Czy śmigus - dyngus może być karalny?

artykul

Lany Poniedziałek to tradycja wielkanocna, która towarzyszy nam od wieków. Kiedy śmigus - dyngus przestaje być zwyczajem, a staje się naruszeniem prawa?

Skąd wywodzi się śmigus - dyngus?

Śmigus - dyngus to tradycja wywodząca się jeszcze z czasów słowiańskich, mająca początkowo dawać wyraz radości z odejścia zimy i nadejścia wiosny. Śmigus - dyngus powstał w wyniku połączenia dwóch obrzędów. Śmigus, mający charakter zalotny, polegał na uderzaniu i dotykaniu zielonymi gałązkami lub oblewaniu wodą młodych kobiet na wydaniu. Dyngus natomiast określał wielkanocne pochody młodzieży, głównie chłopców, którzy z wesołą kwestą świąteczną chodzili po wsiach i zbierali datki (E. Białecka, Wielkanocne gry i zabawy, http://www.muzeum-wegorzewo.pl). Dziś śmigus - dyngus to jedna tradycja, obchodzona zawsze w wielkanocny poniedziałek.

Śmigus - dyngus a wykroczenie i prawo karne

Czy wywodząca się jeszcze z czasów pogańskich tradycja może być traktowana jako naruszenie prawa? Okazuje się, że tak. O ile zabawy prowadzone z umiarem w domowym zaciszu wśród bliskich nie powinny rodzić kłopotów, o tyle huczne obchodzenie Lanego Poniedziałku z udziałem przypadkowych przechodniów może stanowić nie tylko wykroczenie, ale również naruszyć przepisy prawa karnego.

Jednym z czynów, o których mówi Kodeks wykroczeń w art. 51, jest zakłócenie spokoju lub porządku publicznego. Kto krzykiem, hałasem, alarmem lub innym wybrykiem zakłóca spokój, porządek publiczny, spoczynek nocny albo wywołuje zgorszenie w miejscu publicznym, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Jeżeli czyn określony wyżej ma charakter chuligański lub sprawca dopuszcza się go, będąc pod wpływem alkoholu, środka odurzającego lub innej podobnie działającej substancji lub środka, podlega karze aresztu, ograniczenia wolności albo grzywny. Należy tez pamiętać, że podżeganie i pomocnictwo są również karalne.

Śmigus - dyngus może także wypełniać znamiona czynu zabronionego, określonego w art. 217 Kodeksu karnego. Kto uderza człowieka lub w inny sposób narusza jego nietykalność cielesną, podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku. Jeżeli jednak naruszenie nietykalności wywołało wyzywające zachowanie się pokrzywdzonego albo jeżeli pokrzywdzony odpowiedział naruszeniem nietykalności, sąd może odstąpić od wymierzenia kary. Przestępstwo naruszenia nietykalności cielesnej jest czynem ściganym z oskarżenia prywatnego.

>> Czytaj też: Nowy e-book na Wielkanoc (autopromocja)

W Lany Poniedziałek bawmy się z umiarem

Prawo prawem, zwyczaj zwyczajem i jedno nie wyklucza drugiego. Wprawdzie tradycja nie stanowi kontratypu, ale to od nas zależy, czy nasze zachowanie w Lany Poniedziałek naruszy prawo. Jak głosi stara rzymska maksyma, hominum causa omne ius constitutum sit.

 

 

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Aktualności

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej