Pacjenci leczeni medyczną marihuaną muszą stale mieć przy sobie zaświadczenia o leczeniu, kopie recept czy imiennych faktur na zakup, a ponadto są traktowani jako podejrzani oraz zatrzymywani - wynika z informacji RPO.
Zgodnie z art 33a ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii, ziele konopi innych niż włókniste oraz wyciągi, nalewki farmaceutyczne, a także wszystkie inne wyciągi z konopi innych niż włókniste oraz żywica konopi innych niż włókniste, mogą stanowić surowiec farmaceutyczny, o którym mowa w art. 2 ust. 40 Prawa farmaceutycznego, przeznaczony do sporządzania leków recepturowych, po uzyskaniu pozwolenia na dopuszczenie do obrotu wydanego przez Prezesa urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych. Tymczasem Rzecznik Praw Obywatelskich otrzymał zgłoszenie, z którego wynika , że pacjenci leczeni preparatami na bazie wspomnianego surowca mogą być apriorycznie traktowani jako podejrzani i zatrzymywani. Zgłaszający wskazuje przy tym, że osobom tym nie może być zatrzymywana - bez wydania kopii - ich dokumentacja medyczna, recepty na leki, zaświadczenia o leczeniu i faktury imienne za zakup leków, a także nie może być przeszukiwane ich miejsce pobytu czy pojazdy, z których korzystają, bowiem sam fakt leczenia taką, a nie inną substancją nie stanowi przesłanki określonej art. 217, 219, 221, 223 i 244 k.p.k., ani nie uzasadnia godzących w prawa człowieka działań funkcjonariuszy wymiaru sprawiedliwości.
Należy podkreślić, że art. 33a ust. 1 ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii dopuszcza możliwość zastosowania ziela konopi innego niż włókniste, a także wyciągów, nalewek farmaceutycznych oraz żywicy, jako surowca farmaceutycznego przeznaczonego do sporządzania leków recepturowych. Tym samym, dopuszczone jest produkowanie, używanie jako środka leczniczego i przez to posiadanie substancji na bazie konopi indyjskich (Cannabis indica Lam.) i konopi dzikich (Cannabis ruderalis Janisch) - mimo że ich uprawa w Polsce jest zabroniona (art. 45 ust. 4 u.p.n.).
Na skutek wniosku, RPO zwrócił się do Komendanta Głównego Policji o podanie statystyk co do przypadków zabezpieczania marihuany medycznej do badań oraz liczby przypadków, kiedy wynik badań ujawniał wyższe od dopuszczalnych dla marihuany medycznej stężenia substancji psychoaktywnych. Pyta też, czy Policja prowadziła szkolenia dotyczące zagadnienia posiadania marihuany medycznej i czy opracowano metodykę postępowania wobec ujawnienia marihuany medycznej w trakcie czynności.
Źródło:
Pismo RPO z 11.5.2023 r., II.519.299.2023
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
Kto i kiedy otrzyma świadczenie wspierające?
2023-04-06 08:00Badania prenatalne dla wszystkich kobiet w ciąży
2024-05-24 00:04Majówka bez mandatu? Zobacz, na co uważać
2023-05-01 13:30Te dane osobowe abonentów trafiły do GUS
2023-03-31 11:30Ustanowienie rozdzielności majątkowej w praktyce
2024-02-19 00:01Przepisy o przemocy w rodzinie w nowelizacji
2023-01-05 22:41Zawarcie małżeństwa przez pełnomocnika
2022-03-10 17:31