Egzamin komorniczy: Zadanie czwarte (opinia prawna)

artykul

Czwarta część egzaminu komorniczego obejmuje zadanie, którego rozwiązanie sprowadza się do przygotowania opinii prawnej.

Egzamin komorniczy 2022 - zadanie z zasad etyki (stan faktyczny) 

Jan Nowak Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Pile Kancelaria nr I w Pile zaplanował wypoczynek w dniach od 20 do 27 stycznia 2022 r. W dniu 3 stycznia 2022 r. zwrócił się do Adama Wolskiego Komornika Sądowego przy Sądzie Rejonowym w Pile Kancelaria nr II w Pile, aby w tym czasie został jego zastępcą, na co ten wyraził zgodę na piśmie. W tym samym dniu Komornik Jan Nowak zwrócił się do Prezesa Sądu Rejonowego w Pile z wnioskiem o wyznaczenie jego zastępcy w osobie Komornika Adama Wolskiego w dniach od 20 do 27 stycznia 2022 r. z uwagi na niemożność wykonywania przez niego obowiązków z powodu wypoczynku. Prezes Sądu Rejonowego w Pile w dniu 11 stycznia 2022 r. wydał stosowne zarządzenie, które wpłynęło do kancelarii Komornika Jana Nowaka w dniu 12 stycznia 2022 r. 

Komornik Jan Nowak w dniu 19 stycznia 2022 r. zatelefonował do swojego przyszłego zastępcy i przypomniał mu, że od dnia następnego jest jego zastępcą, a stosowne zarządzenie Prezesa Sądu Rejonowego w Pile wpłynęło do jego kancelarii. Komornik Adam Wolski stawił się w kancelarii zastępowanego komornika w dniu 21 stycznia 2022 r. Dowiedział się, że w dniu wczorajszym zaplanowane były dla komornika czynności terenowe w miejscu zamieszkania dłużnika Krzysztofa Musiała w Pile przy ul. Słowackiego 3, o których był zawiadomiony dłużnik, wierzyciel i ślusarz. Czynności te nie odbyły się, ponieważ Komornik Adam Wolski nie stawił się ani w kancelarii zastępowanego Komornika Jana Nowaka, ani na miejscu czynności. Pracownicy kancelarii Komornika Jana Nowaka poinformowali Adama Wolskiego, że nie mogli się tego dnia do niego dodzwonić. Komornik Adam Wolski oświadczył wówczas, że nic się nie stało, że zna on dłużnika z uprzednio prowadzonych przez siebie postępowań egzekucyjnych. Poprosił o akta dłużnika Krzysztofa Musiała i wyjechał w teren. 

Po drodze zorientował się, że nie zabrał druku protokołu czynności. Pojechał do swojej kancelarii i wziął niewypełniony druk protokołu opieczętowany pieczęcią okrągłą z nazwą „Komornik Sądowy Adam Wolski Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Pile Kancelaria nr II w Pile”. Stawił się przed posesją dłużnika Krzysztofa Musiała. Bramka wejściowa była zamknięta. Na dzwonienie komornika nikt nie reagował, ale komornik zauważył na posesji wychylające się zza budynku mieszkalnego osoby. Postanowił zatem poczekać i wezwać na czynności ślusarza. Po około 10 minutach pod tym samym adresem stawił się Dariusz Leński Komornik Sądowy przy Sądzie Rejonowym w Pile Kancelaria Komornicza nr III w Pile i poinformował Komornika Adama Wolskiego, że na dzień dzisiejszy wyznaczył czynności z udziałem dłużnika, o których zawiadomił dłużnika, wierzyciela i ślusarza. Po chwili pod tym adresem stawił się ślusarz wezwany przez Komornika Dariusza Leńskiego. 

Komornik Adam Wolski zwrócił się do młodszego kolegi słowami: „Nie wtrącaj mi się idioto do egzekucji, byłem tu pierwszy, wynoś się stąd. Wy młodzi tylko psujecie egzekucję. Jestem, byłem i będę zawsze od ciebie lepszy.” Wykrzykując to wskazywał palcem na swój zaparkowany samochód oklejony napisami: „Najlepszy komornik!”. Ponadto wrzeszczał, że Leński opieszale prowadził egzekucję przeciwko jedynemu młynarzowi w Pile i doprowadził do tego, że nic nie wyegzekwował, a sąd ogłosił upadłość młynarza. On natomiast prowadził egzekucję przeciwko temu młynarzowi z sukcesem, bo wszystko wyegzekwował dla wierzyciela i pobrał maksymalną opłatę. Komornik Dariusz Leński ze spokojem i opanowaniem starał się wytłumaczyć starszemu koledze swoje racje, na co ten reagował wyzwiskami pod adresem Dariusza Leńskiego. Sytuacja taka trwała co najmniej 15 minut. W trakcie tego zajścia pojawił się roześmiany dłużnik, który zażądał od komorników okazania identyfikatorów i tytułów wykonawczych. Komornik Dariusz Leński uczynił to. Komornik Adam Wolski powiedział, by dłużnik się nie wygłupiał, bo przecież się znają, skoro przez 3 lata prowadził przeciwko niemu egzekucję. Dłużnik nadal żądał, aby się wylegitymował i okazał mu tytuł wykonawczy oraz wyjaśnił, w jakim charakterze tu przyszedł, gdyż w kancelarii Komornika Adama Wolskiego nie toczy się przeciwko niemu żadna sprawa. Komornik Adam Wolski powiedział jedynie, że przybył w zastępstwie kolegi i jak go dłużnik wpuści za bramkę, to wyjaśni więcej. Dłużnik stwierdził, że póki komornicy między sobą nie ustalą, który z nich będzie przeciwko niemu prowadził egzekucję, to nie otworzy bramki. Ponadto dodał, że wezwał już telewizję, aby ta nagrała kłócących się komorników. 

Po przyjeździe pod dom dłużnika, reporter lokalnej telewizji zastał już tylko Komornika Adama Wolskiego, który spisywał protokół z czynności i z uwagi na to, że wezwany przez niego ślusarz nie dojechał, odstąpił od czynności. Reporter poprosił go o komentarz do zaistniałej sytuacji. Komornik Adam Wolski udzielił wywiadu, w którym wyjaśnił, że na miejsce czynności przybył jako pierwszy i kolega nie powinien mu przeszkadzać. Dodał, że samorząd komorniczy nie reaguje na nieudolność i łamanie prawa przez Komornika Dariusza Leńskiego, który nie poniósł odpowiedzialności dyscyplinarnej, mimo że sąd wielokrotnie stwierdzał przewlekłość prowadzonych przez niego spraw. Komornik Adam Wolski dodał, że czuje się szykanowany przez samorząd, mimo że jest najlepszym komornikiem i uiszcza najwięcej opłat na rzecz Skarbu Państwa. Wywiad z Komornikiem Adamem Wolskim został w całości wyemitowany jeszcze tego samego dnia w lokalnej telewizji, cieszącej się dużą oglądalnością. 

W dniu 24 stycznia 2022 r. do kancelarii Komornika Jana Nowaka wpłynęło wezwanie Rzecznika Dyscyplinarnego przy Krajowej Radzie Komorniczej skierowane do Adama Wolskiego zastępcy komornika sądowego Jana Nowaka o przekazanie w terminie 3 dni akt postępowania egzekucyjnego prowadzonego przeciwko dłużnikowi Krzysztofowi Musiałowi oraz stawienia się na wezwanie w celu złożenia wyjaśnień z dokonanych przez zastępcę komornika czynności przeprowadzonych w dniu 21 stycznia 2022 r. jego wypowiedzi medialnej. Komornik Adam Wolski nakazał pracownikom kancelarii zastępowanego komornika wpięcie wyżej wymienionego wezwania do akt sprawy, stwierdzając, że z niczego nie będzie się tłumaczył, a sprawa niedługo przycichnie. 

Po powrocie z wypoczynku Komornik Jan Nowak dowiedział się od pracowników kancelarii o incydencie z udziałem swojego zastępcy i otrzymał skierowane do niego wezwanie od Rzecznika Dyscyplinarnego przy Krajowej Radzie Komorniczej o przekazanie akt sprawy dłużnika Krzysztofa Musiała. Jan Nowak nie przekazał akt Rzecznikowi Dyscyplinarnemu. 
Żaden z ww. komorników nie pełnił funkcji w organach samorządu zawodowego ani też żaden z nich nie był upoważniony do udzielania informacji w środkach masowego przekazu na temat innych komorników i samorządu komorniczego.

Zadanie z zasad etyki - rozwiązanie (opinia prawna)

Przy rozwiązaniu zadania egzaminacyjnego zastosowanie znajdują: 

1. Ustawa z dnia 22 marca 2018 r. o komornikach sądowych, 
2. Uchwała Krajowej Rady Komorniczej nr 1603/V z dnia 6 września 2016 r. – Kodeks Etyki Zawodowej Komornika Sądowego (zwany dalej Kodeksem Etyki). 

W ocenie Zespołu do przygotowania zadań na egzamin komorniczy, rozwiązując zadanie z czwartej części egzaminu komorniczego zdający powinien sporządzić opinię prawną, w której oceniając – z punktu widzenia zasad wykonywania zawodu i zasad etyki – zachowania poszczególnych komorników powinien dostrzec, że: 

I. Komornik Adam Wolski naruszył: 

1. § 14 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym Komornik obowiązany jest troszczyć się o szybkość, sprawność i rzetelność podejmowanych czynności, w szczególności przestrzegać wyznaczonych terminów czynności. Komornik podczas przeprowadzanych czynności służbowych zobowiązany jest wskazać ich podstawę, przedstawić stosowne dokumenty, identyfikator służbowy oraz zachowywać się z należytą kulturą osobistą. Zastępca komornika nie przestrzegał wyznaczonych terminów czynności terenowych (mimo wyznaczenia na dzień 20 stycznia 2022 r. czynności terenowych w miejscu zamieszkania dłużnika Krzysztofa Musiała, podjął je dopiero 21 stycznia 2022 r.), nie okazał wówczas tytułu wykonawczego ani identyfikatora służbowego i nie zachował się z należytą kulturą osobistą na czynnościach terenowych. Nieokazanie identyfikatora stanowi jednocześnie naruszenie art. 29 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych, zgodnie z którym przy wykonywaniu czynności poza kancelarią komornik jest obowiązany okazać identyfikator. 

2. art. 6 ust. 2 ustawy o komornikach sądowych, zgodnie z którym zastępca komornika używa pieczęci urzędowej zastępowanego komornika oraz własnej pieczęci imiennej, z zaznaczeniem, że działa w zastępstwie. Komornik Adam Wolski w trakcie czynności użył natomiast pieczęci własnej. 

3. § 6 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik obowiązany jest do postępowania zgodnego m.in. z zasadami współżycia społecznego, dobrymi obyczajami, kierowania się zasadami godności, honoru i dochowania tajemnicy prawnie chronionej. Komornik powinien wykonywać czynności zawodowe ze szczególnym poszanowaniem praw i godności stron podejmowanych czynności, a także uczestników. Tymczasem Adam Wolski zachowywał się w trakcie czynności terenowych niekulturalnie i arogancko w stosunku do Kolegi Komornika oraz dłużnika, a ponadto nie dochował tajemnicy prawnie chronionej ujawniając okoliczności znane mu z czynności służbowych. Niedochowanie tajemnicy służbowej stanowi jednocześnie naruszenie art. 27 ust. 1 ustawy o komornikach sądowych, zgodnie z którym komornik jest obowiązany zachować w tajemnicy okoliczności sprawy, o których powziął wiadomość ze względu na wykonywane czynności. 

4. § 28 i 30 Kodeksu Etyki, zgodnie z którymi Komornik nie może publicznie komentować czynności służbowych dokonywanych przez innego członka samorządu komorniczego. Komornik w stosunku do innych członków samorządu winien przestrzegać zasad równości, uprzejmości, lojalności, koleżeństwa, wzajemnej życzliwości i szacunku. Adam Wolski naruszył powyższe zasady komentując w sposób nieuprzejmy, w obecności dłużnika i ślusarza, czynności komornika Dariusza Leńskiego i kierował w stosunku do niego słowa powszechnie uznane za obraźliwe. 

5. § 16, 17, 18, 19 Kodeksu Etyki, zgodnie z którymi zachowanie uczciwości konkurencji zawodowej jest szczególnym obowiązkiem komornika; komornika obowiązuje zakaz stosowania reklamy, w tym osobistej, w jakiejkolwiek postaci; komornik zobowiązany jest do powstrzymania się od jakichkolwiek form nieuczciwej konkurencji zawodowej, m.in. inspirowania lub redagowania przez komornika relacji medialnych z przeprowadzonych przez siebie lub innych komorników czynności służbowych, a ponadto informacja o wykonywaniu przez niego zawodu nie może zawierać jakichkolwiek elementów ocennych ani porównawczych. Komornik Adam Wolski naruszył zasady uczciwej konkurencji w ten sposób, że reklamował siebie jako najlepszego komornika poprzez przyklejenie napisów na samochodzie, którym się przemieszczał oraz wypowiadając się w trakcie czynności terenowych, a także przed kamerą telewizyjną, a jednocześnie podkreślał nieudolność Komornika Dariusza Leńskiego. 

6. § 8 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym uprawnionymi do informowania w środkach masowego przekazu o działalności zawodowej komornika oraz samorządu komorniczego są wyłącznie wskazane tam podmioty. Z treści zadania nie wynika, aby komornik Adam Wolski należał do kręgu podmiotów wymienionych w § 8, zatem nie był uprawniony do informowania o działalności zawodowej innego komornika oraz samorządu komorniczego. 

7. § 5 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik obowiązany jest do współdziałania z Rzecznikiem Dyscyplinarnym, w tym m.in. jest obowiązany do stawienia się na wezwanie oraz okazania akt egzekucyjnych. Nie przekazując akt egzekucyjnych i nie stawiając się na wezwanie Rzecznika Dyscyplinarnego komornik Adam Wolski uchybił ww. obowiązkowi współdziałania z Rzecznikiem Dyscyplinarnym. 

II. Komornik Jan Nowak naruszył § 5 Kodeksu Etyki, zgodnie z którym komornik obowiązany jest do współdziałania z Rzecznikiem Dyscyplinarnym, w tym m.in. jest obowiązany do okazania akt egzekucyjnych. Nie przekazując akt egzekucyjnych Rzecznikowi Dyscyplinarnemu komornik Jan Nowak uchybił ww. obowiązkowi współdziałania z Rzecznikiem Dyscyplinarnym. 

III. Komornik Dariusz Leński nie naruszył zasad wykonywania zawodu i zasad etyki.
 

 

marketing prawniczy

 

Treści publikowane w serwisie internetowym PlanetaPrawo.pl mają charakter informacyjno-edukacyjny. Nie stanowią one porad prawnych i nie zastępują profesjonalnej pomocy prawnej. Administrator nie ponosi odpowiedzialności za jakiekolwiek skutki związane z ich wykorzystywaniem. Wszelkie prawa zastrzeżone – powołując się na publikację podaj źródło. Wykorzystywanie zawartości serwisu internetowego PlanetaPrawo.pl jako danych treningowych AI jest zabronione.

Korzystając z naszych usług akceptujesz postanowienia Regulaminu oraz Polityki prywatności. Strona wykorzystuje pliki cookie. Możesz zarządzać plikami cookie poprzez modyfikację ustawień przeglądarki, z której korzystasz.

Przechodzę dalej