Broń palna w spadku

artykul

Spadek stanowi zbiór praw i obowiązków o charakterze majątkowym. W jego skład wchodzić mogą aktywa, którymi obrót jest reglamentowany przepisami bezwzględnie wiążącymi. Przykładem w tej mierze jest broń palna. Jakie możliwości przysługują spadkobiercy dziedziczącemu broń? Podpowiadamy.      

Otwarcie spadku

Śmierć osoby fizycznej jest zdarzeniem prawnym powodującym powstanie istotnych z majątkowego punktu widzenia skutków prawnych. W art. 924 k.c. zadekretowano podstawową dla sukcesji praw i obowiązków w wyniku spadkobrania regułę, wedle której spadek otwiera się z chwilą śmierci spadkodawcy

Spadek zasadniczo stanowi pewną masę majątkową, do której prawa osoby zmarłej wygasają, jako że wygasa zdolność prawna osoby zmarłej. Z chwilą śmierci spadkodawcy spadek podlega więc przejściu na następcę prawnego. Dzieje się to z mocy samego prawa.

Otwarcie spadku następuje z chwilą śmierci spadkodawcy, ale trzeba pamiętać, że spadkobierca może spadek przyjąć albo odrzucić. Niezależnie od tego, czy spadkobierca przyjmuje spadek wprost, czy z dobrodziejstwem inwentarza, przyjęcie wywołuje skutek w relacjach pomiędzy spadkobiercą a dotychczasowymi wierzycielami spadkodawcy. Odtąd wierzyciele spadkodawcy stają się wierzycielami spadkobiercy, który za długi spadkowe odpowiada całym swoim majątkiem – w sposób ograniczony albo nieograniczony, w zależności od sposobu przyjęcia spadku. Oświadczenie o przyjęciu lub o odrzuceniu spadku może być złożone w ciągu sześciu miesięcy od dnia, w którym spadkobierca dowiedział się o tytule swego powołania.

W spadku znajdować się mogą różnego rodzaju prawa i obowiązki o charakterze cywilnoprawnym. Do spadku nie wchodzą prawa i obowiązki, które nie mają charakteru cywilnoprawnego (np. prawa i obowiązki administracyjnoprawne), jak też prawa i obowiązki ściśle związane z osobą spadkodawcy (np. prawa i obowiązki o charakterze rodzinnym). Do typowych elementów spadku należą prawa i obowiązki o charakterze rzeczowym (np. własność) i obligacyjnym (np. wierzytelności, długi).

Zabezpieczenie broni palnej

Prawo własności obejmujące broń palną także stanowi część spadku. Broń jest jednak rzeczą, której posiadanie oraz obrót obwarowany jest warunkiem prawnym w postaci pozwolenia. Osoby bez pozwolenia na broń nie mogą legalnie posiadać broni, stąd jeżeli do spadku po osobie zmarłej należy broń palna, to fakt ten należy zgłosić właściwemu komendantowi wojewódzkiemu Policji w celu jej zabezpieczenia

Warto zwrócić uwagę na to, że nielegalne posiadanie broni jest przestępstwem. Na mocy art. 263 § 2 k.k. za czyn ten grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8

W praktyce zabezpieczenie polega na przejęciu władztwa nad bronią przez funkcjonariuszy Policji, którym należy wydać broń wraz z całą amunicją. W razie braku dostępu do kasy pancernej zostaje ona otwarta z użyciem siły. Finalnie broń przekazywana jest do depozytu. Jej przechowywanie odbywa się na koszt spadkobiercy.

Wydanie pozwolenia na broń  

Osoba, która przyjęła spadek, w którym znajduje się broń palna, jest jej właścicielem. Nie może jednak legalnie broni tej posiadać ani jej używać. Spadkobierca, który nie legitymuje się pozwoleniem na broń, może, jako jej właściciel, o pozwolenie takie się ubiegać. Właściwy komendant wojewódzki Policji wydaje pozwolenie na broń, jeżeli wnioskodawca nie stanowi zagrożenia dla samego siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego oraz przedstawi ważną przyczynę posiadania broni. Komórką organizacyjną załatwiającą sprawy związane z pozwoleniami na broń jest odpowiedni dla danej komendy wydział postępowań administracyjnych.

