Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/ai-generated-love-heart-snow-9227230/
Ferie to czas wypoczynku. Ważne jednak, by beztroska zimowego szaleństwa nie osłabiła naszej czujności. W czasach powszechnej cyfryzacji nie wolno bowiem zapominać o cyberbezpieczeństwie.
Cyberbezpieczeńtwo to kwestia, o której musimy pamiętać każdego dnia, także podczas zimowych ferii. Jak wskazuje resort cyfryzacji w oficjalnym komunikacie, pośpiech, natłok wrażeń lub nieuwaga podczas korzystania z Internetu mogą oznaczać kłopoty. Dlatego MC przygotowało specjalny poradnik, a w nim wymienia kilka zasad, które pozwolą odpoczywać cyberbezpiecznie.
Ogólnodostępna sieć wi-fi to niewątpliwie wygoda w trakcie podróży. Korzystając z niej na pewno nie zostaniemy obciążeni dodatkowymi opłatami przez naszego operatora. Szybko i wygodnie połączymy się z internetem, wrzucimy zdjęcia na nasz profil społecznościowy czy sprawdzimy swoją pocztę. Pytanie, czy połączenie to będzie bezpieczne. Jak wskazuje MC, przed podłączeniem się do darmowego Internetu warto jednak zwrócić uwagę na kilka kwestii:
- czy publiczne wi-fi to nie sieć od hakera,
- czy wi - fi ma zabezpieczenia,
- czy publiczne urządzenia są bezpieczne.
Jak wskazuje Ministerstwo Cyfryzacji, nie wszystkie sieci, które zawierają nazwę lokalu, hotelu lub lotniska są udostępniane przez te miejsca.Również hakerzy mogą wysyłać sygnał sieci nazwanej w sposób podobny do oficjalnego wi-fi, podszywając się pod prawdziwego nadawcę, np. hotel. Podłączenie się do niej może skutkować widocznością danych dla oszustów, a stąd - jak słusznie zauważa MC - już tylko krok do poważniejszych problemów.
Pojawia się zatem pytanie, co w przypadku oficjalnych sieci udostępnianych w miejscach publicznych. Zdaniem MC wszystko zależy od stosowanych przez ich dostawcę zabezpieczeń. Jeśli są słabe, ruch w takiej sieci może być „podsłuchiwany”. Jak wskazuje resort cyfryzacji, oznacza to ryzyko widoczności przesyłanych danych dla osób postronnych. Dotyczy to nie tylko treści maila lub rozmowy na czacie, ale przede wszystkim haseł, danych logowania i innych kluczowych zabezpieczeń używanych np. w bankowości elektronicznej czy poczcie internetowej. Dlatego MC zaleca, by dla własnego bezpieczeństwa traktować publiczne sieci z ograniczonym zaufaniem. Jeśli dostęp do wi-fi nie jest chroniony nawet hasłem, lepiej z łączenia się z nią całkowicie zrezygnować.
W poradniku zalecono również, by publicznie dostępne urządzenia połączone z Internetem traktować z wyjątkową ostrożnością. Może to być komputer w hotelowym lobby, bibliotece lub w punkcie informacji turystycznej. Jak słusznie zauważono, dostęp do niego mają tysiące osób i nie jest łatwo ocenić, czy nie został on czymś zainfekowany. Możliwe jest pozostawienie w nim szpiegującego oprogramowania np. sczytującego znaki używane podczas korzystania z klawiatury. Nie ma też pewności, czy wpisane dane lub przesłane pliki nie pozostaną w pamięci urządzenia. Jest to możliwe nawet, jeśli używa się trybu prywatnego w przeglądarce. W takim wypadku zagrożone są pliki oraz dane logowania, a wraz z nimi dostęp do pieniędzy, poczty lub kont w social mediach. Jak orzekonuje MC, operacje finansowe czy wizerunek to tylko część spraw, które mogą się wtedy wymknąć spod kontroli.
W wyjazdowym poradniku znalazło się również kilka cennych rad, które warto zapamiętać przed każdym wyjazdem, nie tylko tym zimowym. Przede wszystkim potrzebne materiały i publikacje warto pobrać z sieci przed wyjazdem. Mogą to być np. informacje o podróży, mapy, przewodniki lub wskazówki dotyczące ubezpieczenia wykupionego na czas wypoczynku. Pozwoli to zmniejszyć ilość przesyłanych danych i potrzebę pobierania dużych plików z sieci.
Po drugie należy także zaktualizować oprogramowanie swojego urządzenia i pobrać potrzebne aplikacje. Pozwoli to korzystać z najnowszych zabezpieczeń i poprawek do oprogramowania. W przypadku aplikacji powinny być one zawsze pobierane z oficjalnych sklepów i aktualizowane według zaleceń wydawcy. Warto zrobić to wszystko przed wyjazdem, żeby uniknąć zwiększonego transferu danych podczas podróży.
Warto także wykonać z wyprzedzeniem przelewy, zaplanować cykliczne płatności w systemie bankowym, upewnić się co do dostępnych środków i limitów na kartach płatniczych. To dobry sposób, aby ograniczyć potrzebę logowania do bankowości elektronicznej i sprawdzania konta podczas wyjazdu.
A gdy jesteśmy na wyjeżdzie i niezbędne jest skorzystanie z sieci w hotelu, kawiarni czy na lotnisku, to należy upewnić się co do nazwy sieci wi-fi i hasła wymaganego do podłączenia się do niej. Jak podkreśla MC, nadal lepiej zachować ostrożność i unikać podawania ważnych danych np. bankowych podczas takich połączeń. Lepiej także unikać korzystania z ogólnodostępnych urządzeń połączonych z Internetem lub robić to tylko w niezobowiązujących celach, jak uzyskanie wskazówek turystycznych, przejrzenie artykułów w sieci czy sprawdzenie informacji pogodowych. Powinniśmy także wstrzymać się z przesyłaniem dużych plików do czasu powrotu z wyjazdu. Dotyczy to zwłaszcza publikacji zdjęć, filmów i relacji, aktualizacji prowadzonego bloga itp. Znacznie bezpieczniej będzie podzielić się wspomnieniami, mając sprawdzone połączenie z Internetem.
Choć błogo spędzony czas rozleniwia, nie możemy zapominać o kilku podstawowych krokach, które nalezy podjąć niezwłocznie po zimowym wypoczynku. Po powrocie powinniśmy bowiem przejrzeć transakcje na koncie bankowym, pocztę internetową czy aktywność konta np. na portalu społecznościowym. Pozwoli nam to wyłapać ewentualne podejrzane logowania, płatności czy inne nietypowe zdarzenia. Gdy na portalach społecznościowych, kontach bankowych lub w poczcie internetowej pojawią się nieprawidłowości, warto zgłosić je do ekspertów od cyberbezpieczeństwa.
Źródło:
Komunikat MC, Bezpiecznie w sieci w ferie – to warto zapamiętać, https://pap-mediaroom.pl/nauka-i-technologie/mc-bezpiecznie-w-sieci-w-ferie-warto-zapamietac-komunikat
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Czy można odwołać zgodę blankietową?
2022-05-27 08:57Nowelizacja prawa rodzinnego: Reprezentant dziecka
2023-07-26 12:03Na czym polega obsługa prawna w sporach rodzinnych?
2023-08-21 12:20Czy zwrot nieudanego prezentu jest możliwy?
2022-12-26 10:15