Czy klauzule waloryzujące w umowach deweloperskich są dozwolone?

artykul

Klauzule waloryzujące coraz częściej stanowią integralną część umowy. Czy ich stosowanie w umowach deweloperskich jest legalne?

Czym są klauzule waloryzujące?

Klauzule waloryzujące to postanowienia umowne, które dopuszczają zmianę wartości zastrzeżonego  świadczenia pieniężnego. W praktyce nie stanowią one "nowości", jednak w dobie rosnącej inflacji mogą one stanowić poważne naruszenie interesów konsumentów. Stąd szeroko zakrojone działania Prezesa UOKiK, który wdrożył działania sprawdzające stosowanie klauzul waloryzacyjnych przez przedsiębiorców.

Klauzule waloryzujące w umowach deweloperskich

Co do zasady, ustawa deweloperska nie zakazuje posługiwania się klauzulami waloryzacyjnymi. Nie zmienia to jednak faktu, że do tego typu postanowień w umowach należy podchodzić ze szczególną ostrożnością. Jak słusznie podkreśla Prezes UOKiK, umowy deweloperskie powinny być sformułowane jednoznacznie i w sposób zrozumiały regulować stosunki pomiędzy stronami, zaś konsumenci mają prawo wiedzieć, jakie zobowiązanie zaciągają, Uprawnienia dewelopera do zmiany ceny nie mogą więc prowadzić do nadużycia jego pozycji poprzez niewspółmierne obciążenie konsumentów skutkami zmian warunków ekonomicznych na rynku.

Wątpliwa rentowność inwestycji i zapaść kredytów mieszkaniowych

Branżę nieruchomości charakteryzuje obecnie zmienność rynku i wahania cen. W obliczu wysokiej inflacji, kosztów materiałów budowlanych i wykonawstwa oraz wiążącymi się z tym możliwymi opóźnieniami, deweloperzy mogą próbować szukać zabezpieczenia przed utratą rentowności inwestycji. Nie powinno to jednak odbywać się kosztem konsumentów, poprzez przerzucanie na nich negatywnych skutków złożonej sytuacji gospodarczej. Dlatego UOKiK sprawdzi stosowane klauzule waloryzujące pod kątek ich abuzywności, a kontrole obejmą 90 przedsiębiorców. 

Tymczasem jak pokazują ostatnie analizy BIK, kredyty mieszkaniowe nadal pozostają w zapaści. Rynek notuje ogromne spadki r/r kredytów mieszkaniowych (-69,6%) liczbowo oraz (-70,7%) wartościowo. Wyraźnie widoczny od kilku miesięcy trend spadkowy wywołany jest wzrostem stóp procentowych, a tym samym bardzo dużym spadkiem zdolności kredytowej.

 

Źródło:

- komunikat prasowy UOKiK, https://uokik.gov.pl/

- analizy rynkowe BIK, https://media.bik.pl/analizy-rynkowe

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej