Egzamin adwokacki 2025

Egzamin adwokacki 2025

Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/code-law-books-paragraph-forest-298493/

Osoby marzące o własnej kancelarii i adwokackiej todze już niebawem będą mogły urzeczywistnić swoje pragnienia. Resort sprawiedliwości podał ważne informacje dotyczące egzaminu adwokackiego.

Egzamin adwokacki w 2025 roku

Już wiadomo, kiedy odbędzie się egzamin adwokacki. W oficjalnym komunikacie czytamy, że termin egzaminu zaplanowano:

- na dzień 1 kwietnia 2025 r. godz. 10.00 – część pierwsza, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa karnego,
- na dzień 2 kwietnia 2025 r. godz. 10.00 – część druga, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa cywilnego lub rodzinnego,
- na dzień 3 kwietnia 2025 r. godz. 10.00 – część trzecia, obejmująca rozwiązanie zadania z zakresu prawa gospodarczego oraz
- na dzień 4 kwietnia 2025 r. godz. 10.00 – część czwarta i piąta, obejmująca rozwiązanie zadań z zakresu prawa administracyjnego i z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki.

Gdzie złożyć wniosek o dopuszczenie do egzaminu?

Zgodnie z treścią art. 78a ust. 2 ustawy – Prawo o adwokaturze, wniosek o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego aplikanci adwokaccy składają do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości okręgowej rady adwokackiej, w której odbyli aplikację adwokacką. Osoby uprawnione do przystąpienia do egzaminu adwokackiego bez odbycia aplikacji składają wniosek do komisji egzaminacyjnej na obszarze właściwości okręgowej rady adwokackiej właściwej ze względu na ich miejsce zamieszkania,a w przypadku braku miejsca zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej - do wybranej komisji egzaminacyjnej.

Termin złożenia wniosku i opłata

Wnioski o dopuszczenie do egzaminu adwokackiego należy składać w terminie do dnia 15 lutego 2025 r. - przez osoby, o których mowa w art. 66 ust. 2 ustawy - Prawo o adwokaturze oraz w terminie do dnia 11 marca 2025 r. - przez osoby, które odbyły aplikację adwokacką.

Do wniosku należy dołączyć oryginał dowodu uiszczenia opłaty za egzamin adwokacki. W 2025 roku opłata egzaminacyjna wynosi 3 266,20 zł.

Zadania egzaminacyjne na egzamin adwokacki

Zgodnie z art. 77a ust. 1, 2 i 8 ustawy z dnia z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze  zadania egzaminacyjne na każdą część egzaminu sporządził powołany przez Ministra Sprawiedliwości zespół do przygotowania zadań na egzamin adwokacki, składający się z 8 członków: 4 przedstawicieli Ministra Sprawiedliwości i 4 adwokatów delegowanych przez Naczelną Radę Adwokacką.

Z kolei ocena prac egzaminacyjnych dokonywana jest przez egzaminatorów w oparciu o kryteria zawarte w art. 78e ust. 2 ustawy – Prawo o adwokaturze, tj. zachowanie wymogów formalnych, zastosowanie właściwych przepisów prawa i umiejętność ich interpretacji oraz poprawność zaproponowanego przez zdającego sposobu rozstrzygnięcia problemu z uwzględnieniem interesu strony, którą zgodnie z zadaniem reprezentuje, a w odniesieniu do zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu lub zasad etyki – z uwzględnieniem interesu publicznego.

Które zadania okazały się najtrudniejsze w 2024 roku?

W 2024 roku najwięcej trudności przysporzyło zdającym rozwiązanie zadania z prawa karnego, z którego wystawiono 83 oceny niedostateczne, następnie zadań z prawa cywilnego i gospodarczego (odpowiednio 65 i 64 oceny niedostateczne). Najłatwiejsze okazały się zadania z prawa administracyjnego (24 oceny niedostateczne) i z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki, z którym nie poradziło sobie 6 zdających.

Komisje, które przeprowadzą egzamin adwokacki w 2025 roku

Egzamin adwokacki, jak zawsze. zostanie przeprowadzony przez komisje egzaminacyjne mieszczące się w siedzibach okręgowych rad adwokackich w:

I. Białymstoku
II. Bydgoszczy
III. Gdańsku
IV. Katowicach
V. Kielcach
VI. Krakowie
VII. Lublinie
VIII. Łodzi
IX. Poznaniu
X. Rzeszowie
XI. Szczecinie
XII. Warszawie
XIII. Wrocławiu.

 

>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze

 

Źródło:

Komunikat MS, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/ogloszenia-i-komunikaty2

_____________________________________

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione. 

PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy

Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie

 

>>Powrót do artykułów w: Młody Prawnik

 

 

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej