Źródło grafiki: https://pixabay.com/illustrations/bullet-question-mark-man-person-605592/
W tym roku prawnicy zdający egzamin adwokacki musieli przygotować projekt warunkowej umowy cesji wierzytelności.
Zgodnie z poleceniem zadania, umowa jest sporządzana na zlecenie Cesjonariusza i przy uwzględnieniu jego interesu.
I. Strony umowy
1. Cedent
Sioło spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo – akcyjna z siedzibą w Gdyni, ul. Pawia 11, 81- 078 Gdynia, NIP 586 33 44 282, REGON 222333444, numer rachunku bankowego 32 4321 4321 4321 0000 0000 4321, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000337573. Wspólnikami powyższej spółki są:
a) Sioło spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni, ul. Pawia 11, 81-078 Gdynia, NIP 586 11 22 131, REGON 111444666, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000122345 – komplementariusz;
b) Adam Kret, zamieszkały w Gdańsku, ul. Hallera 12, 80 – 140 Gdańsk, legitymujący się dowodem osobistym numer DAV409393 wydanym przez Prezydenta Miasta Gdańska ważnym do 19 października 2029 r., PESEL 96091909999 – akcjonariusz. Akcjonariusz nie posiada pełnomocnictwa do reprezentowania spółki. Komplementariusz nie jest pozbawiony prawa reprezentowania spółki.
W spółce nie utworzono rady nadzorczej. Spółka nie udzieliła pełnomocnictwa do zawarcia w jej imieniu umowy. Kapitał zakładowy spółki wynosi 75 000 zł.
W spółce z ograniczoną odpowiedzialnością będącej komplementariuszem spółki Sioło spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowo – akcyjna z siedzibą w Gdyni funkcjonuje Zarząd w składzie:
a) Marcin Gres - Prezes Zarządu – numer PESEL 78091908075
b) Wacław Bieniak - Członek Zarządu – numer PESEL 69061907015
c) Krzysztof Lis – Członek Zarządu – numer PESEL 84043015797.
Umowa spółki Sioło spółka z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą w Gdyni zawiera postanowienie, że w przypadku Zarządu wieloosobowego spółkę reprezentuje cały Zarząd lub dwóch członków Zarządu łącznie z prokurentem. W spółce nie działa prokurent. W spółce nie utworzono rady nadzorczej.
2. Cesjonariusz
„Sukces” G. Bąk, S. Osa spółka jawna z siedzibą w Gdyni, ul. Strażacka 12, 81 – 616 Gdynia, NIP 958 174 77 44, REGON 317260499, numer rachunku bankowego 22 0000 0000 5678 5678 5678 5678, wpisana do rejestru przedsiębiorców Krajowego Rejestru Sądowego prowadzonego przez Sąd Rejonowy Gdańsk – Północ w Gdańsku VIII Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego pod numerem 0000221609.
Wspólnikami powyższej spółki są:
a) Grażyna Bąk – numer PESEL 88082004867
b) Stefan Osa –numer PESEL 70030801836
Umowa spółki przewiduje, że prawo jej reprezentowania przysługuje wyłącznie Grażynie Bąk, zaś Stefan Osa jest pozbawiony tego prawa. W spółce nie działa prokurent. Spółka nie udzieliła pełnomocnictwa do zawarcia w jej imieniu umowy.
II. Przedmiot umowy
Wierzytelność przysługująca Cedentowi wobec Anny Laser prowadzącej działalność gospodarczą pod nazwą „Prestiż” Usługi Hotelowe Anna Laser, ul. Kartuska 24/30, 80 – 104 Gdańsk, wynikająca z zawartej w formie ustnej umowy sprzedaży Annie Laser przez Cedenta witryny chłodniczej. Potwierdzeniem zawarcia umowy jest zgodna z obowiązującymi przepisami faktura VAT z dnia 28 listopada 2024 r. numer FS 53988/MAG wystawiona przez Cedenta na rzecz Anny Laser na kwotę 12 300 zł brutto z terminem płatności określonym na dzień 20 grudnia 2024 r.
III. Założenia umowy
1. Umowa powinna określać cenę sprzedaży niższą aniżeli wartość wierzytelności wskazana wyżej.
2. W umowie należy zawrzeć zapisy chroniące Cesjonariusza w szczególności w zakresie:
a) istnienia wierzytelności,
b) możliwości zawarcia umowy cesji dotyczącej objętej nią wierzytelności,
c) kondycji finansowej dłużnika przelewanej wierzytelności,
d) braku nadającej się do potrącenia wierzytelności dłużnika względem Cedenta.
3. Cesjonariusz zamierza sfinansować transakcję ze środków pochodzących z umowy pożyczki.
4. Umowa cesji zostaje zawarta pod warunkiem zawarcia przez Cesjonariusza umowy pożyczki i pozyskania na jej podstawie środków pozwalających na zapłatę ceny Cedentowi. Strony uzależniają powstanie skutków umowy cesji od ziszczenia się warunku.
5. W umowie należy nałożyć na Cedenta odpowiedzialność za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu, ale nie co do pełnej wysokości stanowiącej przedmiot przelewu wierzytelności.
6. W umowie należy wskazać termin zawiadomienia dłużnika przez Cedenta o dokonanym przelewie, który powinien przypadać po ziszczeniu się warunku z punktu 4 założeń umowy.
7. W umowie należy wskazać termin przekazania przez Cedenta Cesjonariuszowi uiszczonej przez dłużnika na rzecz Cedenta należności w razie jej zapłaty przed otrzymaniem przez dłużnika zawiadomienia o przelewie i zabezpieczyć w tym zakresie interes Cesjonariusza w razie opóźnienia w przekazaniu środków.
8. Wierzytelność objęta umową cesji jest zabezpieczona przez dłużnika zbywanej wierzytelności zastawem ustanowionym na podstawie przepisów Kodeksu cywilnego, w postaci samochodu osobowego Opel Corsa numer rejestracyjny GA 28328, numer identyfikacyjny pojazdu WDD2050781R466104. Wolą stron jest przeniesienie wierzytelności bez zastawu.
9. Umowa powinna określać termin i sposób zapłaty ceny.
10. Datą zawarcia umowy jest 3 kwietnia 2025 r.
11. Umowa może zawierać postanowienia dodatkowe, nieujęte we wskazanych wyżej założeniach, przy uwzględnieniu interesu Cesjonariusza i niepozostające w sprzeczności ze stanem faktycznym zadania.
Zdaniem zespołu do przygotowania zadań na egzamin adwokacki:
1. Zdający powinien przygotować warunkową umowę cesji wierzytelności. Umowa powinna zawierać przede wszystkim elementy przedmiotowo istotne właściwe dla niej.
2. Cedenta powinien reprezentować cały Zarząd spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (argument z art. 137 § 1 k.s.h. w zw. z art. 205 § 1 zd. 1 k.s.h.).
3. Cesjonariusza powinna reprezentować Grażyna Bąk.
4. Uprawnienie osób zawierających umowę winno być wykazane właściwymi dokumentami (wydruk z Centralnej Informacji Krajowego Rejestru Sądowego).
5. Do zawarcia umowy cesji, z mocy art. 509 § 1 k.c., nie jest wymagana zgoda dłużnika przelewanej wierzytelności. Umowa powinna zawierać – w interesie Cesjonariusza – zastrzeżenie, że przelew nie będzie sprzeczny z zakazami wynikającymi ze wskazanego wyżej przepisu.
6. Zgodnie z założeniami zadania, umowa powinna zabezpieczać interes Cesjonariusza również w zakresie:
a) istnienia wierzytelności (w tym, że nie była ona przedmiotem innej cesji),
b) kondycji finansowej dłużnika przelewanej wierzytelności,
c) braku nadającej się do potrącenia wierzytelności dłużnika względem Cedenta, w sposób wybrany przez zdającego.
7. Dokonywana czynność prawna z racji tego, że strony uzależniają powstanie jej skutków od zdarzenia przyszłego i niepewnego, zawierana jest pod warunkiem zawieszającym.
8. Umowa zawierana jest w interesie Cesjonariusza, zasadnym jest zatem nałożenie na Cedenta rozszerzonej, w porównaniu z regulacją zawartą w art. 516 zd. 1 k.c., odpowiedzialności, tzn. nałożenie na niego częściowej odpowiedzialności także za wypłacalność dłużnika w chwili przelewu.
9. Z uwagi na fakt, że zasadniczo o przelewie zawiadamia dłużnika zbywca (argument z art. 512 k.c.), zaś pomiędzy powstaniem skutków umowy przelewu a zawiadomieniem dłużnika może on dokonać spłaty na rzecz dotychczasowego wierzyciela, zasadnym jest uregulowanie w umowie terminu przekazania Cesjonariuszowi przez Cedenta pozyskanych środków i zabezpieczenie interesu Cesjonariusza na wypadek opóźnienia, np. odsetkami umownymi.
10. Wierzytelność objęta umową cesji jest zabezpieczona ustanowionym przez dłużnika zbywanej wierzytelności zastawem. Wolą stron – jak wynika z założeń umowy – jest przeniesienie wierzytelności bez zastawu. Zgodnie z treścią art. 323 § 1 zd. 1 k.c. „Przeniesienie wierzytelności zabezpieczonej zastawem pociąga za sobą przeniesienie zastawu”. Z uwagi na brzmienie cytowanego przepisu realizacja woli stron wymaga wyraźnego zapisu umownego w tym zakresie.
11. W konsekwencji powyższego, zdaniem zespołu, najistotniejszymi elementami pracy, rzutującymi na ocenę, powinny być w szczególności następujące elementy:
a) sporządzenie umowy ważnej i prawnie skutecznej;
b) właściwe określenie reprezentacji stron;
c) właściwy opis elementów przedmiotowo istotnych umowy;
d) wypełnienie poleceń zawartych w założeniach do umowy, w tym założeń dodatkowych;
e) prawidłowe zabezpieczenie interesów strony, na zlecenie której adwokat przygotowuje umowę;
f) zachowanie prawidłowej systematyki umowy;
g) umiejętność posługiwania się słownictwem prawniczym;
h) prawidłowe i niewykraczające poza założenia zadania, ewentualne uzupełnienie stanu faktycznego.
>>Czytam więcej artykułów w: Egzaminy prawnicze
Źródło:
Opis istotnych zagadnień do zadania z prawa gospodarczego na egzamin adwokacki, https://www.gov.pl/web/sprawiedliwosc/zadania-wraz-z-opisami-istotnych-zagadnien-na-egzamin-adwokacki-w-2025-r
_____________________________________
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
PlanetaPrawo.pl - przepisy, praktyczne komentarze, orzecznictwo, marketing prawniczy
Polub nas na Facebooku, obserwuj nas na Twitterze oraz Instagramie
29 listopada mija ważny termin dla magistrów i doktorów
2024-11-22 08:00Tydzień Prawa Pracy - test praca zdalna
2023-05-11 00:26Materiały na egzamin adwokacki: Umowa dzierżawy
2025-03-23 10:00Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze: Kodeks cywilny
2023-09-17 11:15Test powtórkowy dla studentów i aplikantów - prawoznawstwo
2023-02-27 22:13Egzamin komorniczy: Zadanie czwarte (opinia prawna)
2023-04-20 12:20