Czy pijany na rowerze utraci prawo jazdy?

artykul

Zakaz prowadzenia pojazdów można orzec zarówno wobec kierującego pojazdem mechanicznym, jak i pojazdem innym niż mechaniczny. Rowerzysta przyłapany na jeździe pod wpływem alkoholu także może taki zakaz otrzymać. Zastanówmy się jednak, czy wobec rowerzysty możliwe jest orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych.

Prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu

Wykroczenie stanowiące prowadzenie pojazdu pod wpływem alkoholu może zostać popełnione zarówno przez osobę prowadzącą pojazd mechaniczny, jak i osobę prowadzącą pojazd inny niż mechaniczny. Istotne jest stężenie alkoholu we krwi – im wyższe, tym wyższe jest zagrożenie karą. Kara jest uzależniona również od tego, jaki pojazd prowadzi kierujący.

Pojazd mechaniczny

Rozważania zacznijmy od pojazdów mechanicznych. Stosownie do art. 87 §  1 k.w., osoba znajdująca się w stanie po użyciu alkoholu lub podobnie działającego środka, która prowadzi pojazd mechaniczny w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. W razie popełnienia omawianego wykroczenia orzeczenie zakazu jest obligatoryjne. Brak orzeczenia tego środka karnego stanowi oczywiste naruszenie prawa materialnego (por. wyrok SN z 11.6.2019 r., III KK 234/18, https://www.sn.pl). Zakaz prowadzenia pojazdów wymierza się na podstawie art. 29 k.w. w miesiącach lub latach, na okres od 6 miesięcy do 3 lat. Orzekając zakaz prowadzenia pojazdów określa się rodzaj pojazdu, którego zakaz dotyczy.
Uwaga!
Podkreślenia wymaga to, że powyższe reguły znajdują zastosowanie w przypadku, gdy kierujący jest w stanie „po użyciu”. Stan nietrzeźwości, spowodowany wyższym stężeniem alkoholu we krwi (powyżej 0,5 ‰), zmienia znacząco sytuację prawną kierującego z uwagi na art. 178a k.k. Osoba prowadząca w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym pojazd mechaniczny w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2. W określonych sytuacjach wobec takiego sprawcy można orzec nawet dożywotni zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych
.

Pojazd inny niż mechaniczny, w tym rower

Na podstawie art. 87 § 1a k.w., osoba znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem podobnie działającego środka, która prowadzi na drodze publicznej, w strefie zamieszkania lub w strefie ruchu inny pojazd niż określony w art. 87 § 1 k.w. (a więc pojazd inny niż mechaniczny) podlega karze aresztu albo grzywny nie niższej niż 2500 złotych. Tym samym kara przewidziana dla kierującego pojazdem mechanicznym znajdującego się w stanie po użyciu alkoholu jest tożsama z karą przewidzianą dla kierującego pojazdem innym niż mechaniczny w stanie nietrzeźwości.
Jeżeli natomiast kierujący pojazdem innym niż mechaniczny nie znajduje się w stanie nietrzeźwości, lecz tylko w stanie po użyciu alkoholu, podlega on karze aresztu albo karze grzywny nie niższej niż 1000 złotych (art. 87 § 2 k.w.).
Do klasy pojazdów innych niż mechaniczne zaliczyć należy rower. W piśmiennictwie prawniczym wymienia się także np. wózki inwalidzkie, deskorolki, pojazdy zaprzęgowe (szerzej zob. glosa R. A. Stefańskiego do wyroku SN z z 25.10.2007 r., III KK 270/07, Prok. i Pr. 2008, Nr 5). Nie stanowi natomiast prowadzenia pojazdu innego niż mechaniczny jazda wierzchem. Koń nie wpisuje się w zakres definicji pojazdu (por. uchwała SN[7] z 22.3.1968 r., VI KZP 47/67, OSNKW 1968, Nr 6, poz. 64).

Zakaz prowadzenia pojazdów

W razie popełnienia wykroczenia określonego w art. 87 § 1a k.w. (prowadzenie innego pojazdu w stanie nietrzeźwości) lub art. 87 § 2 k.w. (prowadzenie innego pojazdu w stanie po użyciu alkoholu) można orzec środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów innych niż określone w art. 87 § 1 k.w. Zatem w przypadku, gdy kierujący prowadzi pojazd inny niż mechaniczny, będąc w stanie po użyciu alkoholu albo w stanie nietrzeźwości, nie orzeka się zakazu prowadzenia pojazdów mechanicznych. Potwierdzono to w orzecznictwie SN, gdzie przyjęto, że w wypadku ukarania za wykroczenie polegające na prowadzeniu w stanie nietrzeźwości pojazdu innego niż mechaniczny, można orzec zakaz prowadzenia pojazdów innych niż wymienione w art. 87 § 1 k.w., a więc innych niż mechaniczne (wyrok SN z 15.2.2018 r., II KK 30/18, https://www.sn.pl).
Na podkreślenie zasługuje też to, że w przypadku pojazdów innych niż mechaniczne „można orzec zakaz prowadzenia pojazdów”, natomiast w przypadku pojazdów mechanicznych „orzeka się zakaz prowadzenia pojazdów”. W pierwszym przypadku orzeczenie zakazu prowadzenia pojazdów jest zatem tylko fakultatywne.

Stan prawny: 4.7.2022 r.

Treści publikowane w Serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej