Czy osoba bezrobotna może prowadzić działalność nierejestrową?

artykul

Działalność nierejestrowa ze względu na określony poziom przychodów, nie jest uznawana za działalność gospodarczą. To sprawia, że dla wielu wydaje się atrakcyjną formą zarobienia dodatkowych pieniędzy. Pytanie, czy faktycznie może prowadzić ją każdy, zwłaszcza w sytuacji, gdy posiada status osoby bezrobotnej.

Czym jest działalność nierejestrowa?

Działalność nierejestrowa (okreslana także jako działalność nierejestrowana lub działalność nieewidencjonowana) funkcjonuje w polskim obrocie gospodarczym od 2018 roku. Jest too drobna działalność zarobkowa, którą mogą wykonywać wyłącznie osoby fizyczne. Działalność nierejestrową cechuje również niski limit uzyskanego przychodu, który nie może przekraczać w rozliczeniu miesiecznym 50% minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

By prowadzić działalność nierejestrową nie trzeba:

-składać wniosku o wpis do CEIDG;

- uzyskiwać, co do zasay numeru NIP i REGON, chyba że przedmiot działalności nierejestrowej aktualizuje obowiązek rejestrowania transakcji przy pomocy kasy fiskalnej, bądź – ze względy na przedmiot działalności – osoba ta nie może skorzystać ze zwolnienia z VAT;

- odprowadzać zaliczek na PIT ani rozliczać go miesięcznie albo kwartalnie;

- płacić składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne ani składki zdrowotnej z tytułu działalności pozarolniczej

- prowadzić skomplikowanej rachunkowości.

Działalność nierejestrowa nie taka idealna

Osoba prowadząca działalność nierejestrową ma jednak pewne obowiązki. Musi ona:

- prowadzić uproszczoną ewidencję sprzedaży, czyli spisywać kwoty przychodu uzyskanego w danym dniu;
- rozliczać przychody z działalności nierejestrowej (po odliczeniu kosztów) w zeznaniu rocznym PIT-36, według skali podatkowej;
- wystawiać na żądanie drugiej strony rachunek albo fakturę, ewentualnie fakturę uproszczoną;
- respektować uprawnienia konsumenckie w relacjach ze swoimi klientam, wynikające z przepisów prawa bezwględnie obowiązującego.

Innym, istotnym problemem związanym z prowadzeniem działalności nierejestrowej jest powstanie obowiązku zapłaty składek ZUS w sytuacji, gdy osoba taka zawrze umowę zlecenia (o świadczenie usług). Zleceniobiorca podlega bowiem ubezpieczeniom społecznym oraz ubezpieczeniu zdrowotnemu, a płatnikiem składki staje się Zleceniodawca. I tu pojawia się pytanie, czy prowadzenie działalności nierejestrowej można pogodzić ze statusem osoby bezrobotnej. A jeśli tak, to kiedy?

Czy osoba bezrobotna może wykonywać działalność nierejestrową?

Przechodząc do clou problemu, należy wskazać, że w świetle ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy, osoba bezrobotna nie może być zatrudniona ani wykonywać innej pracy zarobkowej. Czy zatem działalność nierejestrowa wchdzi w zakres pojęcia innej pracy zarobkowej? W tym miejscu należy odwołać się do definicji innej pracy zarobkowej, jaką ustawodawca stworzyć na potrzeby omawianej ustawy. W art. 3 pkt 11 czytamy, że "inna praca zarobkowa" to termin, którym określa się  wykonywanie pracy lub świadczenie usług na podstawie umów cywilnoprawnych, w tym umowy agencyjnej, umowy zlecenia, umowy o dzieło lub umowy o pomocy przy zbiorach w rozumieniu przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników albo wykonywanie pracy w okresie członkostwa w rolniczej spółdzielni produkcyjnej, spółdzielni kółek rolniczych lub spółdzielni usług rolniczych.

W praktyce powyższe oznacza, że obowiązujące prawo istotnie reglamentuje prowadzenie przez osobę bezrobotną działalności nierejestrowej. W rezulatacie, osoba zarejestrowana w Urzędzie Pracy może jednocześnie prowadzić działalność nierejestrową wyłącznie wtedy, gdy działalność ta opiera się na umowie sprzedaży. Wykonywanie działalności np. w oparciu o umowę o dzieło czy umowę o świadczenie usług skutkuje w tym momencie utratą statusu osoby bezrobotnej.  

Źródło:

- art. 2 pkt 2 i 11 ustawy z dnia  20 kwietnia 2004 r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (t.j. Dz.U. z 2022 r., poz.690).

 

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej