Coraz mniej czasu na złożenie deklaracji CEEB

artykul

Każdy właściciel domu lub zarządca budynku ma obowiązek zgłosić do CEEB, z jakiego źródła ogrzewania korzysta.

CEEB - co to jest?

CEEB zbiera informacje o źródłach ciepła i źródłach spalania paliw w budynkach mieszkalnych i niemieszkalnych.

Jak złożyć deklarację do CEEB?

Deklaracje do CEEB można składać na dwa sposoby:        

1) w formie elektronicznej, czyli przez Internet wykorzystując do tego aplikację na stronie https://ceeb.gov.pl – jest to w zasadzie najszybszy i najwygodniejszy sposób, umożliwiający oszczędność czasu i pieniędzy, bez potrzeby wychodzenia z domu,

2) w formie papierowej - wypełniony dokument należy  wysłać listem za pośrednictwem poczty albo złożyć osobiście we właściwym Urzędzie Gminy/Miasta (zgodnie z lokalizacją budynku).

Deklaracja do CEEB a ePUAP

Jak stanowi art. 27g ust. 2 pkt 1 ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków, „deklarację składa się w postaci elektronicznej, za pomocą środków komunikacji elektronicznej na zasadach określonych w ustawie z dnia 17 lutego 2005 r. o informatyzacji działalności  podmiotów realizujących zadania publiczne z wykorzystaniem systemu teleinformatycznego obsługującego ewidencję”. Zatem Deklarację można złożyć za pośrednictwem systemu teleinformatycznego obsługującego CEEB. W rozwiązaniu tym przewiduje się dostępne metody autoryzacji użytkowników, wykorzystujące przede wszystkim Profil Zaufany, podpis osobisty oraz kwalifikowany podpis elektroniczny (bezpośrednie połączenie do systemu Węzła Krajowego). Rozwiązania przewidziane w ramach Węzła Krajowego są sposobem uwierzytelniania w pełni działającym i wykorzystywanym przez instytucje publiczne oraz obywateli.

Deklaracja CEEB składana przez współwłaścicieli

W przypadku budynków/lokali, w których występuje współwłasność nieruchomości, dochodzi do tzw. odpowiedzialności solidarnej. W przypadku złożenia deklaracji tylko przez jednego ze współwłaścicieli należy uznać spełnienie tego obowiązku odnoszącego się do całego budynku. Oznacza to również brak podstawy prawnej karania tego współwłaściciela, który deklaracji nie złożył dla danego budynku objętego współwłasnością.

Deklaracja CEEB w przypadku różnych źródeł ciepła w budynku

W deklaracji właściciel domu powinien zgłosić wszystkie źródła ogrzewania. Wskazuje on bowiem informacje o liczbie i rodzaju eksploatowanych w obrębie nieruchomości źródeł ciepła lub źródeł spalania paliw, o których mowa odpowiednio w art. 27a ust. 2 pkt 1 lit. a i c ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków oraz o ich przeznaczeniu i wykorzystywanych w nich paliwach.

Źródło:

https://www.gunb.gov.pl

 

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej