacją ekologiczną na rzece Odrze, https://www.gov.pl/web/rodzina
- komunikat prasowy dot. 48. posiedzenia Senatu, https://www.senat.gov.pl/
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.
Nowelizacja KPA wzbudza wątpliwości prawne
2022-11-08 12:30Trzy banki z zarzutami. Chodzi o wakacje kredytowe
2022-09-06 08:0014 lutego obchodzimy nowe święto państwowe
2025-02-10 20:00Ustawa wprowadzającą wakacje kredytowe podpisana
2022-07-15 09:55Zastrzeżenie numeru PESEL bije rekordy
2024-12-02 19:00Międzynarodowy Dzień Praw Człowieka
2023-12-10 10:00Wesołych Świąt!
2023-04-09 08:00