Czy zwrot nieudanego prezentu jest możliwy?

artykul

Okres świąt to także czas wręczania wzajemnych podarunków. A co jeśli prezent okaże się nietrafiony? Czy Mikołaj zawsze ma obowiązek przyjąć go z powrotem?

Czy Mikołaj zawsze przyjmie zwrot prezentu?

Skuteczny zwrot prezentu nie jest rzeczą oczywistą, a Mikołaj nie zawsze musi przyjąć go z powrotem. Kwestia ta zależy od kilku zasadniczych czynników. Liczy się między innymi forma zakupu (stacjonarnie czy przez Internet) oraz kwestia wady prezentu.

Prezent kupiony stacjonarnie a prezent kupiony przez Internet

Kwestie, czy nieudany podarunek to prezent kupiony stacjonarnie czy prezent kupiony przez Internet mają zasadnicze znaczenie dla oceny dopuszczalności jego zwrotu.

Prezent kupiony stacjonarnie zwrócić o wiele trudniej niż prezent kupiony online.Zwrot prezentu bez powodu zależy jedynie od dobrej woli sprzedawcy. W tej sytuacji sklep ma prawo określać własne warunki, np. termin, wymagać dostarczenia paragonu, oryginalnego opakowania lub metek.Sklep nie ma również obowiązku zwrotu gotówki. W zamian za nietrafiony prezent, sprzedawca może zaoferować wymianę czy bon na zakupy w tej samej sieci.

Prezent kupiony przez Internet można zwrócić bez powodu, o ile nie upłynął ustawowy termin. Przy zakupach online obowiązuje konsumenta 14-dniowe prawo odstąpienia od umowy. Konsument ma zatem prawo do zwrotu towaru zakupionego przez internet w ciągu 14 dni kalendarzowych liczonych od momentu wejścia w posiadanie rzeczy lub dnia zawarcia umowy na wykonanie usługi. Sprzedawca może wstrzymać się z dokonaniem zwrotu pieniędzy do momentu otrzymania rzeczy z powrotem bądź do otrzymania dowodu wysyłki. W ramach dobrej woli niektórzy sprzedawcy oferują dłuższy okres na odstąpienie od umowy. Sprzedawca powinien zwrócić koszty dostarczenia rzeczy do konsumenta (o ile zwracamy wszystkie produkty z danego zamówienia). Koszt przesyłki zwrotnej ponosi konsument (chyba że nie został o tym poinformowany lub sprzedawca umożliwia mu dokonanie bezpłatnego zwrotu).

Jakich prezentów nie możemy zwrócić?

Nie wszystkie nieudane podarunki możemy zwrócić, nawet gdy zakupione zostały przez Internet. Jakich prezentów nie możemy zwrócić? Nie można oddać:
   - towarów, które ulegają szybkiemu zepsuciu lub mają krótki termin przydatności do użycia (np. artykuły spożywcze)
  -  towarów wyprodukowanych wg specyfikacji konsumenta lub wyraźnie zindywidualizowanych (np. meble na wymiar, garnitur szyty na miarę, biżuteria z wygrawerowaniem)
  -  zapieczętowanych towarów, które nie nadają się do zwrotu ze względu na ochronę zdrowia lub  ze względów higienicznych, których opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu (np. towary lecznicze, chusteczki nawilżane)
  -  zapieczętowanych nagrań dźwiękowych, nagrań wizualnych lub oprogramowania komputerowego,  których opakowanie zostało otwarte po dostarczeniu
  -  usług w zakresie zakwaterowania (innych niż do celów mieszkalnych), przewozu rzeczy, najmu samochodów,
  -  gastronomii, usług związanych z wypoczynkiem, wydarzeniami rozrywkowymi, sportowymi lub kulturalnymi,
  -  jeżeli w umowie oznaczono dzień lub okres świadczenia usługi.

Wady prezentu

Inaczej wygląda kwestia wady prezentu. W tym wypadku mamy do czynienie z procedurą reklamacji, a jej termin wynosi 2 lata. Do zgłoszenia reklamacji konieczny jest dowód zakupu. Najprostszym jest paragon, może to być również potwierdzenie płatności kartą, wyciąg z konta, faktura, a nawet zeznania osób, które były podczas zakupów. W ramach reklamacji można żądać: naprawy, wymiany, obniżenia ceny lub gdy wada jest istotna – zwrotu pieniędzy. Wybór należy do konsumenta.

 

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.  

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej