Egzamin komorniczy 2023

Egzamin komorniczy 2023

Źródło grafiki: https://pixabay.com

18 kwietnia rozpoczyna się egzamin komorniczy.

Jak przebiega egzamin komorniczy?

Egzamin komorniczy, podobnie jak pozostałe prawnicze egzaminy zawodowe, podzielony jest na części. W 2023 roku egzamin komorniczy zostanie przeprowadzony według następującego harmonogramu:

- 18 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – dzień pierwszy,
- 19 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – dzień drugi
- 20 kwietnia 2023 r. godz. 10.00 – dzień trzeci.

Egzamin komorniczy trwa 3 dni, podczas których przyszli komornicy zmierzą się z zadaniami składajacymi się na cztery części egzaminu. Pierwsza i druga cześć egzaminu obejmuje rozwiązanie zadań, dotyczących czynności wchodzących w zakres ustawowych zadań komorników. Trzecia część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania, polegającego na przygotowaniu projektu czynności, o których mowa w art. 767 § 5 ustawy z dnia 17 listopada 1964 r. - Kodeks postępowania cywilnego, podjętych w związku z wniesieniem skargi na czynności komornika. Czwarta część egzaminu obejmuje rozwiązanie zadania z zakresu zasad wykonywania zawodu i zasad etyki polegającego na przygotowaniu opinii prawnej.

Ile trwa egzamin komorniczy?

Egzamin komorniczy rozpoczyna się zawsze o godz. 10.00 i trwa odpowiednio po 360 minut pierwszego i drugiego dnia oraz 480 minut trzeciego dnia. Zdający mają możliwość sporządzania prac egzaminacyjnych – według własnego wyboru – pismem ręcznym lub przy użyciu własnego sprzętu komputerowego. Z tej ostatniej możliwości korzysta na ogół ponad 90% jego uczestników.

Zdający egzamin komorniczy, którzy zdecydowali się na opracowywanie zadań przy użyciu sprzętu komputerowego, będą korzystali z odpowiednio przystosowanych własnych laptopów. Ministerstwo Sprawiedliwości przygotowało specjalną, wyposażoną w edytor tekstu aplikację egzaminacyjną, która blokuje dostęp do zasobów komputera i uniemożliwia łączność z urządzeniami zewnętrznymi.

Komisje egzaminacyjne przeprowadzające egzamin komorniczy

Egzamin komorniczy przeprowadzą dwie komisje:

- w  Katowicach, komisja właściwa dla obszaru właściwości Izb Komorniczych w Katowicach, Krakowie, Łodzi, Poznaniu, Rzeszowie oraz Wrocławiu;

- w Warszawie, komisja właściwa dla obszaru właściwości Izb Komorniczych w Białymstoku, Gdańsku, Lublinie, Warszawie oraz Szczecinie.

Kto może zdawać egzamin komorniczy?

Egzamin komorniczy mogą zdawać:

1) osoby, które odbyły aplikację komorniczą i otrzymały zaświadczenie o jej odbyciu;
 2)  osoby, o których mowa w art. 11 ust. 4 ustawy o komornikach sądowych, tj.:

   - osoby, które w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego przez okres co najmniej 3 lat wykonywały obowiązki aplikanta sądowego i aplikanta prokuratorskiego lub były zatrudnione na stanowisku asystenta prokuratora, starszego asystenta prokuratora, asystenta sędziego, starszego asystenta sędziego lub były zatrudnione w Sądzie Najwyższym, Naczelnym Sądzie Administracyjnym, Trybunale Konstytucyjnym lub międzynarodowym organie sądowym, w szczególności Trybunale Sprawiedliwości Unii Europejskiej lub Europejskim Trybunale Praw Człowieka, i wykonywały zadania odpowiadające czynnościom asystenta sędziego,
  - osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 3  lat, w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego, wykonywały, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane ze świadczeniem pomocy prawnej przez adwokata lub radcę prawnego w kancelarii adwokackiej, zespole adwokackim, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, o której mowa w art. 4a ust. 1 ustawy z dnia 26 maja 1982 r. – Prawo o adwokaturze, lub kancelarii radcy prawnego, spółce cywilnej, jawnej, partnerskiej, komandytowej lub komandytowo-akcyjnej, o której mowa w art. 8 ust. 1 ustawy z dnia  6 lipca 1982 r. o radcach prawnych,
 -  osoby, które po ukończeniu wyższych studiów prawniczych przez okres co najmniej 3 lat, w okresie nie dłuższym niż 6 lat przed dniem złożenia wniosku o dopuszczenie do egzaminu komorniczego, wykonywały, na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej, wymagające wiedzy prawniczej czynności bezpośrednio związane z czynnościami wykonywanymi przez notariusza w kancelarii notarialnej,
  -  osoby, które w ustawowym  terminie  nie złożyły wniosku o powołanie na stanowisko komornika   

3) osoby, o których mowa w art. 24 ust. 2 i art. 148 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych.

Ile wynosi opłata za egzamin komorniczy w 2023 roku?

W 2023 roku opłata za egzamin komorniczy wyniosła 2 792 zł. Należało ją uiścić na rachunek Ministerstwa Sprawiedliwości do dnia 27 lutego.

 

 

marketing prawniczy

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej