Dowody elektroniczne na nowych zasadach

artykul

PE chce zwiększyć skuteczność dochodzeń transgranicznych. W tym celu europosłowie zagłosowali za przyjęciem nowych przepisów dotyczących wymiany dowodów elektronicznych przez organy ścigania.

Dowody elektroniczne w pakiecie legislacyjnym UE

Pakiet legislacyjny przyjęty 13 czerwca przez Parlament Europejski wprowadzi spójne unijne ramy postępowania z dowodami elektronicznymi. Celem przepisów ma być przyspieszenie procesu gromadzenia dowodów oraz utrzymanie zabezpieczenia praw podstawowych. Posłowie przyjęli dwuczęściowy pakiet 433 głosami za, 157 przeciw, przy 34 wstrzymujących się (w przypadku rozporządzenia w sprawie nakazów dowodowych) oraz 438 głosami za, 152 przeciw, przy 34 wstrzymujących się (w przypadku dyrektywy w sprawie przedstawicieli prawnych).

Nakazy wydania i nakazy zabezpieczenia dowodów elektronicznych

Przyjęte przepisy umożliwią władzom krajowym zwracanie się o dowody elektroniczne bezpośrednio do usługodawców w innych państwach członkowskich (tzw. "nakazy wydania") lub zwracanie się o zachowanie danych przez okres do 60 dni, tak aby odpowiednie dane nie zostały zniszczone lub utracone ("nakazy zabezpieczenia"). Ustawa wprowadza również obowiązkowy termin 10 dni na udzielenie odpowiedzi na nakaz wydania danych (osiem godzin w nagłych przypadkach). Co istotne, w ramach tego samego pakietu posłowie przyjęli dyrektywę zobowiązującą usługodawców oferujących usługi w UE do wskazania wyznaczonych placówek lub przedstawicieli prawnych, do których organy państw członkowskich mogą kierować wnioski o dowody elektroniczne.

Pakiet legislacyjny zawiera także przepisy zapewniające organom możliwość odrzucenia wniosków o dowody, jeśli mają obawy co do wolności mediów lub naruszeń praw podstawowych w państwie członkowskim składającym wniosek. Również dostawcy usług będą mogli zgłaszać obawy dotyczące wolności mediów. Europosłowie zapewnili również, że organy żądające danych wrażliwych (takich jak dane o ruchu, z wyjątkiem przypadków, gdy są one wykorzystywane wyłącznie do identyfikacji, oraz dane dotyczące treści) w większości przypadków będą musiały powiadomić władze w kraju docelowym, w celu zapewnienia przejrzystości postępowania.

Dlaczego przyjęty przez PE pakiet legislacyjny jest tak istotny?

Komisja Europejska szacuje, że dowody elektroniczne mają znaczenie dla 85% dochodzeń karnych, a w 65% tych przypadków dowody muszą zostać uzyskane z innego państwa członkowskiego. Dowody elektroniczne mogą obejmować dane dotyczące treści (takie jak tekst, głos, obrazy, wideo lub dźwięk), dane o ruchu (na przykład znaczniki czasu, szczegóły protokołu i kompresji oraz informacje o odbiorcach) lub dane abonenta (informacje identyfikujące abonenta lub klienta). Obecnie wymiana tego rodzaju dowodów zależy od różnych dwustronnych i międzynarodowych umów o wzajemnej pomocy prawnej (MLA), co skutkuje często długimi procedurami. Tymczasem od 2017 r. PE opowiada się za harmonizacją procedur dotyczących transgranicznych wniosków o dowody elektroniczne.Teraz nadszedł czas na dokładne wdrożenie przyjętego pakietu legislacyjnego.

 

 

 

Źródło:

- komunikat prasowy, https://www.europarl.europa.eu/news/pl/press-room/20230609IPR96203/

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

>>Powrót do artykułów w: Prawo w praktyce

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej