Już 20 listopada odbędzie się drugi etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską.
Drugi etap konkursu polega na sporządzeniu pracy pisemnej sprawdzającej umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresów właściwych norm prawnych. Oceny każdej pracy pisemnej dokonają, uwzględniając opis kryteriów jej oceny, niezależnie od siebie dwaj członkowie komisji konkursowej, z których każdy wystawi ocenę w systemie punktowym, przy zastosowaniu skali od 0 do 25 punktów za poszczególne zadanie i sporządzi pisemne uzasadnienie oceny. Liczba punktów przyznanych kandydatowi za pracę pisemną jest średnią arytmetyczną liczby punktów przyznanych przez obu członków komisji.
W 2024 roku drugi etap konkursu odbędzie się w dniu 20 listopada 2024 r. w siedzibie „Targów w Krakowie” Sp. z o. o. w Krakowie. Rozpoczęcie pracy pisemnej zaplanowano na godzinę 9.00.
>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze
Jak wynika z zarządzenia MS z dnia 21 maja 2024 r. w sprawie naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2024 r., w tym roku przewidziano 150 miejsc na aplikacji sędziowskiej i 70 miejsc na aplikacji prokuratorskiej. W związku z tym do drugiego etapu konkursu przystąpi 440 prawników, którzy w dotychczasowym egzaminacyjnych zmaganiach zdobyli minimum 120 punktów. Liczba punktów ustalana jest bowiem corocznie na podstawie art. 18 ust. 2 ustawy z dnia 23 stycznia 2009 r. o Krajowej Szkole Sądownictwa i Prokuratury. Wskazuje on, że do drugiego etapu konkursu zostają dopuszczeni kandydaci, stosownie do liczby uzyskanych punktów, w liczbie odpowiadającej sumie dwukrotności limitów przyjęć na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w danym roku.
Po przeprowadzeniu konkursu komisja konkursowa przedstawia Dyrektorowi Krajowej Szkoły listę kwalifikacyjną kandydatów na aplikantów aplikacji sędziowskiej i aplikacji prokuratorskiej, zawierającą imiona i nazwiska kandydatów, którzy uczestniczyli w obu etapach naboru na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, z podaniem liczby punktów uzyskanych przez każdego kandydata i liczby porządkowej wskazującej jego miejsce na tej liście wraz z dokumentacją, oraz ogłasza listę kwalifikacyjną w Biuletynie Informacji Publicznej. O miejscu na liście kwalifikacyjnej decyduje suma punktów uzyskanych przez kandydatów w konkursie. Jeżeli 2 lub więcej kandydatów uzyska taką samą liczbę punktów, wszystkich tych kandydatów umieszcza się na jednym miejscu na liście kwalifikacyjnej.
W 2023 roku II etap konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską odbywał się 22 listopada. Tego dnia do konkursu przystąpiło 463 kandydatów, ubiegających się łącznie o 220 miejsc na obu aplikacjach, stosownie do limitu wyznaczonego przez Ministra Sprawiedliwości. Podczas drugiego etapu konkursu kandydaci sporządzali pracę pisemną, sprawdzającą umiejętności dokonywania wykładni i stosowania prawa, stosowania argumentacji prawniczej oraz kwalifikowania stanów faktycznych do zakresu właściwych norm prawnych. Czas przeznaczony w ramach pracy pisemnej na rozwiązanie trzech zadań, po jednym z zakresu prawa publicznego, prywatnego i karnego, wynosił 180 minut. W trakcie sporządzania pracy pisemnej kandydaci korzystali wyłącznie z wyciągów z aktów prawnych udostępnionych przez komisję konkursową.
>>Czytam też: Egzamin na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską 2024: Oficjalne wyniki
Źródło:
Komunikat Nr 38/2024 Dyrektora Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury z dnia 5 listopada 2024 r. w sprawie ogłoszenia wyników pierwszego etapu konkursu, listy kandydatów dopuszczonych do drugiego etapu konkursu oraz wskazania miejsca i godziny przeprowadzenia drugiego etapu konkursu na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską w 2024 r., https://www.kssip.gov.pl/node/9642
Komunikat KSSiP, https://www.kssip.gov.pl/node/9220
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – mienie
2024-07-07 09:19Egzamin adwokacki i radcowski 2024: Dziś prawo gospodarcze
2024-04-25 14:10Egzamin sędziowski w 2023 roku
2023-01-23 09:00Test powtórkowy dla studentów i aplikantów – kary
2024-02-08 08:46Egzamin notarialny 2023: Podano oficjalne wyniki
2023-12-07 09:00