Pozwolenie na broń wydaje się w szczególności w celach:
1) ochrony osobistej;
2) ochrony osób i mienia;
3) łowieckich;
4) sportowych;
5) rekonstrukcji historycznych;
6) kolekcjonerskich;
7) pamiątkowych;
8) szkoleniowych.

Dla spadkobiercy nie posiadającego pozwolenia na broń może ono zostać wydane w do celów pamiątkowych. Konieczne jest wówczas udokumentowanie nabycia broni w drodze spadku. Dokumentem, który stanowi dowód nabycia spadku, jest postanowienie stwierdzające nabycie spadku wydane przez sąd, ewentualnie akt poświadczenia dziedziczenia sporządzony przez notariusza. 

Osoba, która występuje z wnioskiem o wydanie pozwolenia na broń, jest obowiązana zdać egzamin ze znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania danej broni oraz z umiejętności posługiwania się tą bronią. Egzamin ten składa się z dwóch części. Część teoretyczna obejmuje sprawdzenie znajomości przepisów dotyczących posiadania i używania broni, natomiast część praktyczna polega na sprawdzeniu umiejętności bezpiecznego posługiwania się bronią danego rodzaju.

Komu nie wydaje się pozwolenia na broń?

Nie każdy może skutecznie ubiegać się o wydanie pozwolenia na broń. Zasadniczo pozwolenia na broń nie wydaje się osobom niemającym ukończonych 21 lat, jak też osobom: 
1) z zaburzeniami psychicznymi, o których mowa w ustawie o ochronie zdrowia psychicznego lub o znacznie ograniczonej sprawności psychofizycznej;
2) wykazującym istotne zaburzenia funkcjonowania psychologicznego;
3) uzależnionym od alkoholu lub od substancji psychoaktywnych;
4) nieposiadającym miejsca stałego pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej;
5) stanowiącym zagrożenie dla siebie, porządku lub bezpieczeństwa publicznego:
a) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe,
b) skazanym prawomocnym orzeczeniem sądu za nieumyślne przestępstwo:
- przeciwko życiu i zdrowiu,
- przeciwko bezpieczeństwu w komunikacji popełnione w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego albo gdy sprawca zbiegł z miejsca zdarzenia.

Pozwolenie na broń wydawane jest na czas nieokreślony w drodze decyzji administracyjnej, w której określa się cel, w jakim zostało wydane oraz rodzaj i liczbę egzemplarzy broni.

Sprzedaż broni palnej

Spadkobierca, który nie legitymuje się pozwoleniem na broń i nie zamierza o wydanie takiego pozwolenia wnioskować, może ją sprzedać jako jej właściciel. Sprzedaży można dokonać w drodze umowy zawartej bezpośrednio z nabywcą uprawnionym do posiadania broni danego rodzaju. Spadkobierca może też zlecić sprzedaż broni podmiotowi zewnętrznemu, uprawnionemu na mocy koncesji do obrotu bronią i amunicją. Wydanie broni z depozytu następuje wówczas nie do rąk spadkobiercy, a bezpośrednio do rąk nabywcy

Pozbawienie broni cech użytkowych

Jeżeli dla spadkobiercy, który nie legitymuje się pozwoleniem na broń palną, ma ona znaczenie pamiątkowe, spadkobierca ten może broń pozbawić cech użytkowych. Pozbawienie broni cech użytkowych pociąga za sobą możliwość jej posiadania bez konieczności uzyskania pozwolenia. Pozbawienia broni jej cech użytkowych może dokonać wyłącznie odpowiedni podmiot posiadający koncesję, której zakres obejmuje wytwarzanie danego rodzaju broni. Pozbawienie broni cech użytkowych podlega odpowiedniej weryfikacji.

Stan prawny: 11.12.2022 r.

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej