Źródło grafiki:
Co roku, w dniu 6 lipca, obchodzony jest Dzień Radcy Prawnego.
Dzień Radcy Prawnego to święto obchodzone co roku w rocznicę uchwalenia ustawy o radcach prawnych. Powyższy akt normatywny stanowi krok milowy w ewolucji zawodu radcy prawnego, bowiem określa nie tylko zasady wykonywania zawodu, ale również zasady organizacji i działania samorządu radców prawnych. Zawód radcy prawnego jest przy tym zawodem szczególnym. Już za czasów Cycerona uważany był za zawód o doniosłym dla społeczeństwa znaczeniu. Postrzegany był przede wszystkim jako służba publiczna sui generis, wyrażająca się w misji ochrony, rozwijania bądź gwarantowania dóbr wyższego rzędu: życia, zdrowia, własności intelektualnej, sztuki, mienia, ładu społecznego i publicznego, a także praw i wolności jednostki (zob. R. K. Tabaszewski, Etyka i odpowiedzialność zawodowa adwokatów i radców prawnych jako przedsiębiorców [w:] A.Zadroga, K. Sawicki, Człowiek – społeczeństwo – gospodarka. Perspektywa odpowiedzialności społecznej, Lublin 2013, s. 221).
Etyczny wymiar zawodu radcy prawnego podkreśla rota składanego ślubowania. Wedle jej treści każdy radca prawny zobowiązuje się do ochrony i umacniania porządku prawnego Rzeczypospolitej Polskiej, do zachowania tajemnicy zawodowej, postępowania godnego i uczciwego, a nadto ślubuje wypełniać obowiązki zawodowe sumiennie i zgodnie z przepisami prawa oraz kierować się zasadami etyki radcy prawnego i sprawiedliwości.
Zawód radcy prawnego przeszedł w ostatnich dziesięcioleciach niemałą ewolucję. Jakie były najbardziej przełomowe momenty w jego historii?
Wskazuje się, że pierwszym etapem w historii zawodu radcy prawnego było przyjęcie Uchwały Rady Ministrów nr 533 z dnia 13 grudnia 1961 roku w sprawie obsługi prawnej tzw. sektora uspołecznionego (M.P. z 1961 r. Nr 96, poz. 406). Uchwała ta przyznała radcom prawnym uprawnienie do wykonywania obsługi prawnej przedsiębiorstw państwowych, zjednoczeń (jednostek równorzędnych) oraz banków państwowych. Kolejny przełomem w historii zawodu radcy prawnego było uchwalenie wspomnianej już wyżej ustawy z dnia 6 lipca 1982 roku o radcach prawnych. Wydarzenie to rozpoczęło drugi etap w historii zawodu. Ustawa ta stanowi bowiem podstawę prawną nie tylko obowiazujących radców prawnych zasad wykonywania zawodu, ale legitymizuje ona także działania ich samorządu. Za początek trzeciego etapu uznaje się z kolei uchwalenie ustawy z dnia 23 grudnia 1988 roku o działalności gospodarczej. W ówczesnym art. 24 wymieniono udzielanie pomocy prawnej jako jeden z rodzajów działalności gospodarczej (zob. T. Niedziński, Nadzór sądów i Ministra Sprawiedliwości nad postępowaniem dyscyplinarnym wobec radców prawnych, Acta Universitatis Wratislaviensis, Przegląd Prawa i Administracji, Wrocław 2020, s. 291 - 292).
______________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze
Nowelizacja KPC: Apelację rozpozna jeden sędzia
2023-08-18 14:202 lutego ruszają e-szkolenia dla radców prawnych
2023-02-01 13:309 Forum Prawa Mediów Elektronicznych już 28 marca
2023-03-26 14:30Nowe szkolenia KIRP dla radców prawnych już dziś
2023-11-30 10:00