Decyzja UOKiK: Opłaty alokacyjne jako niedozwolone klauzule umowne

artykul

Prezes UOKiK wydał decyzję ws. umów ubezpieczenia na życie, które zawierały postanowienia regulujące tzw. opłaty alokacyjne. UOKiK uznał klauzule za niedozwolone,a Generali Życie musi zapłacić ponad 11 mln zł kary.

Opłaty alokacyjne w umowach ubezpieczenia

Prezes UOKiK ustalił, że w latach 2016-2018 Generali Życie Towarzystwo Ubezpieczeń oferowało wieloletnie umowy o ubezpieczenie na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (ufk) o nazwie Pro Familia. Na mocy zakwestionowanych przez Urząd klauzul określających tzw. opłaty alokacyjne, towarzystwo ubezpieczeniowe w pierwszych dwóch latach obowiązywania umowy pobierało – w zależności od wieku ubezpieczonego – od 50 do 80 proc. składki regularnej. Co istotne, niezależnie od tego spółka pobierała także kilka innych opłat, np. administracyjną, operacyjną, za ryzyko.

W związku z powyższym Prezes UOKiK wydał decyzję, w której uznał postanowienia umowne określające tzw. opłaty alokacyjne w tym produkcie za niedozwolone. Jak wskazuje w uzasadnieniu, postanowienia określające mechanizm pobierania opłat alokacyjnych miały zniechęcać konsumentów do odstąpienia od umowy, a ryzyko utraty znacznej części zgromadzonych oszczędności mogło skłaniać ubezpieczonych do kontynuowania umów, mimo że chcieliby się z nich wycofać. W ten sposób spółka ograniczała konsumentom prawo do rozwiązania umowy. Prezes UOKiK wskazał też, że niedopuszczalne jest również przerzucanie na konsumentów kosztów, które powinny być zaliczane do ryzyka prowadzenia działalności gospodarczej.

Opłaty alokacyjne jak opłaty likwidacyjne

UOKiK slusznie zauważył, że wysokie opłaty alokacyjne w pierwszych dwóch latach obowiązywania umów mają podobną funkcję jak kwestionowane lata temu tzw. opłaty likwidacyjne, także pobierane przez ubezpieczycieli w sytuacji, gdy konsumenci chcieli rozwiązać polisy z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym (ufk) przed terminem. Pobranie opłat w konsekwencji  oznaczało utratę zdecydowanej większości oszczędności przez klienta. Warto zaznaczyć, że postanowienia umów, które zawierały tzw. opłaty likwidacyjne były uznawane za abuzywne i wpisywane do rejestru klauzul niedozwolonych.

Kara dla Generali Życie TU

Na mocy decyzji spółka Generali Życie TU musi nie tylko zapłacić karę w wysokości 11 196 788 zł, ale także została zobligowana do poinformowana klientów o decyzji UOKiK i jej skutkach, czyli o tym, że zakwestionowane klauzule są postanowieniami niedozwolonymi, zatem należy traktować je jak nieistniejące. Wydana przez UOKiK decyzja, po jej uprawomocnieniu, będzie stanowić również podstawę roszczeń dochodzonych przez konsumenta w sądzie. 

 

Źródło:

- komunikat prasowy UOKiK, https://uokik.gov.pl/aktualnosci.php?news_id=19364

 

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej