Zadanie z zasad wykonywania zawodu i zasad etyki to ostatnia część egzaminu komorniczego. Z czym zmagali się zdający w tym roku?
W 2023 roku stan faktyczny zadania przedstawiał się następująco.
Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Koszalinie Krystian Tur został powołany na stanowisko komornika sądowego, utworzył kancelarię i w dniu 1 września 2022 r. złożył ślubowanie. Po rozpoczęciu działania kancelarii okazało się, że koszty jej prowadzenia znacznie przekraczają możliwości finansowe Komornika. Z powodu braku środków Komornik nie zawarł umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej uznając, że ze względu na znikomą liczbę prowadzonych aktualnie spraw nie istnieje ryzyko wyrządzenia przez niego szkody.
W celu zwiększenia liczby prowadzonych spraw egzekucyjnych, Komornik udał się do wszystkich kancelarii adwokatów i radców prawnych w Koszalinie, zachęcając ich do współpracy, w szczególności do składania wniosków egzekucyjnych do jego kancelarii. Komornik wręczył każdemu z adwokatów i radców prawnych bombonierkę i swoją wizytówkę, zapewniając, że będzie prowadził postępowania egzekucyjne w sposób sprawny i skuteczny.
Komornik wykupił również ogłoszenia reklamowe w prasie ogólnopolskiej, a ponadto na platformach społecznościowych zamieścił ogłoszenia, które skierował wyłącznie do profili użytkowników, mających w nazwie lub opisie wyraz „prawnik”. W treści ogłoszeń Krystian Tur wskazał, że jako młody i rzetelny komornik będzie najszybciej i najsprawniej prowadził postępowania egzekucyjne wierzycieli z obszaru całego kraju. Reklama okazała się skuteczna i wkrótce z Komornikiem skontaktował się pełnomocnik spółki „Dobry Odzysk” spółki z ograniczoną odpowiedzialnością adwokat Adam Kowalski, który obiecał złożyć do kancelarii Komornika znaczną liczbę wniosków egzekucyjnych. Zastrzegł jednak, że zrobi to pod warunkiem, że Komornik będzie ustalał na jego rzecz koszty zastępstwa prawnego w podwójnej wysokości, podejmował czynności egzekucyjne bez żadnych zaliczek i nie będzie obciążał spółki „Dobry Odzysk” opłatą egzekucyjną, niezależnie od okoliczności sprawy, w szczególności opłatą w kwocie 150 zł za bezskuteczną egzekucję. Pełnomocnik poinformował Komornika, że spółka „Dobry Odzysk” zajmuje się masowym udzielaniem pożyczek i kredytów konsumenckich.
Komornik zaakceptował propozycję pełnomocnika. W wykonaniu umowy, w dniu 3 października 2022 r. do kancelarii Komornika wpłynęło 20 000 wniosków o wszczęcie egzekucji z obszaru właściwości wszystkich sądów apelacyjnych w kraju. Spośród złożonych wniosków, 2 500 wniosków dotyczyło dłużników zamieszkałych na obszarze właściwości sądu apelacyjnego, w którym ma siedzibę kancelaria Komornika. Do części złożonych wniosków zostały załączone jedynie kserokopie tytułów wykonawczych, jednak pełnomocnik spółki „Dobry Odzysk” zapewnił, że wkrótce postara się odnaleźć oryginały dokumentów i wtedy niezwłocznie doręczy je Komornikowi.
Przez kolejne cztery miesiące Komornik wieczorami codziennie rejestrował wnioski i we wszystkich sprawach wszczął egzekucję, również w tych, w których pełnomocnik, mimo zobowiązania się, nie złożył oryginałów tytułów wykonawczych. Zgodnie z umową z pełnomocnikiem Adamem Kowalskim, Komornik w każdej ze spraw dokonywał wszystkich czynności egzekucyjnych bez wzywania pełnomocnika o zaliczkę na wydatki oraz przyznawał podwójne koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym.
W tym okresie Komornik podejmował wiele czynności egzekucyjnych poza siedzibą kancelarii, w konsekwencji nawet w godzinach przyjęć interesantów nie był obecny w swojej kancelarii, a kancelaria była zamknięta. Na drzwiach kancelarii umieszczał wówczas tabliczkę z napisem: „Komornik w terenie”.
W ocenie Zespołu do przygotowania zadań na egzamin komorniczy, przy rozwiązaniu zadania egzaminacyjnego zastosowanie znajdą:
1. Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych (u.k.s.).
2. Ustawa z dnia 28 lutego 2018 r. o kosztach komorniczych (u.k.k.).
3. Ustawa z dnia 17 listopada 1964 r. – Kodeks postępowania cywilnego (k.p.c.).
4. Uchwała Krajowej Rady Komorniczej nr 1603/V z dnia 6 września 2016 r. – Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego (Kodeks Etyki).
W ocenie Zespołu, rozwiązując zadanie z czwartej części egzaminu komorniczego zdający powinien sporządzić opinię prawną, w której oceniając – z punktu widzenia zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – zachowanie Komornika Krystiana Tura, powinien dostrzec, że Komornik naruszył:
1) art. 37 ust. 1 u.k.s., zgodnie z którym komornik jest zobowiązany do zawarcia umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej za szkody, które mogą zostać wyrządzone w związku z wykonywaniem czynności. Komornik nie zawarł umowy ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Niezawarcie umowy ubezpieczenia stanowi podstawę odwołania komornika z zajmowanego stanowiska przez Ministra Sprawiedliwości, zgodnie art. 19 ust. 1 pkt 4 u.k.s.;
2) § 16 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym szczególnym obowiązkiem komornika jest zachowanie uczciwości konkurencji zawodowej, oraz § 17 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornika obowiązuje zakaz stosowania reklamy w jakiejkolwiek postaci.
Komornik naruszył wskazane postanowienia, udając się do kancelarii adwokatów i radców prawnych i zachęcając ich do współpracy, w szczególności do składania wniosków oraz wręczając im upominki, a ponadto reklamował swoją działalność w prasie i mediach społecznościowych;
3) § 18 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik zobowiązany jest do powstrzymywania się od jakichkolwiek form nieuczciwej konkurencji zawodowej, w szczególności od wpływania w sposób bezpośredni lub pośredni na wybór komornika dokonywany przez wierzycieli, ustalania kosztów zastępstwa procesowego w postępowaniu egzekucyjnym w nieuzasadnionej wysokości, zawierania, bez względu na formę, umów dotyczących prowadzenia postępowań egzekucyjnych z wierzycielami lub ich przedstawicielami. Komornik naruszył powyższe postanowienia, zawierając umowę z pełnomocnikiem wierzyciela dotyczącą prowadzenia postępowań egzekucyjnych i przyznając koszty zastępstwa prawnego w postępowaniu egzekucyjnym w podwójnej wysokości;
4) art. 7 u.k.k., zgodnie z którym, jeżeli czynność komornika powoduje wydatki, komornik uzależnia dokonanie tej czynności od uiszczenia zaliczki przez stronę, która wnosi o dokonanie czynności. Komornik naruszył ten przepis, dokonując bez zaliczki na wniosek wierzyciela czynności egzekucyjnych powodujących wydatki, przez co naruszył również § 18 Kodeksu Etyki;
5) art. 8 w zw. z art. 10 ust. 1 u.k.s., zgodnie z którym komornik działa na obszarze swojego rewiru, z uwzględnieniem art. 10 u.k.s. Komornik naruszył powyższe przepisy, przyjmując sprawy z obszaru właściwości wszystkich sądów apelacyjnych w kraju, co stanowi przewinienie dyscyplinarne z art. 222 pkt 5 u.k.s.;
6) art. 10 ust. 7 zd. 2 u.k.s., zgodnie z którym w pierwszych dwóch latach kalendarzowych działalności komornik nie może przyjąć więcej niż 2500 spraw z wyboru wierzyciela w każdym roku. Komornik naruszył powyższy przepis, przyjmując sprawy w liczbie przekraczającej 2500 spraw z wyboru wierzyciela, co stanowi przewinienie dyscyplinarne z art. 222 pkt 5 u.k.s.;
7) § 13 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik obowiązany jest wykonywać czynności egzekucyjne na podstawie tytułu wykonawczego i przepisów prawa. Komornik naruszył powyższe postanowienie, wszczynając postępowania egzekucyjne w sprawach, w których wierzyciel nie przedłożył oryginałów tytułów wykonawczych;
8) art. 30 ust. 2 u.k.s., zgodnie z którym komornik dostosowuje dni i godziny przyjęć interesantów do miejscowych warunków, oraz § 14 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik obowiązany jest przestrzegać wyznaczonych terminów czynności i przyjmowania interesantów. Komornik nie dopełnił obowiązków wskazanych w tych przepisach, przebywając poza kancelarią i podejmując czynności poza jej siedzibą, w terminach wyznaczonych na przyjmowanie interesantów;
9) § 14 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik jest obowiązany troszczyć się o szybkość, sprawność i rzetelność podejmowanych czynności, w szczególności przestrzegać wyznaczonych terminów czynności (zgodnie z art. 760 § 1(1) k.p.c. komornik niezwłocznie, nie później jednak niż w terminie 7 dni od dnia otrzymania wniosku, podejmuje niezbędne czynności). Komornik nie wszczynał egzekucji w terminie.
Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.
Uwaga absolwenci prawa! UOKiK ogłasza konkurs
2022-10-13 08:00Aplikacja sędziowska 2023
2023-04-22 14:20Tydzień Prawa Pracy - test wynagrodzenie za pracę
2023-05-12 00:10Egzamin wstępny na aplikacje prawnicze: Kodeks cywilny
2023-09-17 11:15Egzamin notarialny czekają zmiany? Jest wniosek do MS
2024-04-29 09:00Egzamin adwokacki 2024: Najnowsze wyniki - aktualizacja
2024-05-28 11:00