Brak konta w portalu informacyjnym sądów - RPO ma wątpliwości prawne

artykul

Rzecznik Praw Obywatelskich - opiniując projekt rozporządzenia MS w sprawie trybu i sposobu dokonywania doręczeń elektronicznych w postępowaniu karnym - wyraził obawę co do zgodności jego postanowienia z przepisami Konstytucji.

Rozporządzenie MS w sprawie trybu i sposobu dokonywania doręczeń elektronicznych w postępowaniu karnym

Projekt rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu dokonywania doręczeń elektronicznych w postępowaniu karnym (B798) określa tryb i sposób dokonywania doręczeń pism w postaci elektronicznej w postępowaniu karnym. Wskazuje ono, że pismo doręcza się za pośrednictwem portalu informacyjnego poprzez umieszczenie treści pisma w postaci pliku edytowalnego lub pliku do odczytu. Przedmiotowe rozporządzenie stanowi więc wykonanie upoważnienia ustawowego zawartego wart. 133a § 5 ustawy z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks postępowania karnego (Dz. U. z 2022 r. poz. 1375, z późn. zm.) i jest niezbędne dla wdrożenia doręczeń elektronicznych w postępowaniach karnych. Rozporządzenie wykonuje zatem postanowienia ustawy, określając tryb i sposób dokonywania doręczeń pism w postaci elektronicznej, jednocześnie definiując określenia użyte w rozporządzeniu.

Przedmiotowe rozporządzenie reguluje również skutek niezałożenia konta w portalu informacyjnym przez użytkownika konta, czyli adwokata bądź radcę prawnego. Jeżeli użytkownik konta nie ma założonego konta w portalu informacyjnym, wówczas pismo pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia. Rozwiązanie to autor projektu uznał za zasadne, z uwagi na okoliczność, że posiadanie konta jest obowiązkowe dla podmiotów wskazanych w art. 133a § 1 k.p.k. Powyższe postanowienie znalazło się w § 3 ust. 4 rozporządzenia, wbudzając przy tym istotne zastrzeżenia RPO.

RPO ma wątpliwości i postuluje wykreślenie przepisu

Jak wskazano w przesłanej do MS opinii, zastrzeżenia w zakresie zgodności z art. 92 ust. 1 i art. 31 ust. 3 Konstytucji RP budzi § 3 ust. 4 projektu, który stanowi, że jeżeli użytkownik konta nie ma założonego konta w portalu informacyjnym pismo pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia.

>> Zobacz też: Artykuł reklamowy z kampanią CPC dla Kancelarii (Autopromocja)

Rzecznik przyznaje, że obowiązek dla radcy prawnego wykonującego zawód posiadania konta w portalu informacyjnym, o którym mowa w art. 53e § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych, znajduje się w art. 22[11] ust. 1 ustawy z dnia 6 lipca 1982 r. o radcach prawnych w brzmieniu obowiązującym od 14 marca 2024 r., zaś obowiązek dla adwokata wykonującego zawód posiadania konta w portalu informacyjnym, o którym mowa w art. 53e § 1 ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. - Prawo o ustroju sądów powszechnych znajduje się w art. 37d ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. Prawo o adwokaturze, w brzmieniu obowiązującym od 14 marca 2024 r. Jak podkreśla Rzecznik, wskazane przepisy nie przewidują konsekwencji niezałożenia konta w portalu informacyjnym przez wskazane podmioty, w szczególności nie przewidują konsekwencji procesowych niewypełnienia tego obowiązku. Konsekwencji takich nie przewidują także art. 133a k.p.k., art. 132 k.p.k. i art. 133 k.p.k. - w brzmieniu obowiązującym od 14 marca 2024 r. Co najważniejsze, upoważnienie do określenia w drodze rozporządzenia procesowych konsekwencji niezałożenia konta w portalu informacyjnym nie znajduje się w art. 133a § 5 k.p.k. , tym samym RPO stwierdził, że opiniowany projekt w zakresie § 3 ust. 4 nie tylko wykracza poza upoważnienie ustawowe wskazane art. 133a § 5 k.p.k., co musi rodzić zastrzeżenia w zakresie jego zgodności z art. 92 ust. 1 Konstytucji RP, ale przede wszystkim we fragmencie mówiącym, że jeżeli "użytkownik konta nie ma założonego konta w portalu informacyjnym pismo pozostawia się w aktach sprawy ze skutkiem doręczenia” normuje materię, która winna znaleźć swój wyraz w tekście ustawy, czym narusza art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

W konsekwencji RPO wystąpił z wnioskiem o usunięcie z rozporządzenia § 3 ust. 4. Jak uzasadnia, nastąpi to bez bez straty dla pozostałych jego unormowań. Ponadto Rzecznik wskazał również na potrzebę zainicjowania prac legislacyjnych mających na celu ustawowe określenie konsekwencji procesowych niezałożenia konta w portalu informacyjnym. Przedmiotowa opinia została przesłana do Sekretarza Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości.

 

 

Źródło:

- Projekt rozporządzenia w sprawie trybu i sposobu dokonywania doręczeń elektronicznych w postępowaniu karnym (B798), https://legislacja.rcl.gov.pl/
- Opinia RPO z dnia 6.2.2024 r., II.510.111.2024.PZ

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej