Blockchain zapewni unikatowość weksla elektronicznego

artykul

Ustawa nowelizująca Prawo wekslowe czerpie z rozwiązań międzynarodowych zapewniających unikatowość weksla oraz bezpieczeństwo w obszarze obrotu wekslem elektronicznym. Instytucja eWeksla ma wejść do polskiego systemu prawnego już niebawem.

Weksel w erze obrotu elektronicznego

Weksel jest papierem wartościowym zawierającym bezwarunkowe polecenie zapłaty oznaczonej sumy pieniężnej oznaczonemu podmiotowi prawnemu. Zarówno weksel trasowany, jak i weksel własny powinien zawierać szereg elementów treściowych, o których mowa w ustawie – Prawo wekslowe.

Choć weksle są uważane za papiery wartościowe stanowiące jeden z najbezpieczniejszych instrumentów obrotu, to era obrotu elektronicznego ujawnia jednak ich słabe strony. Wskazuje się, iż materialna forma weksla nie spełnia oczekiwań użytkowników co do szybkości i sposobów elektronicznej wymiany danych na odległość (zob. uzasadnienie projektu ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, RCL – nr z wykazu UA8, https://legislacja.gov.pl). Proponowane przez prawodawcę rozwiązanie polega na wprowadzeniu do systemu prawnego instytucji weksla elektronicznego. Weksel elektroniczny ma zminimalizować uciążliwości związane z koniecznością posługiwania się materialnym dokumentem. Jak czytamy w uzasadnieniu projektowanych regulacji, elektroniczny weksel ma podlegać takim samym zasadom i mieć takie samo znaczenie w obrocie jak tradycyjny weksel.

Weksel elektroniczny – blockchain zapewni unikatowość

Dokumenty elektroniczne cechuje istotna wada utrudniająca ich użycie jako weksla. Wada ta polega na braku możliwości zapewnienia ich unikatowości, czyli ustalenia oryginalnej wersji dokumentu, co jest zasadniczą potrzebą w przypadku weksla. Brak unikatowości dokumentu elektronicznego powoduje ten skutek, że może powstać wiele jego kopii. Problem ten ma rozwiązać zastosowanie w obszarze obrotu wekslami technologii blockchain. Blockchain wykorzystuje kryptografię do tworzenia rozproszonego rejestru księgi transakcyjnej. Dane zawarte w tej księdze są uzgadniane przez predefiniowany protokół sieciowy. Rozwiązanie to ma zapewnić unikatowość weksla i przez to również zwiększyć zaufanie między stronami obrotu wekslowego.

Ustawa modelowa UNCITRAL

Warunkiem koniecznym dla zastosowania koncepcji elektronicznego weksla jest zapewnienie jego ważności i skuteczności w formie elektronicznej. W tym celu prawodawca uważa za uzasadnione wprowadzenie do prawa polskiego przepisów rangi ustawowej odpowiadających ustawie modelowej UNCITRAL z 2017 r. o zbywalnych elektronicznych dokumentach płatniczych.

Co interesujące, wyżej wymieniona ustawa modelowa jest technologicznie neutralna. Oznacza to, że umożliwia ona tworzenie elektronicznych papierów wartościowych nie tylko na bazie technologii blockchain, ale także na bazie innych technologii, o ile są one w stanie zapewnić określone funkcje i cechy elektronicznego nośnika konieczne dla powstania elektronicznych papierów wartościowych (zob. publikację pt. "Weksle elektroniczne w technologii blockchain" stworzoną przez Ministerstwo Cyfryzacji, Grupę robocza ds. rejestrów rozproszonych i blockchain, https://www.gov.pl).

Komisja ONZ UNCITRAL

Komisja Narodów Zjednoczonych ds. Międzynarodowego Prawa Handlowego (United Nation Commission on International Trade Law, UNCITRAL) to komisja ONZ do spraw międzynarodowego prawa handlowego (zob. szerzej Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/uncitral). Jednym z doniosłych obszarów działalności UNCITRAL jest opracowywanie wzorców aktów normatywnych, które dotyczą m.in. handlu elektronicznego, przeznaczonych do wykorzystania w legislacji krajowej.

 

Źródła:
-projekt ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu deregulacji prawa gospodarczego i administracyjnego oraz doskonalenia zasad opracowywania prawa gospodarczego, RCL – nr z wykazu UA8, https://legislacja.gov.pl;
-publikacja pt. "Weksle elektroniczne w technologii blockchain" stworzona przez Ministerstwo Cyfryzacji, Grupę roboczą ds. rejestrów rozproszonych i blockchain, https://www.gov.pl;
-Serwis Rzeczypospolitej Polskiej, https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/uncitral.

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Biznes

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej