E-voting przedmiotem prac i analiz KIRP

artykul

Czy e-voting rozwiąże problem niskiej frekwencji? Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP podjął analizy dot. możliwości wprowadzenia w Polsce głosowania w wyborach przez Internet.

Głosowanie przez Internet przedmiotem prac radców prawnych

Ośrodek Badań, Studiów i Legislacji KRRP analizuje możliwość wprowadzenia w Polsce e-votingu, czyli możliwości głosowania w wyborach przez internet. Zadaniem ekspertów będzie wszechstronne zbadanie takiej możliwości i przygotowanie konkretnych propozycji legislacyjnych w tym zakresie. Jak wskazano w komunikacie, jest to kolejne z licznych działań profrekwencyjnych realizowanych przez Krajową Izbę Radców Prawnych, która jako największy samorząd prawniczy w Polsce dba o jak największy udział obywateli w wyborach, dlatego najwyższy czas, żeby rozpocząć na poważnie dyskusję publiczną o możliwości głosowania przez Internet.

E-voting  jako alternatywa dla osób, które nie mogą głosować stacjonarnie

Pierwszych wniosków i rekomendacji Ośrodka Badań Studiów i Legislacji możemy spodziewać się już za kilka miesięcy. Przed prawnikami stoi jednak wiele wyzwań, m.in. potrzeba przeanalizowania kwestii związanych z bezpieczeństwem i anonimowością e-votingu. Eksperci szacują, że e-voting stanowiłby rozwiązanie dla osób mieszkających poza granicami polski, osób z niepełnosprawnościami, chorych i tych, którzy z różnych powodów nie mogą głosować stacjonarnie

Wskazuje się też, że jednym z wielu problemów polskiego życia publicznego jest stosunkowo niska frekwencja wyborcza. Zdaniem ekspertów – Polska jest gotowa na konkretne działania, zmierzające do wprowadzenia możliwości głosowania przez internet w wyborach powszechnych – np. za pomocą aplikacji mObywatel. Dlatego też środowisko radców prawnych wyszło z inicjatywą stworzenia konkretnych rozwiązań w zakresie e-votingu.

E-voting w Europie

Zgodnie z definicją e-voting zakłada użycie technologii elektronicznych w procedurach związanych z wyborami, przy czym muszą one obejmować co najmniej akt oddawania głosu (zob. Factsheet. Electronic voting – The first real practice, s. 130). 

Przedsięwzięcia mające umożliwić głosowanie przez Internet podejmowano nie tylko w USA, ale również w państwach europejskich. Z elektronicznej możliwości oddania głosu mieli okazję skorzystać w 2002 r. mieszkańcy pięciu obwodów w Wielkiej Brytanii a dwa lata później Belgowie - głosujący przy pomocy czytników elektronicznych oraz ekranów dotykowych umieszczonych w lokalach wyborczych. Niewątpliwym liderem e-votingu w Europie pozostaje jednak Estonia, przy czym przyjęte w niej rozwiązania stanowią efekt długoletniego procesu ewolucji elektronicznego systemu głosowania (K. Jaruga, E-voting : nadzieje i rozczarowania współczesnego wyborcy, s. 134). Czy zatem i Polska dołączy do grona państw, w których wybory przybiorą cyfrowe oblicze? Zapewne nie od razu, ale podjęta inicjatywa może nas do tego celu przybliżyć.

 

jak zwiększyć dochody kancelarii prawnej

Źródło:

- Komunikat KIRP, https://kirp.pl/radcowie-prawni-pracuja-nad-przepisami-o-e-votingu/
- K. Jaruga, E-voting : nadzieje i rozczarowania współczesnego wyborcy [w:] K. Tucholska,  M. Wysocka-Pleczyk (red.), Człowiek zalogowany 2014, Vol. 3, s. 131–140.
- Factsheet. Electronic voting – The first real practice [w:] B. Kaufmann, R. Buchi, N. Braun, Guidebook to direct democracy. In Switzerland and beyond, Marburg 2010.

 

__________________________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Odwiedź nasz Sklep, polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze

 

>>Powrót do artykułów w: Kancelaria

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej