Do Sejmu wpłynął projekt ustawy o obniżeniu stawki podatku VAT dla gazu ziemnego

artykul

W dniu 25 stycznia 2023 r. do laski marszałkowskiej wpłynął projekt obniżenia stawki podatku VAT dla gazu ziemnego. Projektowana nowelizacja ma na celu obniżenie kosztów ogrzewania ponoszonych przez gospodarstwa domowe.

Stawka VAT od 1 stycznia 2023 r.

Z dniem 1 stycznia 2023 r. przestała obowiązywać preferencyjna stawka VAT dla gazu ziemnego i obecnie obowiązuje stawka 23%. Wcześniej, na mocy tarczy antyinflacyjnej, obowiązywała stawka 8%, a następnie stawka zerowa. Podniesienie stawki VAT dla gazu ziemnego jest częściowo zgodne z wymogiem stawianym przez Komisję Europejską. Według organu unijnego stawka ta powinna kształtować się na poziomie co najmniej 5%.

Rząd przygotował mechanizm refundacji podatku VAT za dostarczane paliwa gazowe w 2023 r. Refundacja jest jednak uzależniona od kryterium dochodowego. 

Postulat obniżenia stawki VAT dla gazu ziemnego

Złożony w dniu 25 stycznia 2023 r. przez grupę posłów KO projekt ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług (zob. https://sejm.gov.pl) ma na celu obniżenie do 5% w okresie od dnia 1 lutego 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. stawki podatku VAT dla gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00).

Projektowana zmiana sprowadza się do dodania do ustawy o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2022 r. poz. 931 ze zm.) art. 146daa w brzmieniu „W okresie od 1 lutego 2023 r. do dnia 31 grudnia 2023 r. dla gazu ziemnego (CN 2711 11 00 albo 2711 21 00) stawka podatku wynosi 5%.

Jak czytamy w uzasadnieniu projektu, proponowana przez wnioskodawców stawka podatku VAT, jest zgodna ze stanowiskiem Komisji Europejskiej, która określiła na poziomie 5% minimalną dopuszczaną w krajach Unii Europejskiej stawkę podatku od towarów i usług dla gazu ziemnego.

Przewidywane pozytywne skutki 

Wejście w życie ustawy ma spowodować pozytywne skutki społeczne oraz gospodarcze, w tym w szczególności dla gospodarstw domowych, wykorzystujących gaz do ogrzewania domów. Projektodawcy szacują, że korzyści dla gospodarstwa domowego wykorzystującego gaz do ogrzewania domu wyniesie ponad tysiąc złotych w skali roku. 

Koszty

Obniżenie stawki podatku VAT nie jest obojętne dla budżetu państwa. Ewentualne wejście w życie ustawy ma spowodować koszt w wysokości 5 mld zł. Dalsze losy projektu należy uznać za niepewne. Wydaje się jednak, że projekt jest wybitnie godny rozważenia, gdyż obecna stawka znacząco uderza w odbiorców indywidualnych. O ile w przypadku przedsiębiorców istnieje możliwość odliczenia podatku naliczonego, o tyle w przypadku konsumentów takiej możliwości brak. 

 

Stan prawny: projekt skierowano do opinii BL oraz BAS. 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej